تاریخ انتشار خبر: 12 بهمن 1392 - ساعت 01:45:29
تشریح بخشی از فساد در رژیم پهلوی دوم

تشریح بخشی از فساد در رژیم پهلوی دوم

کتاب فساد در رژیم پهلوی دوم تلاش کرده با بهره‌گیری از کتاب‌های خاطرات در باریان، اسناد و مدارک به دست آمده از دوران حکومت پهلوی دوم، مفاسد این دوره را بررسی کند.

گرایش به فساد و تباهی که از زمان رضا شاه آغاز شد، پس از استحکام پایه‌های حکومت پهلوی دوم با کمک بیگانگان به اوج خود رسید.

کتاب فساد در رژیم پهلوی دوم جناب آقای عبد الکاظم مجتبی زاده تلاش کرده با بهره‌گیری از کتاب‌های خاطرات در باریان، اسناد و مدارک به دست آمده از دوران حکومت پهلوی دوم، مفاسد این دوره را بررسی کند.

 گوشه‌ای از مصادیق فساد اعضای خانواده سلطنتی و نزدیکانشان، موضوع بررسی این کتاب است که در سه بخش مفاسد سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی به اضافه یک بخش مقدماتی سازماندهی شده است.

 لازم به ذکر است مفاسد سیاسی به دو فصل استبداد داخلی و وابستگی خارجی تقسیم شده و در فصل اول به سوء استفاده‌ی شاه و درباریانش از موقعیت و مقام خود به عنوان حاکمان کشور و نیز سانسور افکار سیاسی، مباشر پروری و انتخابات فرمایشی که از طرف آنان اعمال می‌شد، پرداخته شده است.

فصل دوم نیز به خدمات شاه و درباریان به قدرت های بیگانه اختصاص دارد.

در بخش اقتصادی ضمن بررسی مسائلی چون رشوه‌خواری، رانت خواری، اختلاس اموال عمومی و خروج ثروت‌های ملی که توسط شاه و اطرافیانش انجام می‌شد فهرستی از مؤسسات و مراکز اقتصادی و تجاری که خاندان سلطنتی صاحب و یا سهامدار عمده آن بودند، ارائه شده است.

بخش مفاسد فرهنگی در دوره پهلوی دوم، در سه فصل جداگانه به ارائه بخشی از مصادیق فساد این خاندان در این حوزه‌ها پرداخته است.

فصل اول این بخش به ابتلای اعضای خانواده‌ی سلطنتی اعم از زن و مرد به امور غیر اخلاقی و مسائل جنسی و نیز ترویج این گونه امور در بین اطرافیان و همچنین برنامه‌ریزی برای اشاعه آن در سطح جامعه پرداخته شده است .

در فصل دوم به بخشی از فساد‌های رایج در امور هنری کشور در این دوره اشاره شده و علاوه بر آن برنامه‌های رژیم برای غلبه فرهنگ غیر اخلاقی و بی بند و باری غربی برتمامی بخش‌های هنری کشور اعم از سینما، تئاتر ، تلویزیون و... بیان شده است.

در فصل سوم از مفاسد فرهنگی، توجه ویژه‌ی شاه و خانواده‌اش به مسائلی همچون قمار ، شرابخواری، مواد مخدر و... و نیز تلاش برای اشاعه و ترویج آن در بین سطوح مختلف جامعه مورد بررسی جناب آقای مجتبی زاده قرار گرفته است.

در پایان اسناد و تصاویری هم به این کتاب پیوست شده ولی از این نکته نباید غافل بود که این کتاب تنها گوشه‌ای از مفاسد خاندان پهلوی است و برخی دیگر از این مفاسد در کتاب‌های دیگر و بخش عمده آن به خاطر عوامل مختلفی به ثبت نرسیده است.

حال به عنوان نمونه ما بخش کوچکی از این کتاب را که در باره فساد در روزنامه و مجلات آن زمان در صفحه 238 آمده است را می آوریم:

...روزنامه ها و مجلات این دوره حتی مطبوعات طراز اول و سابقه دار ، پر بود از عکس های مستهجن نیمه برهنه‌ی زنان بدکاره و اخبار اتاق خوابی. مجله جوانان مبتذل ترین رمان‌های جنسی را به چاپ می‌رساند که از آن جمله رمان «درجزیره زن های وحشی/ منوچهر مطیعی » بود که شرح زندگی یک مرد در میان یک قبیله از زن‌های وحشی بود. مجله اطلاعات بانوان شرح همبستر شدن و هم خوابگی زنان بدکاره با مردان همسردار را هفته به هفته به چاپ می رساند.و.....

آخرین کلام قابل توجه کسانی که که فساد جامعه امروز ما را بیشتر از زمان شاه می‌دانند کافی است رصدی در بین شبکه‌های ماهواره ای فارسی زبان بکنند و تصور کنند که انقلاب هنوز پیروز نشده آن زمان همین شبکه‌ها با قدرت چندین برابر امروز در بین جامعه ما رواج داشت. حال خودشان قضاوت کنند که فقط در بحث رسانه فساد چه دوره ای بیشتر است!!؟ در بقیه بخش‌ها هم همینطور.

این کتاب در356 صفحه از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]