تاریخ انتشار خبر: 07 اسفند 1392 - ساعت 00:29:12
کتاب خواستگاری؛ راهی است برای فراگیری تکنیک‌های خواستگاری

کتاب خواستگاری؛ راهی است برای فراگیری تکنیک‌های خواستگاری

کتاب خواستگاری محجوب شما را برای اولین قدم عملی برای انتخاب مهم ازدواج کمک خواهد کرد تا با دقت، تحقیق و حساسیت معقول و مشروع به بهترین گزینش دست پیدا کنید.

با این که یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در زندگی هر فردی رخ می‌دهد، مسأله ازدواج است اما متأسفانه مطالعه جوانان ما در این زمینه بسیار محدود می‌باشد که اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که تمام مراحل مهم و سرنوشت‌ساز زندگی نیازمند آموزش قبلی و اطلاعات دقیق است که ازدواج از این قاعده مستثنی نیست و نیازمند آموزش یادگیری مطالعه و مشاوره بسیار است.

کتاب خواستگاری به نوشته سید مصطفی هاشمی محجوب شما را برای اولین قدم عملی برای انتخاب مهم ازدواج کمک خواهد کرد تا با دقت، تحقیق و حساسیت معقول و مشروع به بهترین گزینش دست پیدا کنید.

به عقیده مؤلف این کتاب، خواستگاری یک هنر است و تکنیک‌های خود را می‌طلبد، بنابراین ایشان با دیدی روانشناسانه معتقد است که فرهنگ دینی ما سرشار از ملاک‌ها، معیارهای صحیح و تضمین شده‌ای است که با استناد به کلام وحی و فرمایشات معصومین راه را به درستی  نشان می‌دهد.

جناب سید مصطفی هاشمی محجوب مطالب کتاب را با یک مقدمه در سه بخش ذکر می‌کنند که عبارت است از «قبل از خواستگاری»، «جلسات خواستگاری» و «شاه کلید‌های خوشبختی» که در بخش اول از کتاب  بعد از طرح پرسش از این‌که آیا ازدواج برای شما ضروری شده است یا نه؟ به سه پیش نیاز آمادگی فکری، اصلاح رفتارها و پالایش معیارها و ملاک‌ها برای خوشبختی اشاره می‌کند.

در بخش دوم که عمده هدف نویسنده از نگارش این کتاب است؛ به محتوای جلسات خواستگاری می‌پردازد و طبق  نظر مولف در جلسه‌ي اول مراسم، خودتان حاضر نشوید و جلسه مختص خانم‌ها باشد و در جلسه بعد خواستگاري  به بررسي مطالب ظاهري سپري كنيد و مواردی مثل اندام كلي، كوتاهي يا بلندي قد، رنگ پوست و نوع لهجه و گويش او را ارزیابی کنید که اگر همين موارد از نظر شما غير قابل تحمل است، ديگر نيازي به ادامه‌ي صحبت و قرار جلسات بعدي نيست.

 در جلسه سوم از كليات روحيه‌ي شخصي خود پرده برداريد و در اين جلسه لازم نيست به جزئيات زندگي خود و روحيات و شخصيت خود بپردازيد زیرا که وقتي هنوز معلوم نيست كه چقدر باهم به تفاهم و توافق برسيد، نيازي هم نيست كه يكجا از همه‌ی اسرار و ريز زندگي خود پرده برداريد و از طرف مقابل خود نیز نظر بخواهید.

پیشنهاد نویسنده در مورد جلسه چهارم این است که به جزئيات بپردازيد لذا به صورت پیشنهادی به طرح سوالاتی می‌پردازد.

در مورد جلسه پنجم می‌خوانید: «سطح فكرش را بسنجيد» ودر توضیح آن می‌نویسد:اين جلسه مخصوص كساني است كه در جلسات گذشته در پاسخ اكثر سؤالاتشان عبارات: « من هم همينطور ! »، « من هم نظرم همين است! » ، « با هم تفاهم داريم! » و از اين دست جملات كوتاه، رضايت بخش و بدون توضيح و تفسير شنيده‌اند.

اين هماهنگي زياد در نظرات و سلايق مي‌تواند يكي از سه مفهوم زير را داشته باشد:

1) واقعاً با هم تفاهم زيادي داريد.

2) طرف مقابل اصلاً طرح، نقشه، فكر و ايده‌اي براي زندگي آينده‌اش ندارد و براي همين هرچه شما مي‌گوييد را تصديق مي‌كند.

3) آنقدر از ظاهر شما، موقعيت خانوادگي يا شغليتان خوشش آمده كه مي‌خواهد به هر قيمتي شده، شما را به دست آورد.

ایشان جلسه آخر را جلسه معرفی کامل خود می‌داند و در پایان این بخش به بررسی مساله اختلاف سنی می‌پردازد وهمچنین مسائل بخش پایانی نیز در مورد مهریه و استخاره است.

از نقاط مثبت کتاب این است که کلمات کلیدی را در کادرهای مخصوص به صورت نمایان ذکر می‌نماید تا حتی با تورق ساده نیز مخاطب بتواند بهره خود را از این کتاب ببرد.

این کتاب در72 صفحه از سوی انتشارات ملک اعظم به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]