تاریخ انتشار خبر: 10 دي 1392 - ساعت 01:56:39
آغازی بریک پایان

آغازی بریک پایان

آغازی بر یک پایان کتاب ششم از مجموعه آثار شهید مرتضی آوینی که به همت نشر واحه به چاپ رسیده است، مجموعه‌ای از مقالاتی است که در چهار بخش بیش‌تر وجهه اعتقادی و سیاسی نویسنده را برای مخاطب بازگو می‌کند.

اسلام علاوه بر حیثیت فردی و عبادی خود دارای حیث سیاسی و اجتماعی هم است که ولایت فقیه نمونه بارز و روشن این حیث اسلام است که بر هر مسلمانی کسب اگاهی از نظر اسلام درباره حکومت و حاکم امری غیر قابل اجتناب است.
 
آغازی بر یک پایان کتاب ششم از مجموعه آثار شهید مرتضی آوینی که به همت نشر واحه به چاپ رسیده است، مجموعه‌ای از مقالاتی است که در چهار بخش بیش‌تر وجهه اعتقادی و سیاسی نویسنده را برای مخاطب بازگو می‌کند.
 
بخش اول حاوی نوشته‌های در سوگ امام خمینی(ره) و تبیین جایگاه ایشان در تاریخ حیات طیبه باطنی انسان است که در بخشی از آن آمده است:
 
« امام به ما آموخت که انتظار در مبارزه است و این بزرگ‌ترین پیام او بود و پس از او اگر باز هم امیدی ما را زنده نگه می‌دارد همین است که برای ظهور آخرین حجت حق مبارزه کنیم امام(ره) به ما آموخت که عرفان را با مبارزه جمع کنیم و خود بهترین شاهد بود بر این مدعا که عرفان عین مبارزه است و ار این پس دیگر چه داعیه‌ای می‌ماند برای آنان که عرفان را به مثابه امری کاملا شخصی بهانه واماندگب خویش می‌گرفتند؟...»
 
بخش دوم کتاب مقالاتی درباره مبانی حکومت دینی و نظام ولایت فقیه خصوصا در تقابل با نظم سیاسی غالب در عالم متجدد و غربی را در بر می‌گیرد که گرداب شیطان، در بابر فرهنگ واحد جهانی، پروسترویکای اسلامی وجود ندارد، وفاق اجتماعی، اسلامیت یا جمهوریت؟ و بنیان سفسطه بر باد است از عناوین مقالات این بخش است.
 
بخش سوم کتاب به فاجعه نسل کشی مسلمانان در بوسنی اختصاص یافته و تشکیل امت متحد اسلامی بهه مثابه راهی برای مواجهه با سیطره نظم نوین آمریکایی بر جهان پیشنهاد شده است.
 
سپری شدن عصر تمدن غرب و نبودن فاصله‌ای زیاد با وضع موعود انسان از مباحث بخش پایانی کتاب است که در این بخش خواننده با پنج مقاله با موضوعات ایمان منجی جهان فرداست، نظم نوین جهانی و راه فظرت، دولت پایدار حق فرا می‌رسد، آغازی بر یک پایان و تجدید و تجدد با مباحثی همچون امپراطوری ارتباطات، خسته شدن بشر از وضع کنونی، حکمت و حکیم، نظام توتالیتر، نقش آمریکا در جهان امروز، راه‌های مقابله با روشنفکری و نقش انقلاب اسلامی ایران در برهم زدن نظم جهانی آمریکایی آشنا خواهد شد.
 
مصداق امروز نبا عظیم، برخی ویژگی‌های حکومت‌های امروز، تبیین مفهوم دموکراسی و وجود تناقضات درونی آن، تناسب یا تضاد حکمومت دینی با دموکراسی غربی، ولایت مطلقه یا مشروط فقیه، حقیقت مدیریت فقهی و مدیریت علمی و چرایی مصداق ولایت فقیه در عبا و عمامه از دیگر مباحثی است که مخاطب  در لابه لای 18 مقاله کتاب آشنا و مطالبی مفید را در راستای حیثیت سیاسی و اجتماعی اسلام به دست خواهد آورد.
 
این کتاب 170 صفحه‌ای از سوی نشر ساقی چاپ و ویراستار نکات اضافی را در پاورقی اضافه کرده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]