تاریخ انتشار خبر: 28 بهمن 1392 - ساعت 03:26:47
معرفی رمان غرور و تعصب

معرفی رمان غرور و تعصب

رُمان‌های جین اُوستین، از نظر حوادث و اتفاقات چندان جذّاب نیستند، امّا از نظر بررسی و موشکافی خصوصیات و روحیات و احساسات آدمهای داستان فوق‌العاده‌اند.در معروفترین رُمان او، «غرور و تعصّب»، قهرمانان رُمان گاهی با همدیگر متحد می‌شوند، و گاهی رو در روی هم می‌ایستند. و هر بار یکی از آنها نقش قهرمان اوّل رُمان را بازی می‌کند.

غرور و تعصب

 

جین اُوستین(انگلیس،‌1813)

 

کاوش در ذوق و احساس انگلیسی

 

از ویژگیهایی ادبیات انگلیس ظهور چندین بانوی رُمان نویس بزرگ است که جین اُوستین نخستین آنهاست.

 

 

طوفان در آرامش

 

طوفان در یک دهستان بسیار آرام، همه چیز را درهم می‌ریزد: یک جوان مجرّد و ثروتمند به نام چازلز بینگلی(Charles Bingley)، ساکن این منطقه می‌شود. و طعمه خوبی، برای خانواده‌هایی است که دختر دم بخت دارند! به نظر می‌آید در این میان خانواده «بِنِت»،‌ که ساده و بی‌پیرایه زندگی‌ می‌کنند، و پنج دختر دارند،‌ امیدهای زیادی در دل می‌پرورانند. و بینگلی نیز سعی می‌کند شانس خود را در این خانواده بیازماید، و در اولین دیدار دلباخته «جین» می‌شود.

 

وقایع شهرستانی

 

خواهران چارلز بینگلی، و دوست او فیتز ویلیام دارسی سعی می‌کند که او را از انجام چنین پیوند نامناسبی باز دارند. و با هزار زحمت چارلز را از صحنه دور می‌کنند که این عشق به ازدواج نینجامد. دارسی در این رفت و آمدها، عاشق الیزابت خواهر جین می‌شود. و از او تقاضای ازدواج می‌کند. اما درخواست خود را با تفرعن و تکبر با الیزابت درمیان می‌گذارد. چون تصور می‌کند که این دختر از خانواده فرودستی است. و الیزابت که غرور و تکبر او را می‌بیند درخواستش را نمی‌پذیرد.

 

در این هنگام لیدیا، یکی دیگر از این پنج خواهر، فریب مرد هوسبازی به نام جرج ویگهام را می‌خورد، و به اتفاق می‌گریزند، ولیدیا کم کم متوجه می‌شود که در چه دامی افتاده است. از سوی دیگر ویلیام دارسی، خون شوالیه‌گری‌اش به جوش می‌آید و آنها را تعقیب می‌کند، و به آنها می‌رسد، و جرج ویگهام را وادار می‌کند که با لیدیا پیوند زناشوئی ببندد. و سپس خود نیز غرور و تکبرش را کنار می‌گذارد و بار دیگر از الیزابت درخواست ازدواج می‌کند. و این‌بار درخواست او پذیرفته می‌شود. و چارلز بینگلی در این وضع باز می‌گردد و تغییر فضا را حس می‌کند، و با جین نامزد می‌شود.

 

 

رُمان تحلیلی

 

رُمان‌های جین اُوستین، از نظر حوادث و اتفاقات چندان جذّاب نیستند، امّا از نظر بررسی و موشکافی خصوصیات و روحیات و احساسات آدمهای داستان فوق‌العاده‌اند. و از نظر جالبی نیز برخوردارند. و تعصبات اجتماعی را به‌ هجو و نیشخند می‌گیرند.

 

در معروفترین رُمان او، «غرور و تعصّب»، قهرمانان رُمان گاهی با همدیگر متحد می‌شوند، و گاهی رو در روی هم می‌ایستند. و هر بار یکی از آنها نقش قهرمان اوّل رُمان را بازی می‌کند. در بین شخصیت‌های فرعی داستان، خانم بِنت، مادر پنج دختر از همه جالب‌تر است. این زن که اعصاب حسّاسی دارد، مدام غصّه وضع و حال دخترانش را می‌خورد و برای آنها نگران است.

 

«کالینز»، کشیش آن منطثه نیز خلقیات خاصی دارد، غرورش باصفا و سادگی می‌آمیزد، و همه آدمهای این رُمان در صحنه ادبیات انگلیسی شناخته شده‌اند و نامشان بر سر زبانهاست.

 

 

جین اوستین

 

خانم جین اُوستین (1817 ـ 1775)، بسیار فروتن بود، و هنر خود را با فروتنی بسیار عرضه می‌کرد، و در آثارش از مردم عادی انگلیس،‌ و روحیات خاص آنها، و اربتاطشان، با همدیگر تصویر صادقانه‌ای رسم می‌کرد، که این گونه آثار را «رُمانهای خانگی» باید خواند. و جین اُوستین در واقع از پیشگامان داستانهای بعد از خویش است که به کند و کاوهای روانشناسانه در شخصیت‌های رُمان پرداخته‌اند.    

 

«غرور و تعصب»، و بعد از آن «مانسفیلد پارک» (1714)، «اِما» (1816)، «کاترین مُورلاند» (1818)، و چند رُمان دیگر او، در دوران حیات او چندان موفق نبودند. و جین اوستین، در حاشیه دنیای ادبیات و در شهرستان، در کنار خواهرانش و فرزندان آنها و در خانواده زندگی می‌کرد.

 

 

نویسنده نامرئی

 

یکی از خواهرزاده‌های او می‌گوید: «برای همه ما عجیب بود که جین اُوستین چه وقت و چگونه رُمانهایش را می‌نویسد. زیرا اتاق کار نداشت. و جائی در اختیارش نبود که جدا از دیگران به کار نویسندگی بپردازد. بیشتر آثارش را در اتاق نشیمن مشترک خانه می‌نوشت. یعنی در جائی که همه می‌رفتند و می‌آمدند و با هم حرف می زدند و شلوغ می‌کردند. و گاهی این سر و صدا و شلوغی به حدّی می‌رسید که خاله‌ام نوشته نیمه کاره‌اش را کنار می‌گذاشت. سعی می‌کرد که خدمتکاران و مهمانانی که به خانه می‌آمدند متوجه جدّی بودن کار او نوشند. و تنها بعضی از اعضای خانواده از اهمیت کار او خبر داشتند!»

 

 به نقل از کتاب رمان‌‌های کلیدی جهان 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]