تاریخ انتشار خبر: 23 اسفند 1392 - ساعت 19:35:50
چهارده کتاب درباره حضرت زهرا (س)

چهارده کتاب درباره حضرت زهرا (س)

بسته پیشنهادی درباره مادرخوبی ها،حضرت زهرا سلام الله علیها با معرفی چهارده کتاب خواندنی

1

جنة العاصمة  در تاریخ ولادت و حالات حضرت فاطمه(س)

آیت الله سید محمدحسن میرجهانی طباطبایی

شمس الضحی

برای دوستداران حضرت لازم است که جایگاه والای این بانو را بشناسند و از زندگانی هرچند کوتاه بهترین زن عالم هستی آشنایی پیدا کنند و همچنین بتوانند در برابر مخالفان از مظلومیت حضرت دفاع کنند.

 کتاب جنة العاصمة  در تاریخ ولادت و حالات حضرت فاطمه(س)، نوشته آیت الله سید محمدحسن میرجهانی طباطبایی و تحقیق و ویرایش مؤسسه فرهنگی هنری شمس الضحی مشتمل بر پاره‌ای از فضایل، مناقب، تاریخ ولادت و دیگر ابعاد زندگی این بانوی بزرگ اسلام است.

 یکی از ویژگی‌های بارز و خاص کتاب حاضر بحثی است که درباره حدیث مشهور «لولا  فاطمه(س) لماخلقتکما...»شده است.این روایت فوق در کتب متقدمین شیعه ذکر نشده اما مرحوم میرجهانی در طی ملاقاتی که با مرحوم سماوی از علمای نجف داشته، پس از دریافت کتابی با عنوان کشف اللئالی منصوب به ابن عرندس از فقهای قرن نهم هجری این روایت را به همراه سلسله مشایخ آن به دست می‌آورد که نویسنده  بعد از ذکر این حدیث به شرح و توضیح آن پرداخته و شبهات دلالی این حدیث را نیز بررسی و پاسخ داده است.

 این کتاب که با رویکرد روایی نوشته شده، خواننده در سراسر این کتاب روایات و احادیث فراوانی از معصومین را مشاهده می‌کند زیرا که  نویسنده از روایات متعددی در مباحث خود بهره برده  و همچنین از متن عربی آن در کتاب غفلت نکرده  و  در پاره‌ای از موارد توضیح لازم نسبت به حدیث را نیز بیان کرده است.

 شرح لغات روایات، فقه الحدیث، وجوه مختلف اعرابی روایات، ذکر روایات از منابع شیعه و سنی، توضیح برخی از احادیث و  آدرس‌دهی روایات از یک  یا چند منبع در پاورقی از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.

مخاطب با مطالعه این کتاب علاوه بر فراگیری مباحث تاریخی با تفسیر و روایات فراوان آشنا می‌شود و همچنین جواب برخی از شبهات و پرسش‌هایی که درباره حضرت زهرا(س) وجود دارد را فرا می‌گیرد و از سوی دیگر با توجه به این‌که نویسنده منابع و کتاب‌هایی از شیعه و سنی را معرفی می‌کند، این کتاب یک منبع خوب تحقیقی نیز برای خواننده محسوب می‌شود.

 مباحث این کتاب در 17 فصل تنظیم شده است که پیدایش نور آن حضرت(س)، ماده نطفه طاهره آن حضرت و انعقاد آن در صلب پدر بزرگوارشان و انتقال به رحم مادر عالی مقدار، بیان اجمالی از شرح احوال والده ماجده آن حضرت خدیجه کبری(س)، تاریخ ولادت فاطمه(س) و چگونگی آن، نام‌ها کنیه‌ها و لقب‌های فاطمه(س)، خصیصه‌های فاطمه(س)، مصحف فاطمه(س)، بیان ازدواج فاطمه(س) با علی(ع) و چگونگی آن، مختصری از فضایل امیرالمؤنین و نام پاره‌ای از کتب عامه که در مناقب آن جناب نوشته شده، ولایت کلیه فاطمه(س)، علم فاطمه(س) و حالات و وقایع بعد از رحلت پیامبر(ص) برخی از عناوین فصل‌های این کتاب است.

