تاریخ انتشار خبر: 23 بهمن 1392 - ساعت 02:38:00
مجموعه نهج الحیاة؛ آشنایی با چهارده معصوم

مجموعه نهج الحیاة؛ آشنایی با چهارده معصوم

مجموعه کتب نهج الحیات (را ه و رسم زندگی) به قلم حجت الاسلام محمد دشتی در پانزده مجلد از کلمات پیامبران الهی تا سخنان آخرین ذخیره الهی؛ حضرت مهدی را در خود گردآورده و راه و رسم زندگی اسلامی را در قالب ارائه الگوهای ناب و ارزش‌های اصیل اسلامی به شکلی بسیار زیبا به نسل معاصر ارائه کرده است.

پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) ترجمان قرآن و زبان گویای وحی الهی را در روایت معروف «ثقلین» شناساند و به همه انسان‌ها پیام خود را ابلاغ فرمود که سلامت اسلام ناب و دین کامل الهی در تداوم خط ثقلین (قرآن و عترت) امکان‌پذیر است و  قرآن و اهل بیت (علیهم السلام)، نقشه راه زندگی را به درستی برای همگان ترسیم نموده‌اند و از آنجا که زندگی انسان‌ها از باید و نبایدها شکل گرفته است؛ شناخت این باید و نبایدها از دیدگاه حضرات معصومین (علیهم السلام) و به دست آوردن الگوی ناب و اصیل اسلامی از ضروریات غیر قابل انکار است.

با همین نگاه مجموعه کتب نهج الحیات (را ه و رسم زندگی) به قلم حجت الاسلام محمد دشتی در پانزده مجلد از کلمات پیامبران الهی تا سخنان آخرین ذخیره الهی؛ حضرت مهدی را در خود گردآورده و راه و رسم زندگی اسلامی را در قالب ارائه الگوهای ناب و ارزش‌های اصیل اسلامی به شکلی بسیار زیبا به نسل معاصر ارائه کرده است.

از ویژگی‌های برجسته این کتاب، که یک کار گروهی است می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:


  1. ارائه احادیث به صورت الفبایی و دسته بندی روایات تحت عناوین قابل فهم و ارائه عناوین به ترتیب منطقی، به طور مثال  ذیل حرف " الف" عنوان "اسلام" روایاتی در فضیلت اسلام، ویژگی‌های اسلام، پیروزی اسلام بر سایر ادیان، پاداش ترویج اسلام، شرایط اسلام، ارکان اسلام، آثار سپری کردن عمر در اسلام ذکر گردیده و در پایان به موضوعات مرتبط  آدرس داده شده است.

  2.  استخراج روایات  از منابع مختلف و مورد اعتماد فریقین( شیعه و سنی)

  3. ارائه احادیث بعد از ارزیابی دقیق سندی و محتوایی  بر اساس قواعد مسلم فقهی، اصولی و اعتقادی شیعه  بنابرآنچه خود نویسنده در مقدمه کتاب، بیان داشته است.

  4. ارائه‌ی ترجمه‌ی بسیار روان و دقیق

  5. عنوان‌دهی به احادیث، در راستای فهم راحت‌تر و سهولت دسترسی به فرامین معصومین (علیهم السلام)

  6. ارائه‌ی مقدمه‌ای کوتاه، قبل از ورود به هر یک از موضوعات و  بیان علت صدور، مکان و زمان روایت، جهت دسترسی مخاطب به اهداف عقیدتی معصومین (علیهم السلام)

  7. مشخص نمودن اهداف و نتیجه روایت در کنار آن

  8. ارائه فهرست موضوعی منابع تحقیق در پایان کتاب
این مجموعه که از سوی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امیرالمؤمنین(علیه السلام) به چاپ رسیده، گنجینه‌ای است که مطالعه آن می‌‌تواند خوانندگان را با نوع و سبک زندگی معصومین (علیهم السلام) آشنا سازد.
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]