تاریخ انتشار خبر: 18 دي 1392 - ساعت 03:26:29
بررسی تاریخی مدینه تا کربلا

بررسی تاریخی مدینه تا کربلا

ین کتاب با بهره گیری از منابع متعدد روایی، قرآنی و تاریخی مانند سیره ابن هشام، بحارالانوار، اعیان الشیعه و...در صدد این است که به واسطه کمک گرفتن از حوادث صدر اسلام حوادث زمان امام حسن مجتبی(ع) و امام حسین(ع) را بررسی و با ذکر مباحث و داستان‌های تاریخی مخاطب را به سمت عبرت پذیری هدایت کند.

بررسی تاریخی مدینه تا کربلا

حجت الاسلام و المسلمین محمد ابراهیم آیتی

 نشر مرتضی

 

 

در میان علوم و علم‌هایی که امروز مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد، تاریخ از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که هم خود آدمی بدان تمایل دارد و هم این که خداوند در قرآن به رجوع به تاریخ سفارش کرده است ( فاقصص لعلهم یتفکرون) البته این رجوع به تاریخ زمانی از اهمیت بسیاری برخوردار می شود که انسان به چشم عبرت به آن نگاه کند.

 

 

مجموعه بسیار ارزشمند بررسی تاریخی مدینه تا کربلا که حاوی 26سخنرانی از مرحوم حجت الاسلام و المسلمین محمد ابراهیم آیتی است برای علاقه‌مندان به تاریخ بسیار سودمند و سراسر عبرت خواهد بود.

 

 

این کتاب با بهره گیری از منابع متعدد روایی، قرآنی و تاریخی مانند سیره ابن هشام، بحارالانوار، اعیان الشیعه، لهوف و مجمع البیان در صدد این است که به واسطه کمک گرفتن از حوادث صدر اسلام حوادث زمان امام حسن مجتبی(ع) و امام حسین(ع) را بررسی و با ذکر مباحث و داستان‌های تاریخی مخاطب را به سمت عبرت پذیری هدایت کند.

 

 

نویسنده با تحلیلی جامع و مستند ابعاد قیام سیدالشهدا(ع) را تبیین و مورد درس پذیری قرار داده است که در بخشی از این کتانب می خوانیم:

 

 

«فداکاری مردان حق همیشه برای آن است که بندگان خدا را از انحراف و افراط و تفریط نگه داشته. سلامت فطرت آنها را حفظ کنند در قرآن سوره بقره آیه 207 می خوانیم که از مردم کسانی هستند که خود را در راه خدا از جان خود می گذرند و خدا به بندگانش مهربان است. مردان بزرگوار مجاهد و  رجال حق برای این هدف مقدس هرگونه رنجی را بر خود هموار کرده و همه مشکلات را در چنین راهی زیر پا نهاده‌اند.

 

 

یکی از بزرگ ترین مردان مجاهد روزگار حضرت سیدالشهداء(ع) است خود و یارانش در راه حق با کمال سربلندی به شهادت رسیدند.»  

 

 

سفارش های اخلاقی و رفتاری پیامبر(ص)، معجزات رسول اکرم(ص)، بخشندگی امام حسن(ع)، سخنان اباعبدالله(ع) در روز عاشورا، راه رسم تبلیغ و جنگ عقل و جهل از جمله مباحثی است که مخاطب با آن آشنا خواهد شد.

 

 

مجموعه بررسی تاریخی مدینه تا کربلا در چهارصد صفحه از سوی نشر مرتضی به چاب رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]