تاریخ انتشار خبر: 29 آبان 1392 - ساعت 07:04:36
امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت

امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت

جناب استاد علامه جعفری به دنبال این بوده اند که فرهنگ حسینی را که همچون چراغ هدایت،پیش روی انسان در جاده حقیقت طلبی است به بشر نشان دهند.

 

انسان در عصر حاضر،انسانی است به دنبال یافتن غایتی برای زندگی خود که تا آن را نیابد،احساس حقیقی آرامش را درک نخواهد کرد و فلاسفه و متفکران بزرگ همه با ارائه ایسم های گوناگون فقط سرابی را به او نشان داده اند و در این بی راهه ها بر حیرانی او افزوده اند.

 

دین اسلام با بیان حقایق عالم هستی و به معرفی اسوه هایی  که در قله انسانیت اند به دنبال رهایی انسان از این باتلاق های خود ساخته است و در این میان حسین بن علی"علیهما السلام"سریع ترین کشتی الهی برای نجات انسان از طوفان مادیت است.

 

 

 جناب استاد علامه جعفری به دنبال این بوده اند که فرهنگ حسینی را که همچون چراغ هدایت،پیش روی انسان در جاده حقیقت طلبی است به بشر نشان دهند،ایشان پس از طی  مراحل فراگیری علوم اسلامی و با درک شرایط انسان کنونی سالهای طولانی،تحقیقات و پژوخش های خود را متوجه تبیین جایگاه فرهنگ اسلامی در زندگی و تمدن بشری کردند و از آن به فرهنگ پیشرو تعبیر کردند.و بقیه مکاتب و فرهنگ ها را پیرو،مختلط و راکد دانستند.

 

 

ایشان در همین جهت،آرزوی دیرین خود را که نگارش اثری فاخر  در مورد اباعبدالله(ع) را به منصه ظهور رساندند که حاصل آن کتاب ارزشمند امام حسین(ع)شهید فرهنگ پیشرو انسانیت شد.

 

 

جناب استاد با همان دغدغه های خود میان عاشورا و حقیقت از یک سو و انسان و امام جسین(ع)از سویی دیگر رابطه ای بنیادین برقرار می کنند و بر این اساس به سوال بی پاسخ عصر حاضر یعنی معنای زندگی پاسخی واقعی واقعی می دهند،و زیبایی و معناداری شهادت را در کنار زیبایی زندگی به خوبی به تصویر می کشند.

 

 

و این مسئله را متذکر می شوند که اباعبدالله (ع)با این نهضت ماندگار خود مسیر درست زندگی را به بشریت در هر عصر و مصری نشان می دهد. که هر که در این مسیر قرار بگیرد حسینی است

 

 

و در طرف مقابل کسانی که به رویارویی با اهل بیت رسول خدا  برخاستند را همفکران و همسنگران "ماکیاولی"ها که حقیقتی ورای این البد مادی برای انسان قائل نیستند می داند.

 

 

ایشان در جایی چنین می گوید:...وجدان حساس تاریخ که در یک طرف نمایشگاه خود،فرعون ها،ابوجهل ها،ابن ملجم ها و ماکیاولی ها را به نمایش گذاشته و از طرف دیگر موسی،عیسی،محمد(ص)وعلی(ع)را ارائه می دهد،بوسیله مورخان و نقادان خردمند و با وجدان،معاویه را وارد نمایشگاه نمود و در ردیف ماکیاولی ها قرار داد"

 

 

این اثر گرانقدر داراری دو بخش کلی است که در بخش اول اثر مکتوب ایشان و در بخش دوم مجموعه سخنرانی های ایشان در این باب است.

 

 

نوشته شده توسط سهیلی   

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]