تاریخ انتشار خبر: 01 آذر 1392 - ساعت 09:56:53
شرح برادران موحد بر فصوص الحکم ابن عربی

شرح برادران موحد بر فصوص الحکم ابن عربی

ویژگی اصلی این شرح را باید ساده و روان نویسی و تقسیم بندی مطالب به صورت منظم دانست و البته سعی در جامعیت به گونه ای که در بیان مطالب به سایر آثار ابن عربی واکثر شروح پیش از خود نظر داشته و آز آنها استفاده کرده اند.

شاید درباره کمتر شخصیتی در جهان اسلام به اندازه ابن عربی داوریهای متضاد و متناقض انجام شده باشد. عده ای او را بزرگترین عارف جهان اسلام و شیخ اکبر نامیده و حتی از تربت او حاجت می طلبند وعده ای دیگر او را ممیت الدین و ضد اسلام و.. می دانند. موافقان و پیروانش بیش از یکصد شرح  بر مهمترین اثرش یعنی فصوص الحکم نوشته اند که البته اکثریت این شرح ها توسط ایرانیان نوشته شده است و مخالفانش نیز کتب بسیاری در رد و مخالفت و حتی تکفیرش نگاشته اند. و البته نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که این موافقتها و مخالفتها و این شرح ها و ردیه ها همگی در بین علما و دانشمندان رواج داشته و عامه مردم و حتی طلبه های معمولی از آن برکنار بوده اند. در دوران معاصر نیز این وضعیت تقریبا ادامه داشت و کمتر دانشجو و طلبه ای به سراغ شرح های متعدد فصوص الحکم می رفت. و آنچه اهمیت کار برادران موحد را مشخص می کند شکستن این فضا است. واقعا چه کسی گمان می کرد که طی 4 سال یکی از شرح های فصوص الحکم به چاپ پنجم برسد؟

 

ویژگی اصلی این شرح را باید ساده و روان نویسی و تقسیم بندی مطالب به صورت منظم دانست و البته سعی در جامعیت به گونه ای که در بیان مطالب به سایر آثار ابن عربی واکثر شروح پیش از خود نظر داشته و آز آنها استفاده کرده اند. این ساده نویسی سبب شده است که در مدت کوتاهی این شرح مورد توجه اساتید و دانشجویان علاقمند به مباحث عرفان نظری و ابن عربی قرار بگیرد. البته باید توجه داشت که به نظر برخی از اساتید و علما این ساده نویسی ویژگی منفی ای به حساب می آید و مطرح نمودن مباحث عرفان نظری و وحدت وجود و...  در میان دانشجویان و عامه مردم و کسانی که مقدمات علمی و عملی لازم را برای این مباحث ندارند، کاری بسیار نادرست است. و اصولا بعضی از عرفا و علما به عمد آثار خود را به گونه ای می نوشته اند که هر کسی به سراغ آن نرود.

 

آقای محمد علی موحد- که البته نویسنده اصلی ایشان هستند- بر شرح خود دیباچه مفصلی نوشته اند و درآن کلیات دیدگاه خود درباره ابن عربی و نیز نقد شیوه شرح نویسی پیشنینان و شیوه کار خود را توضیح داده اند.

 

ویژگی دیگری که باید به آن توجه داشت این است که شرح آقایان موحد بر خلاف شرح های پیشین در ادامه سنت ابن عربی و از موضع عرفانی نوشته نشده بلکه در واقع ایشان نگاهی بیرونی و انتقادی به سنت تصوف و ابن عربی داشته اندذ که این  خود می تواند نتایج مثبت و منفی بسیاری در بر داشته باشد.

 

ترتیب مطالب این شرح اینگونه است که ابتدا درآمدی بر هر فص نوشته شده و پس از آن ترجمه فص آورده شده و بعد ازآن هم توضیحات مربوط به فص بیان شده است- البته این شرح فقط به 10فص اول از 27 فص فصوص الحکم پرداخته است-

 

قسمت دوم کتاب به متن عربی ده فص همراه اعراب گذاری و البته با صفحه آرایی زیبا و چشم نواز اختصاص دارد. و پس از آن هم تحلیلی بر هر یک از این ده فص به قلم آقای صمد موحد آمده است که در واقع بخش پایانی کتاب را تشکیل می دهد.

 

یکی از نکات قابل توجه درباره این کتاب صفحه آرایی مناسب، طراحی جلد زیبا و استفاده از نقوش و طرحهای جذاب در صفحات ابتدایی کتاب است که قطعا یکی از دلایل جذابیت و توجه به این شرح می باشد که نشان از ناشر حرفه ای کتاب دارد

 

شرح برادران موحد با عنوان " فصوص الحکم: درآمد،برگردان متن،توضیح و تحلیل" در 765 صفحه ( چاپ چهارم) و توسط نشر کارنامه به چاپ رسیده است.

 

به نقل ازمشق اول

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]