تاریخ انتشار خبر: 22 اسفند 1392 - ساعت 07:04:49
 «۷۵ پرسش و پاسخ درباره قرآن» کتابی برای شبهه‌‌زدایی درباره قرآن از ذهن جوانان

«۷۵ پرسش و پاسخ درباره قرآن» کتابی برای شبهه‌‌زدایی درباره قرآن از ذهن جوانان

در این کتاب شبهات و سؤالاتی که درباره قرآن و دلایل نزول کتاب الهی ممکن است بر ذهن نوجوانان و جوانان خطور کند، مطرح و با زبانی ساده پاسخ داده شده است.

کتاب «75 پرسش و پاسخ درباره قرآن» دارای پنج بخش با عناوینی همچون «پرسش‌های کلی»، «پرسش‌های تفسیری»، «دانستنی‌ها»، «احکام شرعی»، «چند پرسش دیگر» است.

 

در این کتاب شبهات و سؤالاتی که درباره قرآن و دلایل نزول کتاب الهی ممکن است بر ذهن نوجوانان و جوانان خطور کند، مطرح و با زبانی ساده پاسخ داده شده است یعنی افرادی که این کتاب را مطالعه می‌کنند تصویر نسبتا جامعی نسبت به اسلام به دست خواهند آورد و به شناخت خوبی از مسائل گوناگون دین اسلام می‌رسند.

 

دلیل استفاده از ضمیر «ما» برای خدا در قرآن

 

در بخش پرسش‌های تفسیری این کتاب سؤالی مبنی بر اینکه چرا با وجود اینکه خدا فرد است در قرآن به کرات آمده است که «ما چنین کردیم و ما چنین می‌کنیم» آمده که نویسنده در پاسخ به این سؤال آورده است: استفاده از کلمه «ما» نشان دهنده عظمت و قدرت خداست. همان‌طور که وقتی پادشاه‌ها و فرمانرواها درباره خود سخن می‌گویند از ضمیر «ما» استفاده می‌کنند، خدا هم که پادشاه حقیقی جهان و یگانه فرمانروای واقعی هستی است، هنگام سخن گفتن از ضمیر «ما» استفاده می‌کند. همچنین از آنجا که خدا کارهای خود را به وسیله فرشته‌ها انجام می‌دهد مثلا وحی را به وسیله فرشته‌ها نازل می‌کند در آیه‌هایی که سخن از انجام چنین اموری به میان می‌آید از ضمیر «ما» استفاده شده است.

 

در بخش دانستنی‌های این کتاب نیز می‌خوانیم: اولین سوره‌ای که بر پیامبر(ص) نازل شد سوره «علق» و آخرین سوره‌ای که بر ایشان نازل شد سوره «نصر» بود. سوره مبارکه «حمد» نیز دوبار بر پیامبر(ص) یک بار در مکه و یک بار در مدینه بر پیامبر(ص) نازل شد.

 

در بخش دیگری از این کتاب درباره دلایل تقسیم‌بندی قرآن به 30 جزء و 120 حزب می‌خوانیم: معلم‌های قرآن کریم مجبور بودند که در هر جلسه مقدار معینی را به شاگردهای خود بیاموزند و با نظم خاص و زمان‌بندی مشخصی پیش بروند؛ از این رو آنها را به 30 جزء و 120 حزب تقسیم کردند تا خیلی راحت و بهتر بتوانند این کتاب را آموزش دهند. البته این تقسیم‌بندی به تلاوت‌کننده‌های قرآن هم کمک شایانی کرده است زیرا آنها هم می‌توانند برای تلاوت قرآن برنامه‌ریزی کنند و بر اساس جزء یا حزب هر روز مقدار معینی از قرآن را بخوانند.

 

واحد کودک و نوجوان مؤسسه انتشارات قدیانی کتاب «75 پرسش و پاسخ درباره قرآن» با موضوع پرسش و پاسخ دینی با نسل نو تألیف «غلامرضا حیدری‌ابهری» را در 96 صفحه و با قیمت 5 هزار تومان چاپ و روانه بازار نشر کرده است.

 

به نقل از خبرگزاری فارس 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]