تاریخ انتشار خبر: 08 بهمن 1392 - ساعت 00:47:41
به سوی سعادت ابدی؛ توصیفی از بهشت

به سوی سعادت ابدی؛ توصیفی از بهشت

عبدالرضا جمالی کتابی پیرامون بهشت و بهشتیان با عنوان به سوی سعادت ابدی نگاشته که در آن به موضوعات مختلف پیرامون بهشت و بهشتیان را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

 

کم نیستند موضوعات اعتقادی که ذهن انسان را به خود مشغول کرده‌‌اند که یکی از این موضوعات  بسیار جذاب بوده بهشت است. سوای مباحث کلامی پیرامون معاد همیشه پیرامون چرایی  و چگونگی بهشت و اوصاف آن بحث بوده است که البته  پیرامون بهشت، مراتب آن، نعمات آن و... در آیات و روایات ما بسیار بحث شده است.

 

 

 عبدالرضا جمالی کتابی پیرامون بهشت و بهشتیان با عنوان به سوی سعادت ابدی نگاشته که در آن به موضوعات مختلف پیرامون بهشت و بهشتیان را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

 

 

در قرآن نزدیک به 300 آیه درباره اوصاف بهشت و بهشتیان و نعمت‌های مختلف آن از جمله باغ‌ها، نهرها، چشمه‌ها و... آمده است.

 

 

نویسنده معتقد است که ما هر ترسیمی از بهشت در ذهن خود داشته باشیم و هر فکری در سر بپرورانیم بر اساس معیارها و مفاهیمی است که از این جهان داریم و قطعا ترسیم کامل بهشت میسر نخواهد بود زیرا آن جهان والاتر و عمیق‌تر و دقیق‌تر و پرجاذبه از آن چیزهایی  است که دیده و شنیده و خوانده‌ایم، با این این حال می‌توانیم سیمای اجمالی و شبح گونه از مطالعه آیات و روایات ترسیم کنیم.، ترسیمی که ابعاد تربیتی فوق العاده دارد و هر انسانی را با هر انگیزه‌ی اعم از مادی، معنوی به سوی خود جذب می‌کند و او را برای نیل به سعادت ابدی و تهذیب نفس سوق می‌دهد.

 

 

این کتاب در پنج بخش نگاشته شده که در این پنج بخش به کلیاتی پیرامون بهشت، بهشتیان و درجات و مقامات اهل بهشت و انواع نعمات بهشتی بحث و آیات و روایاتی در کنار تفاسیر قرآنی ذکر می‌گردد.

 

 

در فصل آخر نیز نویسنده به اسباب و عوامل رسیدن به بهشت در قرآن و روایات معصومین پرداخته  است.

 

 

 در قسمتی از کتاب می خوانیم:

 

 

عالی ترین مقام و منزلت نزد خداوند تبارک و تعالی و در بهشت که نزدیکترین مقام به عرش خدای رحمان است از آنِ پیامبر و جانشینان بر حق آن حضرت است.

 

 

پیرامون نعمت‌های بهشتی نویسنده پس از بررسی روایی این موضوع ذکر می‌کندکه:

 

 

آنهایی که نعمت‌های بهشتی را همه روحانی و معنوی می پندارند و آیات و روایاتی که پیرامون نعمت‌های جسمانی  و مادی در بهشت است را انکار کرده و همه را به زبان کنایه فرض می‌کنند از این نکته غافلند که انحصار نعمت‌های بهشتی به نعمت های روحانی و معنوی مفهومش انکار معاد جسمانی است و این در واقع خلاف صریح قرآن کریم است.

 

 

این کتاب در300 صفحه از سوی بوستان کتاب به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]