تاریخ انتشار خبر: 26 آذر 1392 - ساعت 09:02:53
کتابی درباره ولایت فقیه از شهید آوینی

کتابی درباره ولایت فقیه از شهید آوینی

کتاب حکومت فرزانگان، شهید مرتضی آوینی سلسله مقالاتی است با عنوان مروری بر مبانی حاکمیت سیاسی در اسلام که می تواند اطلاعات بسیارخوبی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

اسلام به عنوان یک دین جاوید و جامع نمی تواند نسبت به امور سیاسی و حکومتی ساکت و بی نظر باشد و بلکه این دین خاتم دارای یک نظام سیاسی است که متاسفانه برخی با ابعاد و مبانی این نظام آشنا نیستند که با توجه به شرایط کنونی و هجوم گسترده شبهات فراگیری مبانی سیاسی اسلام برای هر انسان مسلمان می تواند او را از سقوط و حرکت در مسیر اشتباه بازدارد.

 


کتاب حکومت فرزانگان، شهید مرتضی آوینی سلسله مقالاتی است با عنوان مروری بر مبانی حاکمیت سیاسی در اسلام که می تواند اطلاعات بسیارخوبی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

نویسنده از دریچه معارف اسلامی رای اکثریت، آزادی عقیده و مساوات را در دوازده مقاله مورد بررسی قرار داده و با بهره گیری از آیات و روایات مبانی اسلام را در این سه موضوع تبیین و نسبت این سخنان رایج سیاسی غرب را با اصولی دینی مقایسه کرده است.

آزادی عقیده، دموکراسی، قانون اساسی، امت واحدة، حقوق متقابل مردم و حکومت، جایگاه بیعت در خلافت، فطرت، تعریف انسان، حق و حقوق، ارکان سه گانه عهد ولایت، مطابقت تاریخی با عصر حاضر و اخوت دینی از جمله مباحثی است که خواننده در این کتاب با آن مواجهه خواهد شد.

استفاده فراوان از قرآن، ذکر نظرات برخی اندیشمندان اسلامی، بیان نگاه رایج غرب، تنبه دادن به مشکلات برخی از تالیف های مذهبی و ارایه نکات ظریف و تکمیلی در پاورقی  از دیگر ویژگی های این کتاب است و همچنین نویسنده در  سراسر این کتاب علاوه بر تبیین نظر اسلام درصدد بیان تفاوت های مبانی حکومت دینی با فرهنگ سیاسی رایج غیر دینی غرب نیز بوده است.

برای نمونه نویسنده آزادی عقیده که در فرهنگ غرب مورد ستایش قرار گرفته است را عین اسارت می داند  و از چند جهت با مبانی اسلام در تضاد می داند اول آنکه عبودیت و تسلیم الی الله بودن برای انسان فطری است بنابراین این آزادی عقیده غربی در تضاد با این فطرت بشری است و از سوی دیگر این آزادی با توحید و صراط واحد حق در تضادی روشن است و همچنین با روح اوامر دینی مانند اطعیو الله و الرسول نیز سازگاری ندارد.

کتاب حکومت فرزانگان در 131 صفحه از سوی موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی به چاب رسیده است.

یادداشت از آقای عبدالغفار

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]