تاریخ انتشار خبر: 17 بهمن 1392 - ساعت 00:36:55
ترجمه کتاب اقبال الاعمال از مفصل‌ترین کتب ادعیه

ترجمه کتاب اقبال الاعمال از مفصل‌ترین کتب ادعیه

این کتاب از مفصل‌ترین کتب ادعیه و از معتبرترین آنهاست که همواره مورد عنایت و سفارش بزرگان دین بوده و هست. بیشتر ادعیه ای که در سایر کتب مانند مفاتیح الجنان وجود دارد، برگرفته از کتاب اقبال است.

از اصلی‌ترین سیره و روش جدایی ناپذیر در زندگی اهل بیت (علیهم السلام)، دعا در احوال مختلف است و همچنین دعا بهترین راه حلی است که از سوی اهل بیت (علیهم السلام)  در مواجهه با سختی‌ها و مشکلات دنیوی و  اخروی ارائه شده است.

 دعا در زبان روایات و کلام معصومین (علیهم السلام)  به برترین عبادت، کلید رستگاری، سلاح مؤمن ، سلاح انبیاء، برنده‌ترین سلاح  تعبیر شده و آن بزرگواران با توجه به شناختی که از خدا و نیاز انسان‌ها داشته‌اند مطالب بسیار ارزشمندی را در قالب دعا در پاسخ به نیاز روحی و روانی انسان‌ها  ارائه کرده‌اند. و متأسفانه امروز در سبک زندگی اسلامی، این کلید رستگاری جایگاه کم رنگی پیدا کرده است.

دعاهای مختلفی  که از اهل بیت (علیهم السلام) به ما رسیده، هر یک به عنوان گنجینه‌ای از معارف زندگی خوشبختانه به صورت‌ها و روش‌های مختلفی در کتب شیعه گرد آمده است.

یکی از کتب ارزشمند و معتبر ادعیه، کتاب «الاقبال بالاعمال الحسنة فيما يعمل مرة في سنة» تألیف عالم بزرگوار شیعه، سيد بن طاووس(ه)  است که درطول تاريخ مورد ستايش مؤكد و ويژه‌ي بزرگان شيعه قرار گرفته واز او با عناويني مانن دسرآمد عابدان و زاهدان روزكار، مجمع كمالات ساميه، صاحب مقامات، مكاشفات و كرامات، مقتداي عارفان و... ياد شده است.

از آنجا که این کتاب در اواخر عمر شریف ایشان نوشته شد آن را می‌توان بهترین و پخته‌ترین کتاب سید بن طاووس دانست که این کتاب از مفصل‌ترین کتب ادعیه و از معتبرترین آنهاست که همواره مورد عنایت و سفارش بزرگان دین بوده و هست. بیشتر ادعیه ای که در سایر کتب مانند مفاتیح الجنان وجود دارد، برگرفته از کتاب اقبال است.

 روش سید بن طاووس در جمع آوری این کتاب را می‌توان به شکل زیر خلاصه نمود:


  1. تمام ادعيه  در این کتاب، بدون در نظر گرفتن يك امام خاص جمع آوري شده و به مناسبت از امامان معصوم (علیهم السلام) دعاهایی را نقل نموده است.

  2. موضوع ادعیه در این کتاب، مربوط  به اعمال روز و ماه در طول ایام سال مي‌شود و  با این‌که ماه قمری از محرم آغاز می‌شود ولی به این دلیل که ماه رمضان از اهمیت فوق العاده‌ای بر خوردار بوده و در نگاه اهل معرفت آغاز سال سیر و سلوکی است؛ این کتاب با ادعیه ماه رمضان شروع می‌شود.

  3. مؤلف تنها به جمع آوری ادعیه همت نگماشته است بلکه به بیان نکات و اسرار و مشاهدات شخصی خود درباره مقامات اولیا  و نحوه تحصیل اخلاص در عبادات ، بیان آداب معنوی و اسرار دعا، نماز و سایر اعمال و  بيان بسياري از وقايع تاريخي و تعيين تاريخ وقوع آن نظير واقعه مباهله، حادثه‌ي بخشيدن انگشتردر نماز توسط امير المؤمنين(ع)،واقعه غدير و... نیز پرداخته است.

  4. در موارد زيادي سند روايت  و یا دعا را به طور كامل ذكر كرده است.

  5. در برخي موارد فقط سند خود را به كتابی که عمل یا دعایی را از آن گرفته، ذكر كرده ولي سند مؤلف كتاب به روايت را  به همان كتاب ارجاع داده است.

  6. معمولاَ متن روايات را بدون هيچ تصرفي(نقل به معنا)مي‌آورد و در صورتی که دعایی در ميان ادعيه، دعاهاي غير مأثور باشد تذکر داده و آن را بیان می‌دارد.

  7. در این کتاب علاوه بر ادعیه، اعمال مخصوص هر یک از ماه‌های سال، نمازهای وارده و ماثوره نیز بیان شده است.

  8. مطالب مهمی که به نظر سید بن طاووس خوانندگان به آن نیازمند هستند، به صورت مقدمه بیان شده که به عنوان نمونه، قبل از بیان ادعیه و اعمال ماه رمضان، مطالبی را با عنوان عظمت  ماه رمضان، فلسفه تشریع روزه، روایات دال بر این که ماه رمضان آغاز سال است، بیان دیدگاه‌های مختلف، اقسام روزه داران و... ارائه نموده است.

  9. مباحث مختلفي كه به گونه‌اي مربوط به دعا و زيارت مي‌شود، نظير تعيين مكان قبر اميرالمؤمنين(ع)، علت نام‌گذاري دحوالارض و چگونگي خلقت زمين وكعبه نیز در این کتاب ذکر شده است.

به همت محمد روحی ترجمه‌ای روان از  کتاب اقبال سید بن طاووس در دو مجلد با چاپی چشم نواز و جذاب  از سوی سماء قلم منتشر گردیده و  جلد اول این کتاب شریف به بیان ادعیه ماه رمضان و شوال و جلد دوم به اعمال سایر ماه‌های سال پرداخته است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]