تاریخ انتشار خبر: 19 بهمن 1392 - ساعت 22:32:42
انتظار عامیانه-عالمانه-عارفانه

انتظار عامیانه-عالمانه-عارفانه

كتاب «انتظارعامیانه-عالمانه-عارفانه» به بررسی مفهوم انتظار، با سه رویکرد متفاوت نگاه عامیانه، نگاه عالمانه، نگاه عارفانه پرداخته و با هدف تبیین جامع از مساله انتظار تألیف گردیده و همچنین رویکرد این کتاب رویکردی حکمی، کلامی، فلسفی و جامعه‌شناختی است.

واژه انتظار، واژه‌ای است که معنای آن در امور ساده زندگی با تمام وجود احساس می شود و اصولا زندگی، بدون انتظار معنا و مفهوم واقعی خویش را از دست خواهد داد و این واژه هنگامی که در مسیر معنوی و الهی قرار می‌گیرد منشاء حرکت و بالندگی به سوی زندگی سعادت‌مند و ارزشی می‌گردد.

 همه ادیان و مذاهب فارغ از هر نوع تفسیر و تطبیقی، به نوعی در انتظار روزی نشسته‌اند که وعده الهی به دست منجی عالم بشریت تحقق پیدا کرده تا درسایه سار لطف او جهان از هر ظلمی پاک شود و در بین همه ادیان و مذاهب، مذهب تشیع نگاه خاصی به مبحث انتظار دارد به طوری که این مبحث را می‌توان ازمهم‌ترین مباحث حیاتی در زندگی پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام) به شمار آورد.

 كتاب «انتظارعامیانه-عالمانه-عارفانه» تألیف حجت الاسلام‌والمسلمین علیرضا پناهیان براساس سخنرانی‌های ایشان در این زمینه شکل گرفته و  به بررسی مفهوم انتظار، با سه رویکرد متفاوت نگاه عامیانه، نگاه عالمانه، نگاه عارفانه پرداخته و با هدف تبیین جامع از مساله انتظار تألیف گردیده و همچنین رویکرد این کتاب رویکردی حکمی، کلامی، فلسفی و جامعه‌شناختی است.

مؤلف کتاب، نگاه عامیانه به موضوع منجی و مهدویت را، موجب عدم اشاعه فرهنگ اصیل انتظار در جهان بشریت دانسته  و معتقد است با این نگرش، مساله انتظار به یک امر خیالی و یا خرافی تبدیل شده  و مانع انتقال فرهنگ اصیل انتظار در میان مردم به خصوص نخبگان می شود و همچنین طرح مباحث مربوط با مهدویت(عج) را نباید تنها به عنوان پاسخ به یک نیاز فراگیر دید، بلکه طرح عالمانه و تحلیلی این مباحث می‌تواند کمک شایانی در رفع مشکلات کشور داشته باشد.

این نوشته ارزشمند در سه بخش گردآمده است:

بخش اول: انتظار عامیانه شامل مباحثی همچون: تعریف نگاه عامیانه، نگاه عامیانه به منجی، آثار نگاه عامیانه، ویژگی‌های علاقه عامیانه و عاشقانه در موضوع انتظار...

بخش دوم: انتظار عالمانه شامل مباحثی همچون کشف عناصر انتظار، اعتراض به وضع موجود و آگاهی از وضع مطلوب، اعتقاد داشتن به تحقق وضعیت مطلوب، اشتیاق به وضع مطلوب و اقدام در جهت تحققش...

بخش سوم:  انتظار عارفانه شامل مباحثی همچون انتظار وصال، نسبت میان انتظار فرج و انتظار وصال،  اتظار عرفانی موجب فرج شخصی، ...

بخش چهارم: جوانی و انتظار شامل مباحثی همچون آینده‌نگری جوان، آرمان‌گرایی جوان، عدالت‌گرای جوان، جوان و عناصر پنچ‌گانه انتظار

مطالعه این کتاب، افق تازه‌ای از مفهوم انتظار را در اذهان روشن کرده و راه را برای پژوهش بیشتر در این زمینه فراهم می‌آورد و این کتاب پاسخ‌گوی فلسفه انتظار و کارکردهای آن در جامعه نیز است.

این کتاب در 424 صفحه از سوی  مؤسسه عصر بیان معنوی به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]