تاریخ انتشار خبر: 18 دي 1392 - ساعت 02:48:39
خاطرات شهید رفیق دوست

خاطرات شهید رفیق دوست

رفیق دوست فقط یک سپاهی و سردار نبوده است بلکه گاهی فراخور زمان در مقام یک اقتصادان و گاهی هم در مقام یک سیاست مدار نقش ایفا کرده است...

حاج محسن رفیق دوست خاطرات نابی که او دارد را باید هریک از فرزندان این مرز و بوم بخوانند بدانید انقلابیون قدیمی به او تدارکاتچی انقلاب لقب داده‌اند. اما خودش می‌گوید: من در این انقلاب سمتی انتخاب کردم که هیچ‌کس نمی تواند مرا از این سمت عزل بکند. من عمله‌ی انقلابم. اگر کتاب مطالعه شود مخاطب یقین متوجه خواهد شد که هم انقلابیون راست گفته‌اند هم خود حاج محسن. او نقش بسزایی در انقلاب داشته است.

در جای جای کتاب برای تاریخ می گویم به نقش رفیق دوست در تدارکات و لجستیک جنگ و حتی در روزهای اولیه پیروزی انقلاب اسلامی اشاره شده است.

نویسنده کتاب با زیرکی تمام به این نکته پی برده است که سینه رفیق دوست پر از حرف های ناگفته است. بنابراین خاطرات شفاهی را کنار گذاشته خود در مقام مصاحبه کننده‌ی برآمده  و تمام اتفاقات سال 57 تا 68 را با رفیق دوست مرور کرده است.

سعید علامیان می‌گوید برای این منظور تمام روزنامه‌های آن دهه را مطالعه کرده و حوادث را مو به مو یادداشت کرده است. دلیل این کارش هم این است که رفیق دوست فقط یک سپاهی و سردار نبوده است بلکه گاهی فراخور زمان در مقام یک اقتصادان و گاهی هم در مقام یک سیاست مدار نقش ایفا کرده است. رفیق دوست در ابتدای این مصاحبه بیان می کند که: آنچه را می دانم می گویم و آنچه را نمی دانم می گویم نمی دانم و آنچه را می دانم و نباید بگویم، می گویم نمی گویم.

خاطرات ورود امام به ایران، چگونگی تاسیس سپاه، مشکلات آن در بدو تاسیس، خاطراتی از فرماندهان، سفرهای خارجی رفیق دوست، خاطراتی از حافظ اسد نحوه تامین سلاح و مهمات از خارج از کشور و... همگی مسائلی است که در کتاب بدان اشاره شده است و هر کدام می تواند برای مخاطب جذاب و شنیدنی باشد.

 روند کلی کتاب بدین منوال است که  سیر خاطرات وحوادث بر مدار توالی زمان پیش می رود. کتاب به گونه است که علاوه بر مرور خاطرات رفیق دوست می تواند مرور تاریخ ده سال ابتدایی انقلاب نیز به شمار آید چرا که رفیق دوست ناگفته های بسیاری در زمینه های مختلف دارد که می تواند مخاطب را پای کتاب خاطراتش بکشاند و قدم به قدم روزهای پر فراز و نشیب این دهه را مورد واکاوی قرار دهد. 

در بخشی از کتاب آمده است:

«در دیدار مقام معظم رهبری با قذافی، قذافی گفت: من پیشنهاد می کنم برای اینکه بین عرب ها و ایران این مشکل حل شود به جای اینکه بگوییم خلیج فارس، بگوییم خلیج اسلامی. آقا بلافاصله فرمودند: الان که خلیج امریکایی است. شما اول کشورهای آن طرف را اسلامی کنید، بعدها راجع به اسم خلیج فارس، که غیر قابل تغییر است حرف بزنید.»

کتاب برای تاریخ می گویم از سوی انتشارات سوره مهر به چاب رسیده  است.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]