تاریخ انتشار خبر: 02 بهمن 1392 - ساعت 19:47:55
الکساندر دوما

الکساندر دوما

آثار دوما با علاقه‌ و اقبال عمومی روبرو شد و بنابراین او توانست یک زندگی پرتجمل و باشکوه برای خود فراهم بسازد اما بر اثر ولخرجی‌های زیاد، بدهکار و تهیدست شد تا جایی که در سال 1867 در حلقه‌ تنگ طلبکاران قرار گرفت که پسرش (الکساندر دومای پسر) وی را از این گرفتاری نجات داد.

الکساندر نواده یکی از اشراف فرانسه بود که در سال 1802 در ویلر کوتره (VillersCotterets) فرانسه به دنیا آمد. او سیزده سال بیش نداشت که ناپلئون، امپراتور شکست‌ناپذیر فرانسه، در واترلو به زانو درآمد و به تبعیدگاه خود یعنی سنت هلن اعزام شد. اینها در ذهن پسر حساسی که نه تحصیلات مرتبی داشت و نه امکانات مالی که بتواند به درس و مطالعه بپردازد اثر نازدودنی باقی گذاشت. او همیشه پدر خود را یک شوالیه می‌دید. پدر او یکی از ژنرالهای جمهوری خواه ناپلئون بود که در چهل سالگی به علت بیماری، در فراموشی و انزوا و حسرت و محنت زندگی را بدرود گفته، فرزند چهار ساله خود را تنها گذاشته بود. الکساندر دومای پدر به نام کامل الکساندر واوی دو لا پایتری دوما(Alexander Davy de Pelleterie Dumas) روح پرجوش و خروش خود را از پدربزرگش مارکی ومادربزگ سیاه پوستش به ارث برده بود. او مدتی به عنوان منشی در دفاتراسناد رسمی به کارپرداخت. وسپس به تحصیل حقوق پرداخت اما بزودی از این رشته دلسرد و به ادبیات علاقه‌مند گردید. او پیوسته داستانها و نمایشنامه‌های بزرگان ادب را مطالعه می‌کرد و جسته و گریخته نمایشنامه‌های و داستانهایی می‌نوشت که ناپختگی آن محسوس بود. چون به پاریس آمد به نوشتن نمایشنامه و داستان پرداخت که درآنها احساسات رمانیتک و زمینه‌های هیجان ‌انگیز عشقی موج می‌زد.

 

 

آثار دوما با علاقه‌ و اقبال عمومی روبرو شد و بنابراین او توانست یک زندگی پرتجمل و باشکوه برای خود فراهم بسازد اما بر اثر ولخرجی‌های زیاد، بدهکار و تهیدست شد تا جایی که در سال 1867 در حلقه‌ تنگ طلبکاران قرار گرفت که پسرش (الکساندر دومای پسر) وی را از این گرفتاری نجات داد. الکساندر دومای پدر بیست و دو ساله بود که الکساندر دومای پسر (1895 ـ1824)؛ خالق کتاب مادام کاملیا / Ls Dame aux Camelias(1848) چشم بر حیات باز کرده بود. مادام کاملیا یک زن روسپی است که عاشق می‌شود و سرانجام به خاطر آبروی خانوادگی معشوق، مظلومانه خود را از ماجراهای عاشقانه‌اش دور ساخته و به خاطر اندوه معشوق که از راز فداکارای او هیچ نمی‌داند، در تنهایی از رنج و غصه دق می کند.

 

 

 

 

 

ویژگی‌های ادبی

 

 

*تاریخ کمتر نویسنده‌ای را به خاطر دارد که در حدود سیصد چهارصد اثر نوشته و در عین حال زندگانیش سراسر حادثه و گرفتاری باشد.

 

 

*الکساندر دوما، پدر افسر خود را همیشه یک شوالیه قهرمان می‌دید، و از همین رو بود که بعدها، وقتی خواست قلم به دست‌گیرد و داستان بنویسد، پیش از همه به یاد پدر بازنده و خوش‌سیما ودلیر و نوعدوست خود افتاد که در لباس یک «تفنگدار» به اعمال قهرمانی می‌پردازد.

 

 

*دوما آدمی بود حادثه طلب و شهرت‌جو، از کارهای قهرمانی خوشش می‌آمد، به غذا و شراب و زن میل سیری ناپذیری داشت. او در آثارش به واقعیات زندگی بی‌اعتنا بود و خود را تسلیم بی‌پایان تخیل و رویا می‌ساخت. الکساندر دومای پسر، مولود عشقهای هوس آلود پدر در دوران جوانی بود.

 

 

*از آنجا که نمایشنامه‌ هانری سوم و دربارش(1829) اثر الکساندر دوما یک سال زودتر از نمایشنامه ارنانی اثر ویکتور هوگو به روی صحنه نمایش آمد، دوما در تاریخ نمایشنامه‌های رمانتیک، اولویت را حق خود می‌داند.

 

 

*پس از نمایشنامه پرحادثه برج نل که الکساندر دوما آن را به همراه فردریک گایارده / Frederic Gaillardet(دیگر نویسنده فرانسوی نوشته بود، نمایشنامه‌های عامه پسند متعددی به همین سبک پدید آمد و در آنها باشیوه‌ای کم و بیش موفقیت‌آمیز کوشش شد تا دوران قرون وسطا، بی‌توجه به واقعیت‌های تاریخی، از نو زنده شود.

