تاریخ انتشار خبر: 16 دي 1392 - ساعت 23:19:14
الگوبرداری علوم از طبیعت،ابزاری برای خداشناسی

الگوبرداری علوم از طبیعت،ابزاری برای خداشناسی

کتاب پیش رو در واقع راهی است بسوی خداشناسی. دانشمندان همواره از ساختارها و سیستم های بی نظیری که در طبیعت کشف می شوند شگفت زده شده اندو شگفتی خود را از طریق مورد تقلید قرار دادن این ساختارها برای ایجاد تکنولوژی هایی در جهت منافع انسان ها ابراز داشته اند.

هارون یحیی را با آثارش پیرامون فراماسونری، اسرائیل و صهیونیزم می‌شناختم. نویسنده ترکی که در سال 1956 در آنکارا متولد شد. او پس از تکمیل تحصیلات ابتدایی و متوسطه در دانشگاه میمارسینان شهر استانبول، هنر و در دانشگاه استانبول فلسفه خواند. او از سال 1980 کتاب های بسیاری را در موضاعات مختلف سیاسی اجتماعی و علمی منتشر کرد. ابلاغ پیام قرآن کریم به مردم و تشویق آنها به اندیشیدن درباره موضوعاتی همچون وجود خداوند، وحدانیت او و آخرت و نشان دادن ضعف و کهنگی اصول سیستم های خدانشناس از مهم ترین پیام های کتاب های او می باشد.

اما کتاب پیش رو در واقع راهی است بسوی خداشناسی. دانشمندان همواره از ساختارها و سیستم های بی نظیری که در طبیعت کشف می شوند شگفت زده شده اندو شگفتی خود را از طریق مورد تقلید قرار دادن این ساختارها برای ایجاد تکنولوژی هایی در جهت منافع انسان ها ابراز داشته اند. کتاب الگوبرداری علوم از طبیعت با ترجمه علیرضا عیاری توسط نشر منادی تربیت در 196 صفحه به چاپ رسیده است.

این کتاب در ده فصل به بررسی زیست تقلیدی(دانش تقلید از موجودات زنده) پرداخته است و در پایان نیز به نتیجه گیری می پردازد. دانش زیست تقلیدی هدفش حل مشکلات از طریق مطالعه و بررسی و سپس به کمک تقلید یا الهام گرفتن از مدل های موجودات در طبیعت است.

 

نویسنده در واقع به مواردی بسیاری از علوم و وسایل پیشرفته ارتباطی، تقلیه، کامیپوترها و... اشاره می کند که به تقلید از موجودات طبیعیت و مخلوقات خداوند حکیم ساخته شده اند. در جای جای کتاب به خلقت بی نظیر خداوند حکیم پی میبریم. در این کتاب سیستم های بی نقصی که تاکنون نوجه اندکی به آنها شده و از زمان خلقت تخستین موجودات زنده وجود داشته مورد بررسی قرار گرفته اند. نویسنده در مقدمه کتاب ذکر می کند که دانش زیست تقلیدی اصطلاحی است که برای توصیف مواد تجهیزات مکانیسم ها و سیستم هایی به کار می رود که انسان ها به وسیله‌ی آن به تقلید از سیستم ها و طرح های طبیعی به ویژه در حوزه های دفاعی نانو تکنولوژی هوش مصنوعی و... می پردازد.

 

این مفهوم نخستین بار توسط جانین ام، بنیوس نویسنده و ناظر علمی اهل مونتانا مطرح شد. در فصل های این کتاب نیز به ارتباط علوم مختلف و الهام گرفتن آنها از طبیعت ارشاره می شود. از جمله به ارتباط  حل معضل ترافیک و ملخهایی که به تعداد میلیونی در حال حرکتند بدون اینکه مشکلی برایشان پیش آید اشاراتی دارد. در بخش دیگری از کتاب با اشاره به سونار خفاش ها به این نکته اشاره می کند که وزارت دفاع آمریکا ترتیبی داده که اصول سونار خفاش در سیستم سونار خود که روشی حیاتی برای موقعیت یابی زیر دریایی ها در زیر سطح دریا به شمار می رود به اجرا در می آید. در فصل ششم کتاب به مطالبی که انسان ها می توانند از حیوانات بیاموزند نکاتی را بیان کرده است. نویسنده در این قسمت به بررسی مشکلات ورود قطارهای سریع السیر به داخل تونل ها با توجه به امواج فشار جوی افزایش یافته و ایجاد صدای گاها انفجاری پرداخته به تقلید مهندسان طراحی قطار از شیرجه پرنده ماهی خورک   اشاره می کند. ریزپردازنده ها و پروانه ها، کرم ها شب تاب با قابلیت 100 در صد بازده تولید نور، استنوکارا، پرواز جغد و صدای قطارهای سریع السیر، پوسته صدف خوراکی و سقف های سبک و مقاوم و... از دیگر مطالب جالب و علمی و پندآموز کتاب می باشد.

 

خانواده ها می توانندبه این کتاب به عنوان هدیه‌ی ارزشمند  به نوجوانان و جوانان کنجکاوشان نگاه کند.  

 

یادداشت از سیامک شادکام

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]