تاریخ انتشار خبر: 15 بهمن 1392 - ساعت 23:16:09
سیمای آفتاب؛ خاطرات ناب از زندگانی الهی، سیاسی امام خمینی(ره)

سیمای آفتاب؛ خاطرات ناب از زندگانی الهی، سیاسی امام خمینی(ره)

این کتاب که در بردارنده خاطرات ناب از زندگانی الهی، سیاسی امام خمینی(ره) است، در چهار فصل تنظیم شده که در فصل اول با عنوان امام از نگاه نزدیکان و بستگان 78 خاطره از زندگی ایشان را نگارنده ذکر کرده است.

امام خمینی(ره) عبد صالح خدا و احیاگر فریاد مجاهدان کربلا زندگی ایشان به عنوان یک فقیه و اسلام شناس و به عنوان یک رهبر مدیر مدبر و به عنوان یک پدر و همسر معتدل و به عنوان ی دلسوز امت برای همه دوستداران اسلام ناب و تمام آزادگان جهان الگو و سرمشق است.

 

 

 کتاب سیمای آفتاب به نوشته احمد پور ترکمانی درصدد است تا با بیان برهه‌هایی از زندگی این بزرگ‌مرد همیشه تاریخ، گوشه‌ای از بی‌کران روح بلند ایشان را به تصویر بکشاند تا برای نسل جدید انقلاب خصوصا دانشجویان یک سرمشق و نصب‌العین باشد.

 

 

  کتاب حاضر حاصل تحقیقات و عصاره ده‌ها کتاب، صدها مجله، هفته‌نامه، ویژه‌نامه و روزنامه‌ای است که از سال 1342 تا سال 1384 در قالب 1500 منبع در رابطه با امام نوشته شده است.

 

 

 این کتاب که در بردارنده خاطرات ناب از زندگانی الهی، سیاسی امام خمینی(ره) است، در چهار فصل تنظیم شده که در فصل اول با عنوان امام از نگاه نزدیکان و بستگان 78 خاطره از زندگی ایشان را نگارنده  ذکر کرده است.

 

 

 خواستگاری و ازدواج، راضی به رضای دوست، تربیت دینی، ورزش، نماز اول وقت، رفتار با فرزندان، دعای عهد، احترام فوق العاده به همسر، حضرت امام وعلی کوچولو، دقت در کلمات، توجه به همه امور زندگی، مهربان‌ترین پدربزرگ، عبادت در جوانی، رعایت نوبت و سفارش به بچه‌ها بخشی از موضوعات خاطرات فصل اول است.

 

 

 امام از نگاه اعضای بیت و دفتر عنوان فصل دوم است که در موضوع نظم در مطالعه می‌خوانیم:

 

 

« امام برنامه‌های روزانه خود را به دقت تنظیم می‌کردند و به هر ساعت معین، کار مشخصی را اختصاص می‌دادند، مثلا ساعاتی را به مطالعه کتاب‌ها و متن‌هایی که خواندنشان برای درسشان ضرورت داشت، ساعاتی را برای کتاب‌ها، نوآوری‌ها و مطالب جدیدی که از ایران می‌رسید و ساعاتی را نیز به مطالعه خاص خود اختصاص می‌دادند و .... هنگامی که امام بعد از شهادت حاج آقا مصطفی(ره) به خانه برگشتند، ساعتی بود که ایشان مطالعه خاص خود را می‌کردند. ایشان آمدند و نشستند و به ساعتشان نگاه کردند و متوجه شدند که وقت مطالعه خاصشان است سپس کتاب را برداشتند و مطالعه خود را شروع کردند. ...»

 

 

 ظواهر زندگی و محل سکونت، پرداخت حق ویزیت، سفارش به تازه دامادها و تازه عروس‌ها، نافله شب، نگرش اجتهادی به تخصص پزشکی، دقت حضرت امام، اعتماد به پزشکان و متخصصان کشور، رازونیازها، احترام به نظر اطبا و لبخند زیبا از موضوعات 28 خاطره‌ای است که در فصل سوم با عنوان امام از نگاه اعضای تیم بیان شده است.

 

 

 خواننده این کتاب در فصل چهارم با عنوان امام از نظر نگاه شاگردان و همراهان با ابعاد دیگر زندگی این بزرگ‌مرد تاریخ آشنا و از جامعیت و بزرگی این مرد در حیرت خواهد ماند.

 

 

 جلوه‌ای از روح عرفانی، علاقه شدید به اهل بیت(ع)، مثلی که باعث خنده شدید امام شد، تجهیز علمی طلبه‌ها، من فقه را بیشتر دوست دارم، زیارت عاشورا، پرهیز از مطرح شدن، قیام برای خدا، جهاد اکبر، احترام به پدر، رمز موفقیت، زندگی عملی، اولین نوحه در خدمت امام و صورت دارایی امام بخشی از موضوعات مفصل فصل چهارم است.

 

 

 در خاطره‌ای با عنوان هفتاد سال نماز شب می‌خوانیم:

 

 

« همسر محترم امام که خود زنی فاضل، متدین و اصیل هستند، جایی نقل کردند که من شصت‌‌ودو سال با امام بزرگوار زندگی کردم و در این مدت غیبت از این مرد نشنیدم.

 

 

چنین چیزی تقریبا شبیه معجزه است. همین‌طور تعهد و تعبد امام به مستحبات چنانچه ایشان هفتاد سال نماز شب خود را به صورت متواتر خواندند. نماز شبی که خداوند در قرآن می‌فرماید که کسی که چنین تهجدی داشته باشد، خداوند او را به مقام بسیار شایسته‌ای می‌رساند.»

 

 

 این کتاب در 272صفحه از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]