تاریخ انتشار خبر: 20 دي 1392 - ساعت 07:10:35
راه‌کارهای اخلاقی در کتاب به سوی او

راه‌کارهای اخلاقی در کتاب به سوی او

کتاب حاضر درس‌های اخلاق آیت الله مصباح یزدی است که در جمع روحانیان و طلاب ایراد فرمودندکه به صورت درس درس تدوین شده؛ جایگاه و مفهوم تزکیه، نفس و تزکیه آن، تکامل و تنازل نفس، کمال نهایی انسان: قرب الی الله، عبودیت راز کمال انسان، خود پرستی عامل سقوط، در جست‌وجوی هویت انسانی،...

انسان به عنوان یک موجود شگفت انگیز استعداد رسیدن به مقام خلافت الهی و برتر شدن از فرشتگان را دارد و همین انسان می‌تواند به درجه اسفل سافلین سقوط کند، بنابراین برای رشد و کمال و دوری از پرتگاه نیازمند یکسری معارف دینی است تا با بهره‌گیری از این معارف طی طریق کند.

 کتاب به سوی او، آیت الله مصباح یزدی به عنوان یک اثر اخلاقی می‌تواند راهنمای مناسبی برای پویندگان راه حقیقت و تشنگان زلال هدایت باشد.

 سر این همه سعود(برتری از فرشتگان) و سقوط(پست‌تر از حیوان شدن) در انسان چیست؟ چه می‌شود که انسان تا بدان حد اوج می‌گیرد و بالا می‌رود و چه رخ می‌دهد که این چنین سقوط می‌کند؟ چگونه است که وجودی واحد اقتضای دو سیر این چنین متضاد را دارد؟ چه چیز نهال وجود انسان را شکوفا و بارور می‌سازد و چگونه است که این نهال می‌سوزد و خاکستر می‌شود و از بین می‌رود؟

 کتاب حاضر درس‌های اخلاق آیت الله مصباح یزدی  در سال‌های تحصیلی79 و 80 است که در جمع روحانیان و طلاب ایراد فرمودند و همچنین می‌توان گفت این اثر درصدد پاسخ‌گویی به پرسش‌های فوق و دیگر سوالات در اذهان جوانان است.

 این کتاب که به صورت درس درس تدوین شده؛ جایگاه و مفهوم تزکیه، نفس و تزکیه آن، تکامل و تنازل نفس، کمال نهایی انسان: قرب الی الله، عبودیت راز کمال انسان، خود پرستی عامل سقوط، در جست‌وجوی هویت انسانی، خروج از غفلت، عوامل غفلت، یاد خدا هویت بخش انسان، ذکر لفظی و قلبی، راهی برای ذکر قلبی، مانعی مهم برای ذکر، اهمیت تفکر در نیل به مقام ذکر، مقایسه دنیا و اخرت، دنیا از دیدگاه اسلام، نقش ایمان و عمل صالح در تکامل انسان، مراتب ایمان، راه‌های تقویت ایمان، تحلیل رابطه ایمان و عمل، گناه عامل سقوط، نماز سر تکامل، نقش نیت در تعالی و سقوط انسان، ریا، نیت و مراتب آن، در جست‌وجوی نماز، نماز خاشعان و راهی برای خشوع در نماز از عناوین سی و دو درس این کتاب است.

 نویسنده با استفاده از آیات و روایات سیر منطقی رشد انسان را بررسی و برای برخی از امور راه حل‌های کاربردی را ارایه و نمونه‌هایی از زندگانی بزرگان را بیان کرده است.

 در درس 26 این کتاب در موضوع نیت و مراتب آن آمده است:

 « ... در زمینه بلند همتی، داستان‌هایی از بزرگان و علما وجود دارد که تأمل در آن‌ها برای ما بسیار مفید و مؤثر است. در این باره داستانی از مرحوم شیخ انصاری نقل شده که بسیار شنیدنی است. نقل می‌کنند روزی شیخ در هوای گرم تابستان نجف از درس به خانه می‌آید. درجه حرارت نجف در تابستان‌ها به 50 درجه می‌رسد! مرحوم شیخ بسیار تشنه بودند و مقداری آب از اهل خانه طلب می‌کنند. آن زمان‌ها هنوز یخچال و فریزر خبری نبود در خانه‌هایی که مثلا مجهز بودند سرداب‌هایی بود که گودی زیادی داشت. کوزه آب را با طناب داخل این سرداب‌ها آویزان می‌کردند تا خنک شود .شیخ انصاری در گرمای تابستان خسته و تشنه وارد خانه شده و آب طلبیده است تا رفتنند آن مرشبه را بالا بکشند و برای شیخ آب بیاورند کمی طول کشید. شیخ انصاری با خود می‌گوید حال که کاری ندارم خوب است تا آب ببیاورند دو رکعت نماز بخوانم. آری بزرگان از وقتشان این‌گونه استفاده می‌کردند. برخی از ما وقتی کاری نداریم می گوییم برویم جدول روزنامه حل کنیم یا فیلم و کارتون تماشا کنیم. در هر حال شیخ در حال تشنگی و با لب‌های خشک شده مشغول نماز می‌شود.در نماز حالی به شیخ دست می‌دهد و پس از حمد شروع به خواندن یکی از سوره‌های طولانی قرآن می‌شود.

از این‌رو نمازش طول کشید. وقتی نماز تمام شد در اثر حرارت بالا آب گرم شده بود و شیخ انصاری همان آب گرم را می‌خورند و دنبال کارشان می‌روند! آری لذتی که از نماز برای شیخ انصاری حاصل می‌شود تشنگی و خستگی را از یاد او می‌برد!»

 کتاب به سوی او در 372 صفحه از سوی انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به چاب رسیده و لازم ذکر است که این کتاب ناشر نمونه سال‌های 78 و 79 حوزه علمیه قم بوده.

 

 

 

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]