تاریخ انتشار خبر: 11 اسفند 1392 - ساعت 04:22:50
معرفی رمان مُوبی دیک

معرفی رمان مُوبی دیک

موبی دیک نهنگ سفید، پِکُود کشتی نفرین شده، ناخدا آکابِ تلخکام، عبوس، اقیانوس وامواج نافرمان، منظومه‌ای از دریا و انسان را پدید می آورند. کشتی از «نانتوکِت» به سوی اقیانوس می‌رود و به تعقیب یک رؤیا می‌پردازد و حوادثی شگفت‌آور پیش می‌آید... رمان وارد قلمرو افسانه‌ها می‌شود.

مُوبی دیک

 

هرمان ملویل (ایالات متحده آمریکا، 1851)

 

انجیل اقیانوس

 

نهنگ سفید، این جانور حقیقی و در عین حال افسانه‌ای، در رمان ملویل، حامل همه رؤیاهای آدمی است.

 

 

نهنگِ سفید و کشتی پِکُود

 

موبی دیک نهنگ سفید، پِکُود کشتی نفرین شده، ناخدا آکابِ تلخکام، عبوس، اقیانوس وامواج نافرمان، منظومه‌ای از دریا و انسان را پدید می آورند. کشتی از «نانتوکِت» به سوی اقیانوس می‌رود و به تعقیب یک رؤیا می‌پردازد  و حوادثی شگفت‌آور پیش می‌آید... رمان وارد قلمرو افسانه‌ها می‌شود و به زحمت می‌توان گفت که این یک رمان است، زیرا در اینجا انسان چیزی جز یک ابزار نیست. و تنها یک نیروی ناچیز و فرعی است که در زیر فشار قدرتهای خوب و بد درهم شکسته می‌شود. مُوری دیک و اقیانوس گونه تغییر و تبدیل. و بدین گونه منظومه‌ای حماسی آفریده می‌شود و مُوبی دیک به اُدیسه پیوند می‌خورد.

 

 

به سوی اقیانوس

 

ابتدا قهرمانان را بشناسیم:‌ اسماعیل، که می‌خواهد دوباره «دنیای آبها» را ببیند. کوئی کوئگ، شکارچی زبردست نهنگ با نیز، که از جزایر اقیانوس اطلس آمده است و بدنش پوشیده از خالکوبی‌های عجیب و اسرار آمیز است. هردوی آنها در «نانتوکت»(Nantuchetجزیره‌ای در ماساچوست، که تا قرن هفدهم پایگاه شکارچیان نهنگ بود.)برای کار در کشتیِ پکُود اجیر شده‌اند و ناخدای این کشتی عجیب، موجودی است تقریباً نامرئی که کمتر در انظارظاهر می‌شود و هنگامی که کشتی در اقیانوس پیش می رود، اعضای این گروه شکار نهنگ، تک‌تک به عرشه می‌آیند و هر یک از نمونه‌های ایده‌آل دریانوردانند.... و بعد از آنان ناخدا آکابِ شوم وعبوس، با یک پای مصنوعی آشکار می‌شود و به این ترتیب اعضای گروه شکار به نمایش در می‌آیند و سپس از زبان راوی مطالبی را می‌شنویم درباره نهنگ و شکار نهنگ و فواید این عمل که در نوع خود دائرة المعارفی است  و ما را با همه ریزه‌کاریهای شکار نهنگ آشنا می‌کند و آنگاه درمی‌یابیم که این گروه زیر نظر ناخدا به جنگ تن به تن با موبی دیک می‌روند که عظیم‌ترین و شیطان‌صفت‌ترین نهنگی است که اقیانوس به خود دیده و خواننده احساس می‌کند که سخن از یک کشتی و یک نهنگ و آبهای اقیانوس نیست، بلکه از کل جهان گفت‌وگو در میان است.

 

این تعقیب طولانی و هولناک سرانجام به پایان می رسد و ناخدا آکاب و نهنگ سفید رو در روی همدیگر قرار می‌گیرند و به جدالی شگفت‌آور و باورنکردنی می‌پردازند  و در عاقبت کار هم ناخدا و هم نهنگ سفید در اعماق دریا ناپدید می‌شوند و به همدیگر می‌پیوندند.

 

 

شکاری فراتر از همه شکارها

 

هرمان ملوبل از شکار نهنگ اطلاع کامل داشت و این داستان رمانتیک او بر اساس اطلاعات و تجربه‌های اوستوار بود و پیش ازآفریدن «موبی دیک»،‌درباره شکار نهنگ در دریاهای جنوبی، دو داستان «اُمو»(Ommo) و «تیپی»(Typee) را نوشته بود اما در موبی‌دیک شکار عارفانه‌ای را شرح می‌دهد که شکارچی منظورش از شکار دست یافتن به خداوند است و این فکر را در یک قالب رآلیستی عرضه می‌کند اما ملوبل با زیرکی استادانه‌ای رمان خود را از پیوستن به انبوه داستانهای متافیزیک بازاری نجات می‌دهد و آن را از زبان یک راوی ساده‌دل نقل می‌کند و تا حدودی داستان را با شوخ طبعی و طنز می‌آمیزد.

 

 

هرمان ملویل

 

در سال 1819 در نیویورک به دنیا آمد. همیشه اشتیاق داشت به چیزهای دشوار و دور از دسترس دست یابد و به ‌همین سبب با دریانوردی و شکار نهنگ آشنا شد و مدّتی در دریاهای جنوب شکار نهنگ را تجربه کرد. با چاپ و انتشار نخستین کتابهایش به شهرت رسید اما شاهکارش، یعنی موبی دیک، چندان موفق نبود و این نویسنده پس از چندی گرفتار فقر شد و آثارش نیز در گودال فراموشی فرو رفتند. هرمان ملویل در سال 1891 درگذشت.

 

 

مرزهای آینده

 

هرمان ملویل با آوای پیامبرگونه‌اش، پیش‌بینی می‌کرد که آمریکا روزی از مرزهای خود فراتر خواهد رفت و ماجراجویانه بر سراسر جهان دست خواهد انداخت.

 

به نقل از کتاب رمان‌های کلیدی جهان

 

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]