تاریخ انتشار خبر: 30 بهمن 1392 - ساعت 03:55:12
معرفی و بررسی رما کلبه عمو تُم

معرفی و بررسی رما کلبه عمو تُم

حوادث داستان در کنتوکی، و در دوران پیش از الغای بردگی روی می‌دهد. ماجرا از این قرار است که یک ارباب «خوب» ناچار می‌شود از برده‌های «خوب» خود جدا شود.

کلبه عمو تُم

 

هاریت بیچر ـ استُو(ایالات متحده آمریکا،‌ 1852×

 

مسیح سیاه

 

«کلبه عمو تُم» انسان سیاه پوست را  از دَرِ مخصوص خدمتکاران وارد عمارت ادبیات آمریکا کرده است.

 

 

پیش از لغو بردگی

 

حوادث داستان در کنتوکی، و در دوران پیش از الغای بردگی روی می‌دهد. ماجرا از این قرار است که یک ارباب «خوب» ناچار می‌شود از برده‌های «خوب» خود جدا شود. برده‌های او عبارتند از: تُم، پیرمردی مخلص و صمیمی؛ هانری خردسال‌،‌ و زنی دورگه به نام الیزا، که مادر هانری است. و این زن موفق می‌شود از دست کسانی که تعقیبش می‌کنند، بگریزد، واز اُهایو عبور کند،‌ وسرزمین‌های پوشیده از یخ را پشت سر بگذارد، و به گروهی از اعضای فرقه کواکر(Quakers اعضای یک فرقه مذهبی، که پیروانش بیشتر درآمریکا هستند.) پناهنده شود،‌و شوهرش جرج نیز در آنجا به او می‌پیوندد، و به اتفاق به کانادا می‌گریزند.

 

بهترین بردگان

 

تُم نیز سرنوشت خود را می‌پذیرد. مردی مهربان و خوش اخلاق او را می‌خرد. دخترش«اوانژلین سرن کلر»، به سرنوشت این برده سیاه علاقه نشان می‌دهد. تُم عمیقاً مذهبی است. و در اینجا با آرامش زندگی می‌کند. اما اوانژلین می‌میرد، و پدرش پس از او جان می سپارد. و تُم بعد از آنها، زیر دست ارباب بی رحمی، به نام«سیمون لگری» می‌افتد،‌که او را به کارهای سخت وامی‌دارد. و سرپرستی مزرعه پنبه خود را به او می سپارد. و چون تُم نمی خواهد به برادران سیاه پوستش که در مزرعه کار می‌کنند سخت بگیرد و با آنها بدرفتاری کند، ارباب بی‌رحم او را به قصد کشت کتک می‌زند. اما تُم همه عذابها را تحمل می‌کند،‌و به اعتراض و پرخاشگری روی نمی‌آورد و حتّی تا دمِ مرگ کلمات عشق و بخشایش را به زبان می‌آورد.

 

 

فرزندان عمو تُم

 

این رمان، اثر مبارزه‌جویانه‌ای است در راه الغای بردگی، و حتی این کتاب در آبراهام لینکلن اثر گذاشته است. کلبه عموتُم نقشی انکار ناپذیر در بیدار کردن وجوان جامعه داشته است.

 

بیان صادقانه وملایم اعتراض و تنفر، و دقّت و قاطعیت در بیان مستند واقعیات، این اثر را، که از نظر ادبی چندان ارزش و اهمیتی ندارد، به بالاترین درجه اوج و اعتبار می‌رساند. عموتُم در این رمان یک «تیپ» است،‌که در واقع نمونه‌ای است از سیاه‌پوستِ شجاع و صمیمی، و قربانی بی‌رحمی اربابان خویش که در عین حال مذهبی است و از مسیحیت درس اخلاق می‌آموزد و عمل مسیح نجات‌دهند را در برابر جلاّدش تکرار می‌کند؛ البته در سالهای بعدی، بسیاری از سیاهان آمریکائی به این «مُدل» وفادار نماندند، و مسیر دیگری را انتخاب کردند، و در مقابل تبعیضات نژادی سر به شورش برداشتند. و «ریچارد رایت» درحدود یک قرن بعد، در سال 1938، در کتاب «فرزندان عم تُم»،‌ هنوز واقعیات را نومیدکننده می‌بیند، و معتقد به شورش و طغیان است.

 

 

بیچِر ـ‌ استُو

 

هاریت الیزابت بیچر ـ استو (1896 ـ 1811) دختر کشیشی از فرقه پیوریتن بود. این بانوی نویسنده منظور خود را در اثر معروفش، «کلبه عمو تُم»،‌ بسیار پرشور بیان می‌کند. اما از اندیشه های ناب مذهبی دور نمی‌شود. بیچر ـ استُو در این کتاب اعتقادات ضدّ بردگی‌اش را در قالب داستانی پُر ماجرا شرح می‌دهد و فاجعه بردگی را حکایت می‌کند. خود او معتقد بود که «خداوند این کتاب را به من دیکته کرده است.»

 

 

دنباله کلبه عمو تُم

 

هاریت بیچر ـ استو در سال 1856 دنباله رمان «کلبه عمو تم» را منتشر کرد. و پس از آن نیز داستان‌ها و مقالات بسیاری درباره بردگی نوشت و در مقاله‌ای به برده‌داران جنوبی، که با او مخالفت می‌کردند و به او تهمت‌هائی می‌زدند، جواب گفت. رمان‌های بعدی او نیز با اعتقادات مخصوص پیوریتن‌ها آعشته شده‌اند.

 

به نقل از کتاب رمان‌های کلیدی جهان

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]