تاریخ انتشار خبر: 21 اسفند 1392 - ساعت 00:53:15
جلد اول از موسوعه چهارده جلدی پیشوایان هدایت؛ بررسی زندگانی پیامبر اکرم (ص)

جلد اول از موسوعه چهارده جلدی پیشوایان هدایت؛ بررسی زندگانی پیامبر اکرم (ص)

این کتاب در پنج قسمت تدوین شده و از جمله مسائل مهم و کلیدی که مؤلف کتاب در ابتدا بر آن تأکید دارد آن است که باید از شیوه قرآن در ارائه پژوهش تاریخی بهره برد؛

شاید بتوان تاریخ زندگی پیامبر اکرم(ص) را بهترین دوران تاریخ بشری دانست، عصری که در آن سرآمد پیامبران و نمونه انسان کامل برای هدایت بشر برانگیخته می‌شود تا آخرین و کامل ترین ادیان را به بشر معرفی کند.

مطالعه سیره نبی مکرم اسلام از آنجا حائض اهمیت است که خداوند متعال، آخرین پیامبرش را برترین اسوه برای تمام انسان‌‌ها معرفی می‌کند به همین جهت زندگی ایشان را می‌توان به عنوان بهترین سبک زندگی که ضامن سعادت دنیوی و اخروی بشراست، مورد مطالعه قرار داده و آن را راه گشای زندگی بشر تا روز قیامت دانست.

جلد اول از موسوعه چهارده جلدی پیشوایان هدایت نوشته سید منذر حکیم به بررسی وقایع حیات پیامبر خاتم(ص) می‌پردازد که این کتاب در پنج قسمت تدوین شده و از جمله مسائل مهم و کلیدی که مؤلف کتاب در ابتدا بر آن تأکید دارد آن است که باید از شیوه قرآن در ارائه پژوهش تاریخی بهره برد؛ ایشان روش قرآن را مبتنی بر چهار اصل حقانیت، از روی علم بودن، هم عصری با رخداد ها و احاطه بر آن پیش آمدها می‌داند و همچنین نویسنده در ادامه با ذکر چندی از خصائص ایشان حضرتش را منتظَر تمام پیامبران معرفی می‌نماید که وعده نبوتش را انبیا سابق داده بودند.

قسمت دوم کتاب نیز زندگی پیامبر اسلام را از ولادت تا قبل از بعثت مورد توجه قرار داده و در سه بخش به وقایع این دوران می‌پردازد که در این قسمت پس از بیان کیفیت ولادت به دوران رشد، بالندگی و مسایل بعد ازدواج حضرت اشاره می‌نماید.

بعثت پیامبر از خجسته‌ترین حوادث تاریخ بشر است که شیرینی آن پس از سختی‌های بسیار و طی کردن فراز و نشیب‌های فراوان حاصل شده است، لذا نویسنده در سومین بخش کتاب خود پس از ذکر آثار خارق العاده بعثت، به مراحل حرکت رسالت در اولین قدم‌های خود در مکه اشاره می نماید و گشایش‌های سال‌های بعد را مرهون مقاومت مؤمنین در برابر شکنجه‌ها و تحریم‌ها و... می‌داند.

با هجرت پیامبر به مدینه نقطه عطفی در تاریخ بشر رخ داد که تشکیل اولین حکومت اسلامی موجب محکم‌تر شدن پیمان برادری در میان مسلمین و در مقابل آغاز هجوم نظامی جبهه کفر به مقر اسلام شد، به همین جهت نویسنده با بیان جنگ‌های این دوران از تاریخ اسلام، سعی بر آن دارد تا وقایع این دوران را بیان کند و تلاش های پیامبر خدا را در دفاع از دین به طور نسبتا کاملی نشان دهد.

مؤلف در بخش پایانی به پیروزی های اسلام اشاره کرده و سیر گسترش آن را در خارج جزیره العرب را بیان می‌دارد. مسائلی که در قسمت پنجم مطرح شده عبارت اند از رویارویی پیامبر با منافقان، پاکسازی حجاز از بت پرستی، ماجرای مباهله، حجه الوداع و تعیین جانشین، بسیج مردم برای مقابله با روم و بررسی وقایع واپسین پیامبر خدا(ص) می‌باشد.

جلد اول پیشوایان هدایت "خاتم الانبیا محمد مصطفی(ص)" در 346 صفحه از سوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به چاپ رسیده است.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]