تاریخ انتشار خبر: 21 آذر 1392 - ساعت 00:42:31
مقتل الحسین اثری جدیدازمرحوم علامه عسگری

مقتل الحسین اثری جدیدازمرحوم علامه عسگری

علامه بزرگوار مرحوم سید مرتضی عسگری با تخصصی که در تاریخ دارند به جمع آوری مقتلی جامع و مستند بر آمده اند و این مقتل را جمع آوری کرده اند . از ویژگی های این مقتل می توان به استفاده از منابع دسته اول تاریخی و استفاده وسیع از منابع و کتب اهل سنت اشاره کرد.

مقتل الحسین ع

علامه عسگری

انتشارات مطیع

روز عاشورا در سرزمین کربلا عظیم ترین حادثه تاریخ روی داد و فرزند رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم به دست شقی ترین افراد به شهادت رسید . در طول تاریخ مورخان و راویان مختلفی این رویداد را روایت کرده اند ولی متأسفانه وقایع این حادثه از تحریف هم در امان نمانده است . به همین دلیل روایت این رویداد از مقاتل معتبر و دسته اول از اهمیت بالایی برخودار است .

علامه بزرگوار مرحوم سید مرتضی عسگری با تخصصی که در تاریخ دارند به جمع آوری مقتلی جامع  و مستند بر آمده اند و این مقتل را جمع آوری کرده اند . از ویژگی های این مقتل می توان به استفاده از منابع دسته اول تاریخی و استفاده وسیع از منابع و کتب اهل سنت اشاره کرد.

همچنین در قسمت های مختلف این کتاب ارزشمند مؤلف گرانقدر، نظرات خود را هم آورده اند، که این موضوع با توجه به تخصص ایشان در تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار است . مطالب این کتاب از نقل و بررسی حوادث منجر به حادثه‌ی عاشورا و از لحظه‌ی مرگ معاویه و جانشینی یزید بن معاویه آغاز و سپس ماجرای عدم بیعت امام، دعوت مردم کوفه، پیمان شکنی آنان، ماجرای حر بن یزید ریاحی، حوادث شب عاشورا و ظهر عاشورا و سرانجام حرکت پیامبرگونه‌ی امام سجاد علیه السلام  و حضرت زینب سلام الله علیها پس از حادثه‌ی ظهر عاشورا ادامه پیدا می کند.

پس کسانی که می خواهند تاریخ قیام امام حسین  علیه اسلام از زمان مرگ معاویه تا رسیدن سر عبیدالله به نزد امام سجاد علیه السلام را مستند مطالعه کنند مطالعه این کتاب را که توسط انتشارات مطیع درپاییز 1392به چاپ رسیده را توصیه می کنیم . در ضمن در ابتدای این کتاب زندگی نامه علامه عسگری به قلم استاد بزرگوار حجت الاسلام محمد علی جاودان آورده شده است.     

 

                                                                                                      یادداشت از مرتضی احمر

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]