تاریخ انتشار خبر: 08 آبان 1392 - ساعت 08:42:21
مقتل الحسین اثری جدیدازعلامه عسگری

مقتل الحسین اثری جدیدازعلامه عسگری

«مقتل الحسین» علیه السلام نام کتابی است برگرفته از «معالم المدرستین» نوشته علامه سید مرتضی عسکری که به سبک نگارشی سایر مقاتل توسط این عالم بزرگوار به رشته تحریر درآمده است.

ماجرای شهادت راهبر و چراغ هدایت انسان‌ها، امام حسین علیه السلام، بسیار گفته شده‌است و بسیاری از جان ها با مرور این حوادث و گریه بر اباعبدالله الحسین (ع)، طهارت یافته و علم آموخته و عبرت اندوخته اند. ولی شاید شنیدن این ماجرای شورانگیز و حکمت آموز، از زبان مورخی محقق مانند علامه سید مرتضی عسگری، بهره‌ی دیگری داشته باشد.

کتاب مقتل الحسین، کتابی است به سبک نگارشی سایر مقاتل، که توسط این عالم بزرگوار به رشته‌ی تحریر درآمده است. این کتاب، در مقایسه با سایر مقاتل از ویژگی های خاصی برخوردار است: کثرت استناد به کتب دست اول تاریخی و استفاده‌ی وسیع از منابع و کتب اهل سنت از مختصات این مقتل به حساب می‌آید. مرحوم علامه‌ی عسگری نیز خود مورخی برجسته و متخصص در زمینه‌ی تاریخ اسلام بوده اند، از این رو مطالب این کتاب با نگاه خاص و دقیقی نوشته شده است. حتی چگونگی ذکر ترتیبِ حوادث نیز آگاهانه و با نگاهی محققانه صورت گرفته است. ویژگی دیگر این مقتل، اظهاراتی است که خود مولف گه‌گاه در لابه‌لای نقل حوادث و معمولا با عبارت: «مولف گوید...»، ابراز می کند. این اظهارات غالباً نکاتی دقیق و تذکراتی محققانه اند. این کتاب نقل و بررسی حوادث منجر به حادثه‌ی عاشورا را از لحظه‌ی مرگ معاویه و جانشینی یزید بن معاویه آغاز می کند، و سپس ماجرای عدم بیعت امام، دعوت مردم کوفه، پیمان شکنی آنان، ماجرای حر بن یزید ریاحی، حوادث شب عاشورا و ظهر عاشورا و سرانجام حرکت پیامبرگونه‌ی امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س)، پس از حادثه‌ی ظهر عاشورا را با دقت علمی بسیار، نقل و بررسی می‌کند. همچنین این کتاب حاوی مقدمه‌ای به قلم استاد محمدعلی جاودان، در باب زندگی علامه عسگری و خدمات و آثار او است. اینک قسمتی از کتاب:

 

 

«...نقل می‌کند: نزدیک حسین که رسیدیم، مردی به نام «ابن حوزه» پیش رفت و پرسید: «آیا حسین در بین شماست؟» حسین (ع) سکوت کرد. او دوباره حرف خود را تکرار کرد و حسین (ع) سکوت کرد. سرانجام در مرحله‌ی سوم گفت: «به او بگویید آری، این حسین است. چه می‌خواهی؟» او گفت: «ای حسین، بشارتت باد به جهنّم!» حسین گفت: «دروغ گفتی، بلکه من به نزد پروردگاری بخشنده و شفیعی مطاع می‌روم. تو که هستی؟» گفت: «ابن حوزه» حسین دستانش را بالا برد، طوری که سفیدیِ زیر بغلش را دیدیم، و گفت: «پروردگارا او را در آتش بیفکن» ابن حوزه به خشم آمد و خواست تا اسبش را به سوی حسین (ع) براند که با گودالی روبرو شد و پایش در رکاب گیر کرد و سرنگون شد، و اسبش رمید و او را به هر سو کشید، تا پا و ساق و رانش جدا شد و نیمه‌ی دیگرش بر رکاب آویزان ماند...»

 

 

---------------

 

 

در میان تمام حوادث تاریخ اسلام حادثه شهادت امام حسین علیه السلام و اهل بیت و اصحابش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حضرت حسین علیه السلام چراغ نورافشان بشریت و عاشق مفتون حقیقت مقدس الهی است؛ و از همین رو است که معشوق بزرگش را هنگام خروج برای جهاد، در دعای عرفه این گونه خطاب می کند که؛ ماذا فقد من وجدک؟ و ماالذی فقد من وجدک؟

 

 

«مقتل الحسین» علیه السلام نام کتابی است برگرفته از «معالم المدرستین» نوشته علامه سید مرتضی عسکری که به سبک نگارشی سایر مقاتل توسط این عالم بزرگوار به رشته تحریر درآمده است. این کتاب در مقایسه با سایر مقاتل از ویژگی های خاصی برخوردار است که کثرت استناد به کتب دست اول تاریخی و استفاده وسیع از منابع و کتب اهل سنت از مختصات این مقتل محسوب می شود.

 

 

 

 

 

مرحوم علامه عسکری نیز خود مورخی برجسته و متخصص در زمینه تاریخ اسلام است و از این رو مطالب این کتاب با نگاهی خاص و دقیق نوشته شده و حتی چگونگی ذکر ترتیت حوادث نیز آگاهانه و با نگاهی محققانه صورت گرفته است. ویژگی دیگر این مقتل اظهاراتی است که شخص مولف که گاه در لابه لای نقل حوادث و معمولا با عبارت « مولف می گوید...» ابراز می کند،که این اظهارات غالبا نکاتی دقیق و تذکراتی محققانه اند.

 

 

 

 

 

این کتاب نقل و بررسی حوادث منجر به حادثه عاشورا را از لحظه مرگ معاویه و جانشینی یزیدبن معاویه آغاز می کند و سپس ماجرای عدم بیعت امام علیه السلام ، دعوت مردم کوفه، پیمان شکنی آنان ماجرای حر بن یزید ریاحی حوادث شب و ظهر عاشوراو سرانجام حرکت پیامبرگونه امام سجاد علیه السلام و حضرت زینب سلام الله علیها پس از حادثه ظهر عاشورا را بادقت علمی بسیار نقل و بررسی می کند.

 

 

 

 

 

علاوه بر این کتاب «مقتل الحسین» علیه السلام حاوی مقدمه ای به قلم آیت الله محمد علی جاودان در باب زندگی علامه عسکری و خدمات و آثار ایشان است.

 

 

در بخشی از مقدمه این کتاب در رابطه با زندگی نامه علامه عسکری به قلم آیت الله جاودان آمده است: علامه سید مرتضی عسکری رحمه الله محقق برجسته شیعی یک عالم عراقی اما با نژاد ایرانی و برخاسته از شهر ساوه بود که پدر و پدربزرگ ایشانبه عراق و سامرا هجرات مکرده بودند . در گذشته های بسیار دور و قبل از هجرت به ساوه خاندان ایشان در سبزوار زندگی می کرده اند. در خاندان ایشان عالمان دینیی زیاد بودند بزرگان این خاندان در عصر صفویه برای اداره امور دینی ساوه به این شهر آمده بودند و به همین مناسبت به شیخ الاسلام شهرت داشته اندو برای اولین بار علامه نام فامیلی عسکری را انتخاب کرده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]