تاریخ انتشار خبر: 03 آذر 1392 - ساعت 09:25:34
شرح خطبه منا(جلددهم سلوك عاشورايي)

شرح خطبه منا(جلددهم سلوك عاشورايي)

نویسنده درقسمتی اهمیت شناخت دشمن در تصمیم گیری ها و موانعی که انسان زا در مقابل باطل سست و ضعیف می کند سخن می گویند و نقش اساسی امر به معروف و نهی از منکر و تاثیری که در سرنوشت جامعه دارد را شرح می دهند.

سلوک عاشورایی

آیت الله مجتبی تهرانی

موسسه مصابیح الهدی

هدف امام حسین از قیام،امر به معروف و نخی از منکر،جایگته آن در دین،مسئله دشمن شناسی،عبرت های عاشورا،علل پیدایش حادثه عاشورا و... همگی تز جمله مباحثی است که در سالیان گذشته پیرامون حرکت اباعبدالله(ع)شکل گرفته است و هر نویسنده و گوینده ای پیرتمون آن با رویکرد ها و از زوایای مختلف به آن پرداخته است.

ایت الله حاج شیخ مجتبی تهرانی(ره) از اساتید اخلاق تهران در سالیان گذشته در مجموعه دروس معارف ایشان در ایام محرم بتنی بر عقاید و مبانی دینی با رویکردی جامع و عمیق به تحلیل این حرکت عظیم تاریخی پرداختند و حقیقت این نهضت الهی را که به تعبیر استاد بزرگوارشان  پیروزی خون بر شمشیر بوده است را نمایان کردند.

ایشان با استناد به یکی از خطبه های کلیدی حضرت سیدالشهدا(ع) که در سال 58 ه.ق دو سال قبل از مرگ معاویه  و در جمع 100 نفر از بزرگان صحابه رسول خدا و تابعان به تمامی سوالات مطرح در مورد قیام سالار شهیدان بر اساس بیانات خود امام حسین(ع)پاسخ می دهد و به سبک روش معمول خود که در تمام مباحث اخلاق و معارف ایشان در جریان بود،انسجام مباحث را حفظ کرده است و در عین پرداختن به مباحث مختلف ارتباط آنها را با یکدیگر نمایانده است.

ایشان  با نگاهی عالمانه در بخش اول سخنان خود با استناد به پیش گویی های امام حسین(ع) درباره جزئیات مصائب و سختی های حرکت،نتایج و پیامد های قیام،سرنوشت دشمنان و آینده تاریک کوفیان،هدفمند بودن قیام را اثبات کرده و حرکت امام را کاملا برنامه ریزی شده معرفی می نمایند و با استناد به کلام اباعبدالله(ع) به بازبینی جایگاه حقیقی امام در عالم هستی و نقش محوری آن در منظومه دینی می پردازند و در مرحله بعد وظیفه امام را نسبت به امام بررسی می کنند و ضمن بیان عوامل اجتماعی مختلفی که منجر به حکومت و سلطه امویان شده می پردازند.

ایشان در قسمتی دیگر از شرح خطبه اهمیت شناخت دشمن  در تصمیم گیری ها  و موانعی که انسان زا در مقابل باطل سست و ضعیف می کند سخن می گویند و نقش اساسی امر به معروف و نهی از منکر و تاثیری که در سرنوشت جامعه دارد را شرح می دهند.

 

 

از دیگر ویژگی های این اثر گرانقدر بیان مویدات متعدد از منابع اهل سنت در موضوعات مختلف است تا بحث بر اساس مقبولات عموم مسلمین پیش برود

 

 

از امتیازات این اثر ایجاد ارتباط این مباحث تاریخی با زمان حال و بیان عبرت های این حادثه جانسوز برای شیعیان در دنیای کنونی است.

 

 

این اثر گرانقدر به همت موسسه مصابیح الهدی که وظیفه نشر مباحث ایشان را دارد جامه کتاب بر تن کرد.

 

 

نوشته شده توسط وحيدسهيلي

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]