تاریخ انتشار خبر: 16 دي 1392 - ساعت 23:37:23
آشنایی با فرق و مذاهب اسلامی

آشنایی با فرق و مذاهب اسلامی

این کتاب به منظور معرفی آن دسته از فرقه ها و مذاهب اسلامی تدوین شده است که در فرهنگ اسلامی نقشی برجسته داشته اند و هم اینک نیز پیروانی دارند.

علم فرق و مذاهب یکی از دانش هایی است که از دیرباز در اسلام بوده و مورد بحث علمای اسلام قرار داشته و هنوز هم پابرجاست. گرچه گاهی این مباحث در حصار تعصب بیجا و افراطی قرار گرفته است و داوری های نابجا و بودن آگاهی کامل نسبت به برخی از فرق باعث شده است تا تصویری کاملا  غیر واقعی از جریانهای فکری مخالف به نمایش گذاشته شود اما با این حال از آنجا که این علم پیوند نزدیک با حیات دینی و فکری و فرهنگی جامعه اسلامی داشته از پویایی و پایندگی خاصی برخوردار بوده است.

 

 

اهمیت این علم تا آنجاست که هر متفکر و مورخ  تاریخ تفکر اسلامی باید به این علم رجوع کند. از دیگر ویژگی های این علم این است که اگر این علم به درستی شناخته شود می تواند ما را در شناخت دیدگاه های مختلف اعتقادی  بینش و بصیرت بخشد. چرا که اعلام نظر و نقد پیرامون هر علم و نظریه نیازمند شاخت دقیق آن است. از دیگر ویژگی های این علم می توان به فهم بخشی از ابهامات متون دینی اشاره کرد.

 

 

این علم در سده های گذشته دارای عناوین بسیاری بوده است که معروفترین آنها فرق و مذاهب و ملل و نحل بوده است. اما در کل می توان گفت که علم فرق و مذاهب اسلامی علمی است که یه شیوه توصیفی و تاریخی درباره مذاهب اسلامی بحث می کند و به معرفی آنها می پردازد.

کتاب حاضر فرق و مذاهبی را مورد واکاوی قرار می دهد که منشا پیدایش آنها آرای خاص  و اعتقادی و کلامی بوده است. نویسنده معتقد است که بعد از رحلت پیامبر یا بنیانگذار هر آئینی  در میان پیروانش اختلافاتی رخ می دهد و این اختلافات گاه آنقدر عمیق است که باعث پیدایش مذاهب و مکاتب مختلف می گردد. که شدیدتربن آنها همین اختلافات کلامی و اعتقادی است.

این کتاب به منظور معرفی آن دسته از فرقه ها و مذاهب اسلامی تدوین شده است که در فرهنگ اسلامی نقشی برجسته داشته اند و هم اینک نیز پیروانی دارند. در این کتاب پیش از معرفی مذاهب اسلامی نخست کلیاتی هچون تعریف این علم، فایده مطالعه آن و روش آن ارائه شده است.

 

 

در معرفی هر فرقه نیز ابتدا تاریخچه آن بیان شده است سپس برخی از اصول اعتقادی  و آرا و نظرات اصلی آن مورو واکاوی قرار گرفته است. رضا برنجکار فصل های امامیه، معتزله و اهل حدیث، اشاعره و ماتریدیه را از کتاب آشنایی با علوم اسلامی که نوشته خودش می باشد برگرفته است.

 

 

یادداشت از سیامک شادکام

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]