تاریخ انتشار خبر: 03 اسفند 1392 - ساعت 02:39:24
معرفی رمان جِین ایر

معرفی رمان جِین ایر

در رمان پرحادثه جین ایر، وقایع شتابان و گذرا جایگزین یکدیگر می‌شوند و جین ایر، خانم معلم جوان، در مقابل خود اشرافیت روستائی را، با غرور و تعصبات خاص خود می‌بیند.

جِین ایر

 

شارلُوت برونته (انگلیس،‌1847)

 

از رمان سیاه تا ملودرام

 

سیر و سفر یک خانم معلم فقیر و ناچیز، در انگلستان مغرور و بی‌ترحم.

 

 

تپه‌ها و زمین‌های بایر

 

داستان در زمین‌ها ابر، و تپه‌های اطراف آن روی می‌دهد، که جمعاً منظره بسیار غم انگیزی دارند و این ناحیه را تُورنفیلد می‌نامند.

 

خانم معلم

 

در رمان پرحادثه جین ایر، وقایع شتابان و گذرا جایگزین یکدیگر می‌شوند و جین ایر، خانم معلم جوان، در مقابل خود اشرافیت روستائی را، با غرور و تعصبات خاص خود می‌بیند. در میان ساکنان این قصر خانم بلانش اینگرام، عامی و خودنماست، الیزا حسابگر است و جورجینا طنّاز و دلربا. و دو مرد،‌با خلقیات متفاوت نیز در این قصر هستند. یکی دیورز، و دیگری راچستر، که مالک تُورنفیلد است.

 

جین ایر به راچستر علاقه دارد و راچستر نیز به او بی‌علاقه نیست اما این مرد رفتاری عجیب و گاهی عذاب آور دارد. جین ایر بعد از مدتی در می‌یابد که زن اول راچستر، آن‌طور که به او گفته‌اند،‌ دراثر جنون نمرده و هنوز زنده است و در یکی از اتاقهای قصر زندانی است. جین ایر به وحشت می‌افتد و سعی می‌کند به کمک دیورز به حقایق دست یابد. ریورز که مرد خشک و عبوسی است  و اسرار ناگفته‌ای در زندگی خود دارد، از جین ایر می‌خواهد که با او ازدواج کند،‌و به اتفاق به هندوستان بروند. و برای جین ایر حکایت می‌کند که افکار عجیبی به ذهنش فشار می آورد، و گوئی از جائی به او ندا می‌دهند که باید به هندوستان برود و مردم آن سرزمین را از بدبختی و بت‌پرستی نجات بدهد اما در واقع قصدش از داستانسرائی‌ها آن است که جین ایر را وسیله قرار دهد.

 

جین ایر به مصلحت می‌بیند که همچنان به راچستر وابسته بماند که مردی است با خلقیات نامتعادل و این تصمیم او درست و به موقع است، زیرا رمان را از پایان خوش، که به یک ازدواج مبتذل ببنجامد، نجات می‌دهد.

 

 

بانوانن رمان نویس

 

قضیه خواهران برونته به صورت معمّا درآمده است. این زنان جوان در حاشیه اجتماع، منزوی زندگی می‌کردند. و حاضر نبودند از دنیای خیال‌انگیز کودکانه شان بیرون بروند. شارلوت در این میان تنها کسی بود که به بلوغ رسید و رمان‌های واقعی به وجود آورد.

 

جین ایر با آن که فضای رمانتیک رمان سیاه را دارد، پیشگام افشای مظالم اجتماعی است، که بعداً چارلز دیکنز نیز این مسیر را می پیماید. شارلوت این اندیشه را در «شرلی»(Shirly)،‌(1841) گشترش بیشتری می‌بخشد و عصیان زنان کارگر را شرح می‌دهد، و در «ویلت»(Villette) (1852)، بار دیگر از رمانیسم فاصله می‌گیرد.

 

شارلوت برونته

 

شارلوت برونته(1855 ـ 1816) و دو خواهرش، امیلی متولد 1818، و «آن» متولد 1820، فرزندان یک کشیش بودند، و هر سه ادیب و شاعر و رمان‌نویس و در واقع یک جوخه ادبی را تشکیل می‌دادند. از 1835 تا 1845 این سه خواهر بیشتر اوقاتشان را به کار تعلیم و تربیت کودکان می‌گذراندند اما برادری داشتند به نام «برانوِل»، که شیفته قمار و می‌گساری بود. شارلوت با انتشار جین ایر به شهرت رسید،‌ و امیلی با «ارتفاعات و اووذرینگ»(WatheringHeights)، و «آن» با «آگنس گِری»(Agnes Grey).

 

 

شارلوت برونته و ادبیات

 

«درباره سبک و شیوه ادبی شارلُوت برونته، در چند کلمه می‌توان گفت که از پائین‌ترین لایه‌های رآلیسم به بالاترین درجه رمانتیسم رسیده است.»

 

گیلبرت کیت چسترتُون»

 

به نقل از کتاب رمان‌های کلیدی جهان 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]