تاریخ انتشار خبر: 06 آذر 1392 - ساعت 06:09:18
کیمیای محبت

کیمیای محبت

محبت به خدا آخرین منزل بندگی است، محبت فوق عشق است، میزان ارزش اعمال میزان محبت عامل به خداوند متعال است. این جملات و بسیاری از جملات دیگر در این کتاب ثمره یک عمر عاشقی و بندگی و اطاعت معبود توسط مردی کامل و عارف به نام شیخ رجبعلی خیاط است.

هرکس تقوا پیشه کند و در مقابل هوس صبر و مقاومت نماید، خداوند پاداش نیکوکاران را ضایع نمی‌کند.

برای بدست آوردن محبت خدا باید معرفت پیدا کرد. امکان نارد ک کسی خدا بشناسد و عاشق او نشود. محبت به خدا آخرین منزل بندگی است، محبت فوق عشق است، میزان ارزش اعمال میزان محبت عامل به خداوند متعال است. این جملات و بسیاری از جملات دیگر در این کتاب ثمره یک عمر عاشقی و بندگی و اطاعت معبود توسط مردی کامل و عارف به نام شیخ رجبعلی خیاط است.

این مرد خدا مثل خیلی دیگر از افرادی که پا در این ره گذاشتند ودر ابتدا به دنبال علم کیمیا بودند، خیلی زود به منزلی رسیدند که فهمیدند کیمیا به معنای لغوی اصل نیست و کیمیای حقیقی همان بدست آوردن محبت خداست. جناب شیخ می‌فرماید: زمانی بدنبال علم کیمیا بودم مدتی ریاضت کشیدم تا به بن بست رسیدم و چیزی دستگیرم نشد، سپس در عالم معنا این آید عنایت شد: «مَنْ کانَ یرِیدُ الْعِزَّه فَلِلَّهِ الْعِزَّه جَمِیعاً» عرض کردم من علم کیمیا می خواستم عنایت شد که علم کیمیا را برای عزت می‌خواهند و حقیقت عزت در این آیه است و خیالم راحت شد. بله ـ وقتی به آرامش درونی و همیشگی رسید که مصداق کامل دعای امام سجا شد: ماذا وَجَدَ مَنْ فَقَدَک و مَا الَّذی فَقَدَ مَنْ وَجَدَکَ؟ (جناب شیخ خدا بدست آورد)

گر نور عشق حق به دل و جانت دوخته                بالله کز آفتاب فلک خوبتر شوی...

شاید به همین دلیل نویسنده کتاب خصوصیت شفا دادن دل‌ها را به این کتاب می‌دهد، همانا باید بدست آوردن محبت خدا که همان رضایت و خشنودی حق تعالی است تمام دل‌ها شفا یافته و دیگر قلب ظلمانی و سیاه وجود ندارد. ....

اصل صلاح القلب اشتغاله بذكر الله ... ریشه شایستگی دل اشتغال آن به یاد خدا ست..

از نظر روایات اسلامی اصلی ترین شرط مؤثر افتادن تعلیم و تربیت مربیان اخلاق، التزام عملی مربی به رهنمودهای خویش است. رمز اصلی تأثیر نَفَس شیخ و قدرت سازندگی او در به کاربستن این توصیه امیرالمؤمنین(علیه السلام): هرکه خودر را پیشوای مردم می‌کندباید پیش ازآموزش دیگران به آموزش خویش بپردازد و پیش از آن که دیگران رابه گفتار تربیت کند باید آنها را با رفتار خود تربیت کند.ک وقتی قلب و تمام وجود انسانی خدا باشد دیگر در تمام حالات زندگی، اشتغال ـ ایثار و تعبد و اخلاق و... رنگ و بوی خدایی احساس می‌شود....

نویسنده از این روش استفاده کرده که با بیانی ساده و روان به بیان خاطرات و مکاشفات و هدایت‌هایی که از ایشان صورت می‌گرفته به مطالب مهمتری یعنی عبد صالح خدا بودن اشاره کند، حال از ذکر اولیا خدا گرفته تا احسان اولیای خدا و نماز اولیای خدا و حج و حتی فوت دین بزرگواران.

شدت محبت به خدا و کمال اخلاص، جوان خیاط را به منزلت والا و مقصد اعلا رساند و بدین ترتیب ره صدساله یک شب طی شد، و این فرد ساده که  سواد آنچنانی از نظر حوزوی و دانشگاهی نداشت خود استاد صدها استاد شد.

اشاره به داستان شیخ احمد سعیدی که مجتهدی مسلّم و استاد مرحوم شیخ علی اکبر برهان بود، که برای دوختن قبای خدمت شیخ رسید و در حین اندازه گرفتن به استاد فرمود: درس می‌خوانی یا می‌دهی، گفتم درس می‌دهم، شیخ فرمود: چه درسی، گفتم درس خارج و شیخ سری تکان داد و گفت: خوب است اما درس عاشقی بده!

جناب سعیدی می‌فرماید: نمی‌دانم این جمله با من چه کرد، اما مرا دگرگون ساخت.

معرفی شده توسط محمدحسین تدبیری

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]