تاریخ انتشار خبر: 06 اسفند 1392 - ساعت 02:02:17
کتاب همه چیز با یک تمساح شروع شد

کتاب همه چیز با یک تمساح شروع شد

نگارنده در این داستان تخیلی با زبانی کودکانه جامعه صنعتی و مدرن را مورد نقد قرار داده و شاید بتوان از همه چیز با یک تمساح شروع می‌شود به عنوان یک شاهکار از او یاد کرد.شهری داخل تخم مرغ وجود دارد که کاملا پیشرفته است و آدم‌های آن موجودات بسیاری ریزی هستند که از سیاره‌ی دیگر آمد‌ه‌اند تا بتوانند روی زمین جایی برای زندگی بهتر پیدا کنند اما...

جانی رودی نویسنده توانای ایتالیایی عرصه کودک و نوجوان است که از بزرگترین نویسنده‌های کودک و نوجوان در این کشور به شمار می رود و از او کتاب های زیادی در ایران به چاپ رسیده است که از آن جمله می‌توان به کیک آسمانی،دختری که نمی‌خواست بزرگ شود،بنفشه‌ای در قطب و داستان‌های تلفنی اشاره کرد.

جانی روداری که در سال 1980 در گذشت، علاقه بسیاری به داستان‌نویسی برای کودکان داشت تا آنجا دوست داشت او را نویسنده کودک بدانند و معتقد است:"فانتزی وسیله‌ای است اجتناب‌ناپذیر برای شناخت واقعیت و تغییر آن با طرح‌های انسانی و به همه کس تعلق دارد نه فقط به آن‌هایی که از آن حرفه‌ای برای خود می‌سازند."

کتاب همه چیز با یک تمساح شروع شد به قلم جانی رودی که توسط نشر سروش و با ترجمه صادق خانجانی روانه بازار شده از مجموعه کتاب‌های نوجوانان است که شامل 4 داستان تخیلی و کوتاه می‌باشد.

نگارنده در این چهار داستان تخیلی با زبانی کودکانه جامعه صنعتی و مدرن را مورد نقد قرار داده و  شاید بتوان از همه چیز با یک تمساح شروع می‌شود به عنوان یک شاهکار از او یاد کرد.

او در داستان اول این کتاب که به همین نام نیز نامگذاری شده، جامعه سرمایه‌داری و مصرف‌گرای جوامع صنعتی را در قالب داستانی زیبا از یک تمساحی که از سیاره‌ی به نام زربا به یک روزنامه نگار پناه آورده به تصویر کشیده است.

 این‌که چگونه شب‌ها ستاره‌ها به گونه‌ی قرار می‌گیرند که نام شرکت‌های بزرگ(که در داستان او از سیاره دیگر به زمین آمده‌اند) را ترسیم می‌کنند و در داستان دوم این مجموعه با نام روباتی که می‌خواست بخوابد در واقع داستان یک روباتی که به شبانه‌روزی به خدمت به یک خانواده مشغول است را به تصویر کشیده که به مرور زمان دغدغه‌اش این می‌شود مانند یک انسان شب‌ها بتواند بخوابد.

این داستان که در سال 2222 اتفاق می‌افتد شاید آینده زمین باشد که روبات‌ها سراسر کره خاکی را به تصرف خود در آورده‌اند.

در داستان سوم کتاب به موضوع با نام شاهزاده یخ و در داستان چهارم به جهان در تخم مرغ  پرداخته شده که در داستان چهارم در داخل تخم مرغ، یک روستایی با یک صحنه عجیب روبه رو می‌شود. شهری داخل تخم مرغ وجود دارد که کاملا پیشرفته است و آدم‌های آن موجودات بسیاری ریزی هستند که از سیاره‌ی دیگر آمد‌ه‌اند تا بتوانند روی زمین جایی برای زندگی بهتر پیدا کنند اما...

گرچه این کتاب برای کودکان و خردسالان نگاشته شده اما قطعا خواندن آن برای بزرگ‌ترها هم خالی از لطف نیست. 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]