تاریخ انتشار خبر: 30 بهمن 1392 - ساعت 03:00:31
کتاب آداب زندگی اسلامی (دفتر اول)؛ترجمه‌ای روان از کتاب مکارم الاخلاق

کتاب آداب زندگی اسلامی (دفتر اول)؛ترجمه‌ای روان از کتاب مکارم الاخلاق

کتاب آداب زندگی اسلامی آئینه‌ای از رفتار، کردار و فرمایشات معصومین (علیهم السلام) در زمینه رفتارهای فردی، اجتماعی، اخلاقی، دستورات پزشکی، برخی ادعیه ...می باشد.

بر اساس اعتقادی که ما بر پایه‌ی آیات و روایات داریم بر این باوریم که دنیا مزرعه آخرت است و هر کس بتواند رابطه این دو دنیای متفاوت را ترسیم نماید به خوبی می‌تواند از این مزرعه، حاصل خود را کشت کند، کشف این ارتباط بین دنیا و آخرت در گرو آشنایی با آداب زندگی اسلامی است.

عالمان دین، همواره سعی کرده‌اند تا با تدوین کتاب‌هایی که محتوای آن از متن فرمایشات معصومین است آداب و فرهنگ زندگی کردن را به مردم نشان دهند و حتی از بیان جزئی‌ترین مسائل زندگی از تولد تا مرگ نیز غفلت نکرده، و مسائلی مثل نوع غذا خوردن، مسواک زدن، ارتباط با همسر و.. را در کتبی با عنوان، «مکارم الاخلاق» نوشته‌اند.

کتاب آداب زندگی اسلامی (دفتر اول) نوشته حسن بن فضل طبرسی با اهتمام دکتر عقیقی بخشایشی، ترجمه‌ای روان از کتاب مکارم الاخلاق، تالیف دانشمند و عالم بزرگوار حسن بن فضل طوسی از اعلام قرن ششم ه.ق است که آئینه‌ای از رفتار، کردار و فرمایشات معصومین (علیهم السلام) در زمینه رفتارهای فردی، اجتماعی، اخلاقی، دستورات پزشکی، برخی ادعیه ...می باشد. این کتاب در راستای تأمین زندگی الهی توام با سعادت و خوشبختی تدوین گردیده و متن آن همگی برگرفته از روایات است و محتویات عمومی این کتاب نیز یا به طور قطع از معصومین صادر شده، که عمل به آن‌ها اطمینان بخش است و  یا به صورت ظنی است که باز به امید ثواب و رجای پاداش اجر معنوی خواهد داشت.

در بخشی از کتاب آمده است:«حضرت صادق (عليه السلام) فرموند: در مسواك دوازده خصلت است : اولا از سنت است و پاكيزه كننده دهان ، جلا دهنده چشم مى باشد، خدا را خشنود و دندان‌ها را سپيد می‌كند، بوى دهان را می‌برد، لثه را محكم می‌كند، اشتها را زياد و  بلغم را بر طرف مى‌سازد، حافظه را می افزايد، حسنات را دو  چندان مى‌كند و فرشتگان را مسرور مى‌نمايد.»

اين كتاب در 12 باب و هر باب در چند فصل که مسائل بسیار ریز زندگی در آن بیان شده، تنظيم و ترتيب يافته است و در پايان مواعظ رسول اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) به ابن مسعود و ابوذر و رساله حقوق امام سجاد (عليه السلام) و در آخر خطبه على (عليه السلام) پيرامون نشانه‌هاى پارسايان آمده است كه بسيار قابل عنايت مى باشد.

عناوین این باب‌ها عبارتند از:

باب اول : اخلاق و شمايل و احوال نبى اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) كه شامل پنج فصل است .

باب دوم : در آداب تنظيف و پاكيزگى و سرمه كشيدن و روغن مالى و مسواك

باب سوم : در آداب حمام و آنچه مربوط به آن است

باب چهارم : در ناخن گرفتن و شارب زدن و اصلاح ريش و شانه زدن و نگاه كردن به آيينه و حجامت

باب پنجم : در خضاب و زينت، انگشتر و متعلقات آن‌ها

باب ششم : در لباس و مسكن ، و آنچه مربوط به اين دو است

باب هفتم : در خوردن و آشاميدن و آنچه به آن دو مربوط است

باب هشتم : در آداب ازدواج متعلقات آن

باب نهم : در آداب سفر و متعلقات آن

باب دهم : در دعا و آنچه مربوط به آن است

باب يازدهم : آداب بيمار و علاج آن

باب دوازدهم : در نوادر، كه در پنج فصل است

این کتاب از سوی  چاپ و نشر نوید اسلام  به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]