تاریخ انتشار خبر: 25 آبان 1392 - ساعت 00:29:53
خادم ارباب کیست

خادم ارباب کیست

حالا برای این که بدونیم خادم ارباب کیه و چه ویژگی‌هایی داره یه کتاب هست که تو این زمینه منتشر شده و ویژگی‌های خادمی ارباب رو ذکر کرده. برای این که اختلاف هم نشه رفته سر وقت «جون» غلام سیاه امام حسین و اون رو ملاک خادمی قرار داده.

در این روزهای عزاداری امام حسین پای خیلی‌ها به هیات باز میشه، حتی اونایی که در طول سال حتی ماه رمضون هم سری به مسجد نمی‌زنن سر و کارشون به هیاتی، تکیه‌ای و مسجدی میفته و برای ارباب بی‌کفن عزاداری می‌کنه.

با این حال همه هم یه ضرب نمیرن سر روقت روضه گوش کردن و سینه زنی، خیلی‌ها هم باید برن سراغ کارهایی که همه نمی‌رن، مثل جارو کردن هیات یا حسینیه، چایی ریختن، ظرف شستن و غذا پختن و الی ماشاءالله کارهایی که هیات داره و باید انجام بشه تا اون عزاداری که تو هیات نشسته قند تو دلش آب نشه و راحت به عزاداریش برسه.

در اصطلاح هیاتی‌ها این کسانی که به این گونه امور می‌‌پردازن رو «خادم» هیات می‌گن و برای اون هم شان و شئوناتی قائلن. خیلی هم این عنوان رو با هیچ چیز دیگه عوض نمی‌کنن. مثلا خادمی که چند ساله آشپز هیاته هیچ رقمه دوست نداره بگن دیگه شما تو این قسمت نباش یا اون چایی بریز هیات هم این حال رو داره.

حالا برای این که بدونیم خادم ارباب کیه و چه ویژگی‌هایی داره یه کتاب هست که تو این زمینه منتشر شده و ویژگی‌های خادمی ارباب رو ذکر کرده. برای این که اختلاف هم نشه رفته سر وقت «جون» غلام سیاه امام حسین و اون رو ملاک خادمی قرار داده. بالاخره هیچی نباشه «جون» برای اربابش جونش داد و شد ضرب‌المثل همه خادمای امام‌حسین.

اینم یه بخش‌هایی از این کتاب:

امام دعا کرد روی و بویش خوش شود و با نیکوکاران محشور شود و با محمد و آلش انیس و همنشین باشد.

 

 

پس از سه یا ده روز جسد او را یافتند که سپید و معطر شده بود.

 

 

جون چه کرد که مشمول دعای امام شد؟ خصوصیات این خادم چه بود که مورد لطف حضرت قرار گرفت؟

 

 

و...

 

 

این همه بهانه ای می شود برای شناختن این خادم سید الشهدا در منظومه بحث هر خادم سید الشهدا.

 

 

خادم یعنی...

 

 

خادم یعنی کسی که کارهای امام را انجام میدهد،کارهای زمین مانده اش را

کارهای امام؟!(مگر امام هم کاری دارد؟)

 

 

خادم یعنی اجیر،امور خادم دست اربابش است: مسکن غذا بیمه و ...را همه مدیون ارباب است.

 

 

{سوال: اگر از او اطاعت نکند واز شخص دیگری اطاعت کند؟؟؟}

 

 

خادم یعنی کسی که هم می نوشد وهم می نوشاند، اگر به مهمانی کسی بروی میگوید بنشین تا برایت غذا بیاورم. اما اگر باتو رفیق صمیمی باشد میگوید: بیا داخل آشپزخانه و خودت از خودت پذیرایی کن وکمک من هم بده. هم مینوشد وهم می نوشاند وهم می رسد هم می رساند.

 

 

خادم یعنی موقوفه امام شدن،دربست با امام بودن:

 

 

این مدل خادمی، میشود مقدمه بندگی، تا آنجا که: قُل انَ صَلاتی وَ نُسُکی وَ مَحیای وَ مَماتی لِلَّهِ رَبِّ العالمینَ{انعام/162} بگو: نماز وعبادات من،و زندگی من ومرگ من همه برای خداوند جهانیان است.

 

 

خادم یعنی موقوفه امام شدن خادم دربست امام شدن. ما حقوقمان را گرفته ایم حالا وقت کار است،

 

 

در مقام دوستی وعشق که اینگونه سخن نمیگویند:مزد،حقوق،دستمزد و...

 

 

قصه ، قصه تکلیف است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]