تاریخ انتشار خبر: 18 بهمن 1392 - ساعت 22:38:03
دادگستر جهان؛ مباحثی در باب مهدویت

دادگستر جهان؛ مباحثی در باب مهدویت

کتاب دادگستر جهان با تکیه بر منابع شیعه و سنی به بسیاری از مسایلی مانند طول عمر حضرت، علت غیبت، وظیفه مسلمانان در عصر غیبت، انقلاب جهانی، فواید غیبت و... که ذهن مردم به ویژه قشر جوان و تحصیل کرده را به خود مشغول کرده، پاسخ می‌دهد.

در باب مهدویت، زندگی امام زمان(عج)، ظهور حضرت و تشکیل حکومت جهانی پرسش‌هایی را جوانان و اندیشمندان غیر مسلمان در ذهن داشته‌باشند که پاسخ‌گویی و حل شبهات از امور غیر قابل اجتناب و ضروی امروز است و همچنین باید با بهره‌گیری بیشتر از تکنولوژی و ابزار ارتباطات، معارف مهدوی را به سراسر عالم رساند.

کتاب دادگستر جهان نوشته آیت الله امینی، با تکیه بر منابع شیعه و سنی  به بسیاری از مسایلی مانند طول عمر حضرت، علت غیبت، وظیفه مسلمانان در عصر غیبت، انقلاب جهانی، فواید غیبت و... که ذهن مردم به ویژه قشر جوان و تحصیل کرده را به خود مشغول کرده، پاسخ می‌دهد.

 کتاب در قالب یک گفت‌وگوی میان مهندس، هوشیار، دکتر امامی و فهیمی سنی مذهب تنظیم و مباحث و مناظره‌های خوبی بیان شده است که مطالعه این کتاب جذاب به همگان توصیه می‌شود.

آیا در کتاب اهل سنت در باب مهدویت احادیث معتبر وجود دارد؟ آیا احادیث مهدوی صحت لازم را دارند؟ جایگاه مهدویت در قرآن و همچنین سایر ادیان چگونه است؟ آیا برهان عقلی بر امامت حضرت وجود دارد؟ اختلاف شیعه و سنی در باب مهدویت چیست؟ چرا غیبت امام به دو شکل صغری و کبری ایجاد شد؟ خدا با وجود قدرت بر حفظ حضرت چرا او را به سرای غیبت برد؟ امام غایب چه فایده‌ای دارد؟ آیا چنین طول عمری ممکن است؟ آیا حضرت زن و بچه دارد؟ کیفیت ظهور حضرت چگونه است؟ سیره حضرت بعد از ظهور چگونه است؟ از پرسش‌هایی است که با مطالعه این کتاب جواب آن بدست می‌آید.

آغاز عقیده به مهدی(عج)،‌احادیث مهدی(عج) در کتاب‌های اهل سنت، مسلم بودن وجود حضرت مهدی(عج)، خبردادن اهل بیت پیامبر(ص) ازمهدی(عج)، مهدی‌گری و جهود و ایرانیان، علل پیدایی مهدویت، مهدویت در سایر ادیان، قرآن و مهدویت، نبوت عامه و امامت، عالم هورقلیا و امام زمان(عج)، آیا در آخرالزمان متولد می‌شود؟، حجیت احادیث اهل بیت برای همه مسلمانان، آیا امام حسن عسگری(ع) فرزندی داشتند؟، مادر حضرت، علمای اهل تسنن و تولد مهدی(عج)، بحث غیبت از زمان رسول خدا(ص)، غیبت صغری و کبری، فلسفه غیبت، امام غایب چه فایده‌ای دارد، کتاب‌های اهل سنت و خصوصویات مهدی(عج)، تحقیقاتی پیرامون عمر، مسکن امام زمان(عج)، زمان ظهور امام زمان(عج)، آماده شدن افکار جهانیان، چرا مهدی(عج) ظهور نمی‌کند؟ برسی احادیث مخالف قیام، کیفیت ظهور، پیروزی پیامبران و مهدی(عج) و آیین جدید از عناوین مباحث این کتاب است.

با نگاهی اجمالی به عنوان مطالب این کتاب به خوبی می‌توان دریافت که مباحث گوناگون و جذابی از سوی نگارنده در این کتاب آورده شده تا ابعاد مختلف جریان مهدویت  برای مخاطب روشن و شبهات در ذهن او برطرف گردد.

شاید امروز گروهی ظهور و انتظار را ساخته و پرداخته شیعیان یا ایرانیان بدانند یا برخی افراد با ارایه مطالبی علمی طول عمر امام را زیر سؤال ببرند و یا عده‌ای با ذکر برخی از روایات به قیام مردم ایران در سال 57 و تشکیل حکومت اسلامی از سوی امام خمینی(ره) اشکال وارد کنند و این نهضت را برخلاف دستور و مکتب اهل بیت بدانند، که مطالعه این کتاب می‌تواند خواننده را در برابر این‌گونه شبهات تهجیز علمی کند.

ارایه و بررسی نظرات و اشکالات مخالفین و اهل سنت، استفاده از منابع اهل سنت، ارایه تذکرات لازم، بیان برخی از برهان‌های عقلی، تنوع در موضوعات، نتیجه‌گیری در پایان برخی از مباحث، ذکر برخی از نظرات انیشمندان غربی و پرداختن به مباحث کاربردی و لازم جریان مهدویت از دیگر ویژگی این کتاب است.

این کتاب در328 صفحه از سوی انتشارات شفق به چاپ رسیده است.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]