تاریخ انتشار خبر: 19 دي 1392 - ساعت 02:05:55
مقتل امام رضا علیه السلام

مقتل امام رضا علیه السلام

کتاب مقتل امام رضا علیه‌السلام از شش فصل «شهادت‌نامه امام علی‌بن‌موسی‌الرضا علیهما ‌السلام، رنج‌های آن حضرت، خبردادن از شهادت آن حضرت، سبب شهادت حضرت، چگونگی شهادت آن حضرت و مراسم تجهیز آن حضرت» گردآوری شده است.

کتاب مقتل امام رضا علیه‌السلام از شش فصل «شهادت‌نامه امام علی‌بن‌موسی‌الرضا علیهما ‌السلام، رنج‌های آن حضرت، خبردادن از شهادت آن حضرت، سبب شهادت حضرت، چگونگی شهادت آن حضرت و مراسم تجهیز آن حضرت» گردآوری شده است.

فصل اول با عناوین: «تصریح به امامت حضرت، برخی از مناقب آن حضرت، کنیه و القاب آن حضرت، مادر حضرت، مکان ولادت حضرت، زمان ولادت حضرت، تاریخ شهادت آن حضرت و طاغوت‌های عصر آن حضرت» مدون شده است.

 در بخش تصریح به امامت حضرت رضا علیه‌السلام آمده است: شیخ مفید چنین آورده: امام پس از ابوالحسن موسی بن جعفر، فرزندش ابوالحسن علی بن موسی الرضا علیه‌السلام بود، زیرا او از برادران و اهل بیت خویش برتر بود و علم و حلم و ورع او شهره بود و خاص و عام بر آن اتفاق نظر داشته و بدان آگاه بودند، علاوه بر این که پدرش نیز به امامت وی پس از خویش تصریح کرد، و به امامت هیچ یک از فرزندان و اهل بیت خویش غیر از او (امام رضا علیه‌السلام) تصریح نکرد.

 فصل دوم شامل: «بیرون‌بردن آن حضرت از مدینه، شکایت از شایعات و نماز عید» است، فصل سوم به: «خبر دادن خداوند، خبر دادن رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله، خبر دادن امام علی علیه‌السلام، خبر دادن امام صادق علیه‌السلام، خبر دادن امام کاظم علیه‌السلام، خبر دادن امام رضا علیه‌السلام و خبر دادن امام جواد علیه‌السلام» پرداخته و فصل ششم عناوین: «تغسیل، تکفین و تدفین و محل دفن آن حضرت» را در خود گنجانده است.

 در رابطه با طاغوت‌های عصر حضرت رضا علیه‌السلام می‌خوانیم: «شیخ صدوق چنین آورده: چنین حدیث کرد برای ما محمد بن ابراهیم بن اسحاق طالقانی گفت از عتاب بن اسید که گفت: از گروهی از اهل مدینه شنیدم که می‌گفتند: ایام امامت آن حضرت بیست سال و چهار ماه بود... و این ایام همزمان بود با اواخر حکومت هارون الرشید و سه سال و بیست و پنج روز از حکومت محمد معروف به امین پسر زبیده و چهارده روز از حکومت عموی امین به نام ابراهیم بن شکله که امین را خلع کرده بود، و سپس یک سال و شش ماه و بیست و سه روز از حکومت مجدد امین که پس از رهایی از زندان مجددا به حکومت رسید، و پس از او مأمون که به مدت بیست سال و بیست و سه روز حکومت کرد.»

 شایان ذکر است، کتاب مقتل امام رضا علیه السلام برگرفته از آثار شیخ صدوق و محدثان بزرگ شیعه با ترجمه سید علیرضا جعفری در 160 صفحه و در قطع وزیری و با تیراژ 3000 نسخه و به قیمت 8000 تومان با تلاش انتشارات نبوغ روانه بازار کتاب شده است.

 

به نقل از خبرگزاری رسا

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]