تاریخ انتشار خبر: 11 آذر 1392 - ساعت 23:26:20
ازخود تاخدا

ازخود تاخدا

اگر انسان خود را شناخت خدا را خواهد شناخت.کتاب از خود تا خدا تألیف دکتر مرتضی آقا تهرانی است. در ابتدای کتاب به علم خود شناسی پرداخته و طریقه شناخت انسان از خود وپی‌بردن به ارزش والای او می ‌باشد.

کسی که زمان و مکان خود را بشناسد مورد رحمت خداوند قرار گرفته و اهل نجات خواهد بود. این دعای امام است و مستجاب خوهد شد. نخست باید بدانیم که هستیم، و بعد ببینیم از کجا آمده‌ایم؟ و به کجا می رویم؟ البته ناگفته نماند که در مسیر خودشناسی می‌بایست آسیب‌ها و خطرات احتمالی نیز شناخته شده راه علاج آن‌ها پیش‌بینی شود..

اگر انسان خود را شناخت خدا را خواهد شناخت. سپس به دنبال این خوهد بود که چگونه به این کمال و جمال بی‌نهایت  برسد. اگر خوب جستجو کرده باشد، می‌یابد که تنها یک ابزار وجود دارد و آن بندگی است. باید در هرکاری حسن فعلی و حسن فاعلی را در نظر بگیرد؛ یعنی هم کار او خوب باشد و خدا از آن نهی نکرده باشد و هم نیّت او درست باشد تا به واسطه‌ی این دو به سرمنزل مقصود برسد. در این صورت هرکاری که انسان انجام می‌دهد؛ عبادت است...

«کتاب از خود تا خدا تألیف دکتر مرتضی آقا تهرانی است. در ابتدای کتاب به علم خود شناسی پرداخته و طریقه شناخت انسان از خود وپی‌بردن به ارزش والای او می ‌باشد. این کتاب با ارائه توصیفهای علمی می‌گوید که:

انسان دارای استعداد کمال می‌باشد و می‌تواند به سعات برسد و این به خودشناسی و خداشناسی او بستگی دارد، تا با شناخت خود به توفیق ادب بندگی خداوند دست یابیم و از عبادت و بندگی خود آن‌گونه که لازم هست لذت ببریم و فقط ظاهر عبادت را انجام ندهیم تا زندگی پوچ و حیوانی نداشته باشیم»

«در این کتاب به موضوعات ـ انسان چگونه موجودی است (مرحله جمادی وجود انسان ـ نباتی ـ حیوانی ـ فلکی) گونه‌های رفتاری انسان (افعال انعکاسی ـ افعال غریزی ـ اختیاری ـ نفی تبعیض نژادی ـ زبان مشترک انسان‌ها) انسان و سعادت (استعداد بی نهایت ـ دوستی جاه و حبّ ریاست ـ میزان راهنمای سعادت ـ تنها راه نجات ـ نفس پاک) معرفت نفس (چیستی نفس ـ مسؤلیت دل ـ حالات نفس ـ راه‌های معرفت نفس)

عوامل مؤثر در شکل گیری شخصیت انسان ـ آثار خودشناسی و آثار خود فراموشی و راهکارهای درمان آن موانع خودشناسی و کمال خودشناسی ـ پرداخته شد و در پایان کتاب هم پرسش و پاسخ‌ها آمده است*

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]