تاریخ انتشار خبر: 22 آذر 1392 - ساعت 23:17:32
کتابی درباره جشن تکلیف

کتابی درباره جشن تکلیف

کتاب جشن تکلیف ( ویژه پسران)، با نگاهی دینی و اصولی به سن تکلیف، آداب و شرایط و دانستنی های اعتقادی و اخلاقی این دوران را به مخاطبان خود معرفی که مطالعه این کتاب درک بهتر و واقعی تری را به فرد القاء می کند.

یکی از رخدادهای مهم زندگی هر مسلمانی رسیدن به دوران تکلیف و ورود در مسیر عبودیت است که چنین فردی از این به بعد بایدها و نبایدهایی خواهد داشت که نشانه بزرگ شدن او است اما این دوران نیز ویژگی ها و شرایط خاصی دارد که افراد به سن تکلیف رسیده و مربیان و اولیا باید اطلاعات خوبی را داشته باشند.

کتاب جشن تکلیف ( ویژه پسران)، آیت الله ری شهری با نگاهی دینی و اصولی به سن تکلیف، آداب و شرایط و دانستنی های اعتقادی و اخلاقی این دوران را به مخاطبان خود معرفی که مطالعه این کتاب درک بهتر و واقعی تری را به فرد القاء می کند.

نویسنده با انتقاد از بی توجهی مردم به سن تکلیف فرزندان خود در شش بخش با عناوین فلسفه جشن تکلیف، مراسم جشن تکلیف، هدیه های جشن تکلیف، شرایط تکلیف، ویژگی های تکلیف و دانستنی های تکلیف با توجه به آیات و روایات اطلاعات خوبی را در اختیار مخاطبان خود قرار داده است.

آیا جشن تکلیف می تواند منشای دینی داشته باشد؟ آیا در دین می توان آدابی را در هنگام به سن تکلیف رسیدن پیدا کرد؟ آیا هدیه دان در جشن تکلیف لازم است؟ آیا تکلیف موجب ترس می شود یا ویژگی های دیگر دارد؟ مکلف تازه چه دانستنی های اعتقادی، اخلاقی و عملی را باید فرا بگیرد؟ از جمله سؤالاتی است که با مطالعه این کتاب می توان پاسخ آن را دریافت کرد.

هدیه در اسلام، آداب هدیه، علامت های بلوغ، مرز خداشناسی، دلیل نبوت و امامت، امام عصر(عج)، عالم برزخ، اخلاق جنسی، آفات عفت، عوامل عفت، رذیلت های اخلاقی، فضیلت های اخلاقی، تقلید، گناهان بزرگ و توبه از مباحثی است که در این کتاب مطرح و مورد بررسی قرار گرفته شده است.

این کتاب که می تواند فرد را در دوران تکلیف و بلوغ از سردرگمی نجات دهد و اطلاعات خوبی را در اختیارش قرار دهد خلاصه کتاب مفصل تری با همین اسم جشن تکلیف است که نویسنده این کتاب مفصل را برای مربیان و اولیاء و مجموعه حاضر را برای نوجوان نگاشته است.


در بخشی از این کتاب آمده است:

لحظه به تکلیف رسیدن انسان نیز از شعایر الهی بلکه از بزرگترین آنهاست البته برای کسانی که همچون سید بن طاووس دیده بینا دارند.
آن فقیه و عارف کم نظیر، روز تشرف به تکلیف را عید و بلکه از بزرگترین عیدها اعلام می کند و به کسانی که به عید تکلیف بها و اهمیت نمی دهند، هشدار داده و با سخنان زیر آنها را مورد نکوهش قرار می دهد:
چرا روز تشرف به تکلیف نزد آدمی زاده که بنده ای ناتوان است تا این حد بی مقدار بوده که روزش مجهول و نامش در میان اهل تکلیف، متروک است؟...
من خود و فرزندان و خاصان خود را توصیه می کنم که حق این روز بزرگ را ادا کنند و با تعظیم و تجلیل با آن برخورد نمایند...

کتاب جشن تکلیف 112 صفحه ای از سوی موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث به چاپ رسیده است

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]