تاریخ انتشار خبر: 27 دي 1392 - ساعت 23:03:23
شرحی گویا، مستدل و فشرده از عقاید شیعه

شرحی گویا، مستدل و فشرده از عقاید شیعه

کتاب منشور امامیه، آیت الله سبحانی شرحی گویا، مستدل و فشرده از عقاید مکتب شیعه است که نویسنده این منشور را با تکیه بر آیات و روایات در 150 اصل تنظیم و تبیین کرده تا هرگونه نسبت مخالف این اصول به شیعه را مردود و حقایق این مکتب را روشن سازد.

 

امروز دشمنان حرف‌های ناروایی را به شیعه نسبت و افکار عمومی مردم را به این مذهب خدشه‌دار می‌کنند که بر شیعیان حقیقی لازم است با فراگرفتن معارف شیعی و اصول مکتب اهل بیت علاوه بر نجات خود، در برابر هجوم دشمنان نیز ایستادگی کنند.

 

 

 کتاب منشور امامیه، آیت الله سبحانی شرحی گویا، مستدل و فشرده از عقاید مکتب شیعه است که نویسنده این منشور را با تکیه بر آیات و روایات در 150 اصل تنظیم و تبیین کرده تا هرگونه نسبت مخالف این اصول به شیعه را مردود و حقایق این مکتب را روشن سازد.

 

 

 این اصول در ده بخش با عنوان کلیات جهان بینی اسلام، کلیات عقیده، نبوت عامه، نبوت خاصه، ایمان، کفر، بدعت و توسل و.. و حدیث، اجتهاد و فقه بیان شده تا مخاطب با مطالعه در یک سیر منطقی با معارف ناب اسلام حقیقی آشنا شود.

 

 

 نویسنده در بخش اول در 26 اصل اصول راه‌های شناخت در اسلام، هستی از دیدگاه اسلام و انسان از دیدگاه اسلام را بیان و در بخش دوم اصول توحید و مراتب آن را تبیین کرده است.

 

 

 بخش سوم کتاب اختصاص به صفات الهی دارد و مباحثی همچون صفات سلبی، صفات فعلی، صفات ذات، صفات خبری، حکمت، صدق و علم مطرح شده است.

 

 

 عدل الهی، قضا و قدر و انسان و اختیار از موضوعات بخش چهارم کتاب است که نویسنده در ده اصل این سه موضوع را بررسی می‌کند.

 

 

 آیت الله سبحانی در بخش پنجم کتاب با عنوان نبوت عامه دلایل لزوم نبوت، قرآن و اهداف نبوت، راه‌های شناخت پیامبران، وحی و نبوت و عصمت پیامبران را بیان کرده‌اند.

 

 

 بخش ششم با اصل هفتادم آغاز و به موضوع نبوت خاصه پرداخته و اشاره‌هایی به معجزه قرآن، دیگر معجزات رسول خدا(ص)، ویژگی‌های نبوت پیامبر اسلام، راز جاودانگی شریعت، احکام ثانویه و حجیت عقل صورت گرفته است.

 

 

نویسنده در بخش هفتم موضوع امامت و خلافت را مطرح و در پایان این بخش بحث امام زمان(عج) را بیان و در بخش هشتم جهان پس از مرگ را در چندین اصول تبیین می‌کند.

 

 

ایمان، کفر، بدعت، تقیه، توسل، بدا، رجعت، عدالت صحابه، مودت پیامبر و خاندانش، فلسفه سوگواری، حفظ آثار رسالت، زیارت قبور از مباحثی است که آیت الله سبحانی در بخش نهم آورده است.

 

 

نویسنده در بخش پایانی برخی از احکام اختلافی مانند نحوه وضو گرفتن، محل سجده، تفریق بین نمازهای ظهر و عصر، ازدواج موقت، تکتف و نوافل شب‌های ماه مبارک رمضان را مطرح کرده است.

 

 

در این کتاب بعد از کتابنامه این 150 اصل به صورت خلاصه در قالب فهرست مطالب تکرار شده است.

 

 

 مطالعه این کتاب نه تنها به تقویت اعتقادات و باورها کمک بسزایی خواهد کرد بلکه می‌تواند برای جلوگیری از انحراف و پاسخ‌گویی به پرسش‌های و شبهات وهابیت نیز موثر باشد.

 

 

 در اصل یک‌صد و بیست‌ودوم می‌خوانیم:

 

 

«از آنجا که مسلمانان جهان در اصول سه‌گانه(وحدانیت، رسالت پیامبر خاتم و معاد) وحدت نظر دارند، نباید گروهی به خاطر اختلافات در برخی از اصول یا فروع یکدیگر را تکفیر کنند، زیرا بسیاری از اصول مورد اختلاف جزء مسایل کلامی است که بعدها در میان مسلمانان مطرح شده و هر گروهی برای خود دلیل و مدرکی دارد. بنابراین اختلاف در این مسایل نمی‌تواند وسیله تکفیر یا تسفیق یکدیگر باشد و وحدت اسلامی را برهم زند، بهترین راه برای حل اختلاف گفت‌وشنود علمی است بدور از تعصبات خشک و غیر منطقی.....»

 

 

 کتاب منشور عقاید امامیه 346صفحه از سوی انتشارات توحید به چاپ رسیده است. 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]