تاریخ انتشار خبر: 04 اسفند 1392 - ساعت 00:22:16
آقای گام شام چی داریم؟

آقای گام شام چی داریم؟

داستان کتاب حاضر از آن قرار است که شهر لامونیک بییر گرفتار جنگ شده و همه چیز هم زیر سر قصابی شرور به نام بیلی ویلیلم سوم و رفیق بدجنسش آقا گام می‌باشد...

این قصه نبرد لامونیک بیبر یا به قول قدیمی‌ترها و شکموترها نبرد جنگ‌های جهانی وقت شام است. جنگ‌هایی از جنس بوی تخم مرغ گندیده و  استخوان‌های بوقلمون!جنگی با موتوری ویرانگر همچون کبابیلاتور! جنگی پر از خشونت و دیوانگی! جنگی شهر زیبایی را به شهر ارواح تبدیل کرد. تا آنجا که گرانی‌پیر با صندوق نوشابه‌هایش که متعلق به قبل از دوران جنگ جهانی بود، دیده می‌شد. این جنگ آنقدر خفن بود که مارتین لباس‌شو که مغازه لباس‌شویی داشت با ماشن لباس‌شویی‌اش آماده فرار بود آن‌هم با یک چرخ! جاناتان چاقترین مرد شهر هم با یخچالش آمده بود! چطوری؟ خدا عالم است؟ وای یادم رفت در مورده دو قلوهای نامرئی بگویم. دو قلوها هم آماده فرار در ایستگاه قطار بودند! شاید هم نبودند! چون نامرئی بودند!

اما این جنگ از کجا شروع شد؟

داستان از آن قرار است که اندی استنتون نویسنده جوان و خلاق کودک مجموعه کتب گام به گام با آقای گام را نوشته است که در جلد ششم آن به داستان همین جنگ شام‌ها می‌رسیم. عنوان کتاب آقای گام شام چی داریم؟ می‌باشد که  این کتاب توسط نشر چرخ و فلک و با ترجمه رضی هیرمندی روانه بازار شده است.

ترجمه «درخت بخشنده» اثر سیلور استاین از نخستین کارهای رضی هیرمندی است که در سال 1355 منتشر شد، هیرمنرمندی پس از آن آثار بسیاری از جمله سرگذشت لافکادیو، کرم اندازه گیر، ترانه‌ای برای سیاه و... را ترجمه و منتشر کرده و جوایز بسیاری را هم از آن خود کرده است، از جمله تندیس ماه زرین با عنوان مترجم برگزیده در جشنواره بزرگ ادبیات کودکان و نوجوان به خاطر ترجمه هایش از 1357 تا 1377، چهار لوح تقدیر از شورای کتاب کودک، لوح تقدیر در بیست و سومین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، لوح سپاس از مجله بچه‌ها ... گل آقا، دو تندیس زرین از مجله‌های پوپک و...

داستان کتاب حاضر که شاید بتوان گفت  استنتون در روایت داستان خلاقیت بسیاری به خرج داده،  از آن قرار است که شهر لامونیک بییر گرفتار جنگ شده و همه چیز هم زیر سر قصابی شرور به نام بیلی ویلیلم سوم و رفیق بدجنسش آقا گام می‌باشد.

 آقای گام چند وقتی به مغازه پر از مگس و کثیفی بیلی قصاب سر نزده است و این موضوع بیلی را مرود شک قرار داده تا به تعقیب او برودک که ناگهان می‌بیند ... در همین حال پلی و دوستانش که برای پایان دادن به جنگ وارد میدان می‌شوند اما می‌توانند کاری از پیش ببرند؟

 این مجموعه کتب آقای گام هم اکنون نیز در حال نوشته شدن توسط استنتون خلاق است که سبک نوشتاری او در واقع پدیده‌ای در کتب کودک به شمار می‌آید.

 استنتون در پاسخ یکی از خوانندگان که از او پرسیده از میان آثار خود کدام‌یک را بیشتر دوست دارید، گفته است: کتاب «آقای گام و شب آووکادو» که قرار است در فوریه 2060 منتشر شود! با این حساب، شاید آقای استنتون بنا داشته باشد تا 50 سال دیگر هم کار آقای گام را یکسره نکند.

جایزه‌ی بهترین کتاب ردهاوس، جایزه ریچارد جوی، جایزه کتاب‌های کودک پورتسمت، جایزه کتاب‌های خنده دار رولد دال و... از جایزه‌هایی است که تا کنون مجموعه گام به گام با آقای گام دریافت کرده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]