تاریخ انتشار خبر: 17 دي 1392 - ساعت 04:10:36
بررسی دیدگاه دو مکتب اخلاقی در کتاب بصیرت اخلاقی

بررسی دیدگاه دو مکتب اخلاقی در کتاب بصیرت اخلاقی

کتاب بصیرت اخلاقی،ضمن تحقیق و بررسی بحثی محوری، ریشه‌دار و طولانی بین دو دیدگاه کاملا متضاد درباره اخلاق، در آمدی بر فلسفه اخلاق را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.


فطرت انسان را به سوی اخلاق و رعایت آن سوق می‌دهد اما در این هیاهوی مکاتب مختلف اخلاقی کسب اطلاع از حقایق و استدلال‌های آنان برای محفوظ ماندن از سقوط امری غیر قابل اجتناب است.
 
کتاب بصیرت اخلاقی، دیوید مک ناوتن با ترجمه محمود فتحعلی ضمن تحقیق و بررسی بحثی محوری، ریشه‌دار و طولانی بین دو دیدگاه کاملا متضاد درباره اخلاق، در آمدی بر فلسفه اخلاق را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.
 
گروهی با عنوان غیر شناخت‌گرایی هیچ ارزش عینی را در اخلاق قایل نیستند و سرچشمه ارزش را در وجود خود انسان جست‌وجو می‌کنند در مقابل گروهی دیگر با اسم واقع گرایان اخلاقی مدعی هستند که ارزش‌های اخلاقی باید در جهان خارج یافت و حقایق اخلاقی وجود دارد که ما می‌توانیم آمن را کشف کنیم.
 
دانشجویان  سال اول رشته فلسفه و حتی علاقه‌مندان عادی به مطالعه برای کسب اطلاع از این دو دیدگاه این کتاب مفید است و همچنین این کتاب نه تنها به طور کلی به عنوان درآمدی بر فلسفه اخلاق که به مثابه راهنمایی در این قلمرو گیج کننده فلسفه جدید سودمند است.
 
این کتاب مقدماتی است و هیچ معرفت پیشینی فلسفی را پیش فرض نگرفته و در ترجمه سعی شده  که از اصطلاحات فنی خودداری و در پاره‌ای نیز این اصطلاحات توضیح داده شده است.
 
در پایان هر فصل منابعی برای مطالعه پیشنهاد و در پایان برخی فصل‌ها نتیجه گیری نیز صورت گرفته  و همچنین در این کتاب سعی شده بیشتر به شرح و بسط استدلال‌های دو مکتب پرداخته شود.
 
اخلاق، جعل یا کشف، خطوط کلی غیر شناخت‌گرایی اخلاقی، خطوط کلی واقع‌گرایی اخلاقی، غیر شناخت گرایی تحولات بیشتر، واقع‌گرایی و واقعیت، جایگاه بحث یا گزارش ضمنی، انگیزه اخلاقی، ضعف اخلاقی، گرایش به ضد اخلاق و شرارت، واقع گرایی اخلاقی و تنوع فرهنگی، نظریه غیرشناخت‌گرایی و نظریه سودگرایی، دورنمای شبه واقع گرایی و اصول یا نظریه جزیی گرایی از عناوین سیزده فصل این کتاب است.
 
آزادی اخلاقی و معنای زندگی، چهار نقد بر غیر شناخت‌گرایی، شک گرایی، زبان اخلاق، نظریه درون گرایی و نظریه میل باور، راهبرد واقع گرایانه، وثاقت التزامات اخلاقی، مشکلات نظریه تحویل گرایی، واقعیت محض، شبه واقع‌گرایی و نظریه خطا، دفاع از نظریه باور-میل و پاسخ واقع‌گرایان، ضعف اراده، نظریه درون گرایی و شرارت، بصیرت و تساهل، نظریه سودگرایی، سودگرایی دو سطحی، تعارض اخلاقی، سنجش الزامات و جزیی گرایی و وظایف اولیه از جمله مباحثی است که با مطالعه این کتاب مخاطب آشنا می‌شود.
 
کتاب بصیرت اخلاقی در 320 صفحه از سوی انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]