تاریخ انتشار خبر: 18 مهر 1392 - ساعت 00:28:31
کوچه مدق

کوچه مدق

رمان «کوچة مَدَق» حکایت محله‌ای است قدیمی و فقر زده در قلب مصر. حمیده دختری جوان است و بزرگ‌ترین آرزویش فرار از این محله نکبت‌بار و رسیدن به یک زندگی ایده‌آل و پرآسایش است.

یکی از بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین نویسندگان عرب نجیب محفوظ است که جایزة نوبل را در سال 1988 برای اعراب به ارمغان آورد. او در آغاز طرحهای کوچکی از زندگی معاصر را در مجله‌های ادبی به چاپ رساند که از تأثیر و تأثرات جوانی متین وهوشیار نسبت به عرصه‌های کشمکش و تراژدی در زندگی دیگران حکایت می‌کرد.
نجیب محفوظ به هنگام دریافت جایزه‌اش از فرهنگستان سوئد این گونه خود را معرفی کرد: «من فرزند دو تمدن هستم، یکی تمدن فرعونی و دیگر تمدن اسلامی»

داستانهای کوتاه محفوظ متأثر از آثار مصطفی لطفی المنفلوطی بود. روشن است که حتی در آن زمان، بر خلاف بسیاری از معاصران خود که همچنان داستان منثور را به عنوان یک قالب ادبی به چشم حقارت می‌نگریستند، محفوظ داستانهای خود را وسیله‌ای برای تنویر افکار و اصلاح و بهبود جامعه می‌دانست. آن احساس تعهد اخلاقی و دلبستگی به اندیشه‌ها و انگیزه‌های دیگران که در داستانهای اولیة او دیده می‌شود، وجه امتیاز همه آثار متأخر او نیز هست و سهم عمدة توجه و احترام وسیعی که او از آن سود می‌برد، مرهون همین احساس است. از میان آثار ترجمه شده او می‌توان به «شرارت شیطان»، «روز قتل رئیس جمهور» و «کوچة مَدَق» و از میان آثار ترجمه نشدة وی می‌توان به «خماره القط الاسود» (میکده میمون سیاه) و «الحب فوق هضبه الهرم» (عشق بر بلندی تپه) اشاره کرد.
کوچة مَدَق (1947)
رمان «کوچة مَدَق» حکایت محله‌ای است قدیمی و فقر زده در قلب مصر. حمیده دختری جوان است و بزرگ‌ترین آرزویش فرار از این محله نکبت‌بار و رسیدن به یک زندگی ایده‌آل و پرآسایش است. عباس حلو، جوانی است پاک‌سرشت که دچار عشق حمیده می‌شود، اما یک زندگی ساده و ابتدایی مانند مردمان معمولی طبقه پایین جامعه دارد. عباس برای برآوردن خواسته‌های حمیده به استخدام ارتش انگلستان درمی‌آید و ... اما این همه داستان نیست. داستان، داستان زندگی کسانی است که هر یک دغدغه خود را دارد. «کوچة مَدَق» محل برخورد خیر و شر، پاکی و پلیدی، عشق و سالوس است. در این رمان مانند بسیاری از آثار محفوظ، زمان در قالب شخصیت کوچه و محله‌ای بی‌مرگ در آمده و کانون مرکزی حوادث داستان شده است. کوچه‌ای که در آن دایرة زندگی و مرگ جاودانه در دور و تسلسل است و آمال و آرزوها و تراژدی ساکنان خود را یکسره، با بی‌تفاوتی نظاره می‌کند. رمان چه بسا درام زندگی بشر را یکسره در کانون دید خود قرار داده است، و این حاصل صنعت‌کاری ادبی با مهارتی تکان‌دهنده است. اما در کوچة مَدَق نیز، مثل نفس زندگی، آن قدر شور و نشاط و رنگ‌آمیزی وهیجان هست که به این چشم‌انداز فانی و زودگذر، روح و حیات ببخشد.

"کوچه مدق" یکی از زیباترین های نجیب است که در آن مثل رمان های دیگر دستمایه نویسنده مردم عادی مصر هستند و در آن یک کوچه را نماد جامعه آن روز مصر داده و آدم هایی که در کوچه زندگی می کنند، قهرمانان داستان اند.
فیلم "کافه ستاره" که که ظاهراً اقتباسی آزاد از این رمان است نام خود را از داستان "میکده گربه سیاه" یکی از قصه های کتاب "خواب" گرفته است و فیلم نامه و داستان آن نیز برداشتی از رمان "کوچه مدق" است.
رمان کوچه مدق را محفوظ در سال ۱۹۴۷ نوشت اما چاپ اول آن در سال ۱۹۷۲ میلادی در لبنان منتشر شد. ترجمه فارسی این رمان که از معروفترین آثار محفوظ به ‌شمار می ‌آید در سال ۱۳۷۸ در ایران به‌ چاپ رسید.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]