 

 

*در رمان دون ژوان دو مارانا یا هبوط فرشته(1837)، دون ژوان،‌ جوان هرزه و فاسد و زنباره‌ای است که برای از بیرون آوردن ارث پدری از چنگ دون خوزه(Don Jose)،‌ برادر حرامزاده خود،‌ وصی پدرش یعنی کشیش دون مورت(Don Mortes) را می‌کشد. سپس ترسیتا (Teresita)، نامزد دون خوزه را می‌رباید. دون خوزه که نوکران دون ژان او را

 

 

لخت کرده و کتک زده‌اند، برای انتقام گرفتن از این کار ننگین، روح خود را به شیطان می‌فروشد.

 

 

در ملکوت؛ فرشته‌ای برای نجات دون ژوان از خشم خداوند،‌ ا زمریم عذرا تقاضا می‌کند که او را به زمین بفرستد تا گناهان این مرد گناهکار را بازخرید کند. فرشته به صورت خواهر روحانی مارت(Marthe) در می‌آید. وسوسه دون ژان در او کارگر می‌شود  و با وی در کلیسایی قرار ملاقات می‌گذراد. در آنجا، تمام قربانیان مرد وسوسه‌گر حضورمی یابند و جنایات او را به یادش می آورند. دون ژوان که دچار پشیمانی و عذاب وجدان می‌شود، در سلک راهبان درمی آید. اما دون خوزه برای انتقام گرفتن می آید و دون ژوان را می‌کشد. در این احوال، خواهر روحانی مارت که عاشق دون ژوان شده است، به وسوسه شیطان تسلیم می‌گردد و از ماهیت فرشتگی خود دست می‌کشد تا به صورت زنی در آغوش فریب دهنده خود درآید. او برای بازخرید گناهان دون‌ژان و خودش، اصل مینوی خویش را بر او فاش می سازد، لیکن در نظر دون ژان، بهشت همان عشق زمینی و ناسوتی است؛ آنگاه مارت می‌میرد و روح خود را نجات می‌دهد؛ در حالی که دون ژوان به دست روح فرشته فریب خورده کشته و لعنت زده می‌شود.

 

 

*موضوع رمان ژوزف بالسامو(1849) در مورد مردی به نام ژوزف بالسامو است که با نیروی سحر کننده فوق العاده خود آدمها را خواب می‌کند و آنها وقایعی را که در زمانهای آینده یا در کشورهای بسیار دور اتفاق خواهد افتاد به او اطلاع می‌دهند. هدف او برپایی یک انقلاب اجتماعی به رهبری خودش و به نفع خودش می‌باشد. حوادث مجموعه رمانهای خاطرات پزشک، از جمله این رمان، در زمان لویی شانزدهم و ملکه ماری آنتوانت و دوران انقلاب کبیر فرانسه اتفاق می‌افتد.

 

 

*الکساندر دوما در کتاب خاطرات من(1852)؛‌ شاهزاده دوک دانگولم(Ducd’Angougeme) را «بوزینه‌ای منهای ظرافتش» می‌بیند و متوجه می‌شود ه شارل دهم«از شاهی همه چیز دارد جز دلاوری، و از شهسواری همه‌چیز دارد جز شور و حال» و یک روز می‌بیند که لویی فیلیپ (در زمانی که هنوز دوک اورلئان / Ducd’Orlens بود و هنوز شاه فرانسه نشده بود) «سرود عشای ربانی را به همان اندازه غلط می‌خواند که لویی پانزدهم» و در لویی فیلیپ نوعی محبت کلام می‌بیند که «البته هرگز تا جایی پیش نمی‌رود از شکوه اشرافیت بکاهد مگر وقتی که منفعتش مقتضی نوازش بورژوای متکبری باشد».

 

 

 

 

 

آثار ادبی

 

 

هانری سوم و دربارش/ Henri III et sour (1829)، نمایشنامه «آنتونی» /Antony (1831)، نمایشنامه «برج نل» (با همکاری گایارده)/La Tour de Nesle(1832)، کین یا آشفتگی و نبوغ / ادموکین/ Kean ouDesordre et genie(1836)، دون ژوان دو مارانایا هبوط فرشته / Don Juan de Marunaou la Chute d’un Onge(1837)، سه تفنگدار (در 8 جلد) The Three Musketeers /Le TroisMousquetaires(1844)، ملکه مارگو / La Reine Margot(1845)، کنت مونت کریستو / کنت دو مونت کریستو (در 12جلد) Le Comte de The Count of Mone – Cristo / Monte Cristo(1845)، پس از بیست سال / بیست سال بعد / Vingtans Twenty years After/apres(1845)، دوشیزگان سن سیر / Les Demoiselles de Saint Cyr(1848) ، کاتیلینا(باهمکاری ماکه) /Catilina(1848)، هملت /Hamlet(1848)، نقاب آهنین / The Man in the Iron Mask(1850)، ویکنت دو براژلون / Le Vicomte deBragelonne(1850 ـ1846)، خاطرات سفر / Impressions de voyage (1859 ـ 1835)، خاطرات من / Mes memoires(1852)،

 

 

خاطرات پزشک / Memoires d un medecin (1860 ـ 1849) [شامل رمانهای ژوزف بالسامو / Joseph Balsamo (1849)، گردن بند ملکه / Le Collier de la Reine(1860)، آنژ پیتو / AngePitou(1860)، ] کنتس دو شارنی / La Countess de Charny(1860)، خاطرات پس از مرگ (چاپ در سال 1942)،

 

 

فندق شکن / CasseNoisette ازدواج بر سکوی اعدام / MariagesurI’echafaud، مارگریت دو والوا / Marguerite de Valois ، تراژدی کریستین / Christine، غرش توفان، یک ازدواج در زمان لویی پانزدهم، قبل از توفان، لاله سیاه / تولیپ سیاه، گودال جهنمع موهیکان‌های پاریس / The Mohicans of Paris، چنچی‌ها / خانواده چنچی

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]