تاریخ انتشار خبر: 19 بهمن 1392 - ساعت 22:42:04
دو دهه واپسین حکومت پهلوی

دو دهه واپسین حکومت پهلوی

کتاب «دو دهه واپسین حکومت پهلوی»در راستای بررسی دو دهه نگاشته شده که نویسنده در این کتاب با مراجعه به منابع معتبر تاریخی و اسناد بجا مانده از حکومت پهلوی تاریخ آن زمان را به رشته تحریر در آورده است.

سلطنت پهلوی بیش از 5 دهه به طول انجامید که دهه سوم حکومت با حکومت محمد رضا پهلوی آغاز شد و پس از 37 سال در بهمن 57 سقوط کرد .

درباره علت سقوط نظرات مختلفی مطرح و موضوعات مختلفی موضوع پژوهش محققین قرار گرفته که یکی از مباحثی که مطرح شده مباحث دودهه اخیرعمر پهلوی است.

 کتاب «دو دهه واپسین حکومت پهلوی» حاصل تلاش جناب آقای حسین آبادیان است که در راستای بررسی این دو دهه نگاشته شده که نویسنده در این کتاب با مراجعه به منابع معتبر تاریخی و اسناد بجا مانده از حکومت پهلوی تاریخ آن زمان را به رشته تحریر در آورده است.

در این کتاب دسیسه‌ای که حداقل از دوره ناصرالدین شاه قاجار در ایران شکل گرفت و در تحولات آتی کشور ما نقش بسیار تعیین کننده داشت به عنوان نقطه عزیمت بحث در نظر گرفته شده و فراز و فرود آن در ارتباط با تحولات معاصر کشور مورد بازبینی قرار گرفته است.

 در این کتاب تلاش برآن بوده است که لایه‌های پنهان تحولات ایران در سال 1337 به بعد ارزیابی گردد و نشان داده شود که چگونه شبکه‌های پنهان سیاسی در ربط با محافل مافیایی خارج کشور فرایند علنی را تحت الشعاع خود قرار  می‌داده‌اند و هیچ چیز از چنبره نفوذ آن خارج نمی‌ماند و همچنین در این اثر نفوذ آمریکا در ایران نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است انگیزه جناب آقای حسین آبادیان از انجام این پژوهش مربوط به مشغولیت ذهنی بوده که ایشان سال‌ها در ذهن خود داشته و همچنین منابع تحقیق در این کتاب به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند: نخست اسناد بر جای مانده از رژیم قبل که البته حجم زیادی از آنها را اسناد ساواک و یا اسناد شخصی تشکیل می‌دهد که عمدتا در مرکز اسناد انقلاب اسلامی و مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران نگهداری می‌شوند.

دسته دوم منابع روزنامه‌ها و نشریات و بیانیه‌های سیاسی احزاب و گروه‌های سیاسی‌اند که ویژگی این دسته از منابع ، نزدیک بودن به حادثه است و دسته سوم هم کتاب‌های منتشر شده به زبان‌های فارسی و انگلیسی می‌باشد.

 در صفحه 286 مبحثی در رابطه با قتل کندی آورده شده و واکنش محمد رضاه شاه در این رابطه بیان شده که در آن جا ما می‌خوانیم که شاه بعد از شنیدن خبر ترور کندی  اظهار شعف می کند:

... کمتر کسی بود که تردیدی در روابط سرد کندی با شاه داشته باشد. کندی شاه را مردی ستمکار حقیر و فاسد می‌دانست و به قول قاضی ویلیام داگلاس، بی اعتمادی وی به شاه به  اندازه‌ای رسیده بود که در صدد بر آمده بود او را وادار  به استعفا نماید و برای پسرش تا رسیدن به سن قانونی یک نایب السلطته بگمارد. این نکته پرده از علت شعف شاه از قتل کندی بر می‌دارد.

این کتاب در 496 صفحه از سوی موسسه مطالعات و پژو هش‌های سیاسی به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]