 با توجه به گستردگی و تنوع مباحث مطالعه این کتاب می‌تواند مفید و جذاب باشد و درباره زندگانی این بانوی بزرگ بشریت اطلاعات و معارف خوبی را در اختیار خواننده قرار می‌دهد و از سوی دیگر برخی از شبهات وهابیون نیز برطرف می‌شود و مخاطب با مقدار بیشتری با جایگاه عظیم و غیر قابل توصیف حضرت زهرا(س) آشنا می‌شود.

 این کتاب در 803 صفحه از سوی مؤسسه فرهنگی هنری شمس الضحی به چاپ رسیده است.

  2

فرهنگ فاطمیه – الفبای شخصیتی حضرت زهرا(س)

حجت الاسلام مهدی نیلی پور

انتشارات مرکز فرهنگی شهید مدرس

 شیعیان و دوستداران اهل بیت باید به این نکته توجه داشته باشند که معصومین انسان‌های کامل هستند و نباید بپندارند که این بزرگواران فراتر از انسان هستند، زیرا که این نوع تفکر مانع از این می‌شود که چهارده معصوم برای بشر الگو باشند بنابراین برای رشد و سعادت حقیقی و با جهان بینی درست باید به سراغ زندگانی معصومین خصوصا حضرت زهرا(س) برویم.

 کتاب فرهنگ فاطمیه – الفبای شخصیتی حضرت زهرا(س) به قلم حجت الاسلام مهدی نیلی پور با دید الگوپذیری و به صورت الفبایی و از زاویه سیره‌نگاری زندگانی حضرت را بررسی و تبیین کرده است.

 نویسنده در این کتاب علاوه بر ذکر وقایع و حوادث تاریخی سعی کرده است سیره علمی و عملی این بانوی بزرگ را به صورت جامع و در ابعاد مختلف زندگی و همچنین به صورت متنی شفاف و روان و با پرهیز از زیاده‌گویی و بلکه مختصر بیان کند تا مخاطب در کنار فراگیری علمی و معرفتی در مقام عمل نیز بتواند الگو بگیرد و زندگی خود را به زندگی ایشان نزدیک سازد.

 مؤلف برای این‌که خواننده بتواند خود را ارزیابی کند و مقدار فهم و درک از مباحث را بسنجد، در بین مباحث و همچنین 169 پرسش در پایان کتاب  از متن استخراج کرده که این کار قابل تقدیر است و همچنین در برگزاری مسابقات در مراکز فرهنگی و علمی نیز این بخش مفید خواهد بود.

 تیترزنی مناسب، ذکر منابع برای تحقیق در پاورقی، پرداختن به نکات و حکایات عملی از دیگر ویژگی‌های این کتاب است و همچنین نویسنده با توجه به آشنایی نسبی با جوانان و فضای فکری جامعه  چهره‌ای صحیح و قابل دسترس از معصومین را به تصویر کشانده است تا از هدف الگوپذیری فاصله نگیرد و خواننده با شخصیتی که قابلیت تبعیت و درس‌آموزی دارد، روبه‌رو شود.

 بعد از قبول الگو بودن زندگی حضرت زهرا(س) این پرسش‌ در ذهن نسل جوان ایجاد می‌شود که چگونه می‌توان از ایشان الگو گرفت که نویسنده به صورت مختصر سی اصل حاکم بر زندگی خانوادگی حضرت را بیان و  این نکته را به مخاطب تذکر می‌دهد که این بانوی بزرگ نه تنها برای انسان‌های عادی بلکه برای حضرت حجت(عج) و بزرگ‌ترین اولیای الهی نیز الگویی شایسته است.

 نویسنده الگوپذیری از حضرت را نیازمند بسیار شایستگی، تدبر، مطالعه و تهذیب نفس می‌داند و درک ایشان همچون درک فضیلت‌های شب قدر  آمادگی‌های بسیاری را می‌طلبد که به نظر می‌رسد مطالعه این کتاب حداقل علاوه بر ارتقای معرفتی مقدمه‌ای برای تدبر خوانندگان را نیز فراهم کند.

 نگارنده یکی از راه‌های شناخت شخصیت حضرت زهرا(س) را مقایسه با دیگر بانوان صاحب فضیلت در قرآن یا تاریخ می‌داند و در همین راستا جدولی از مقایسه حضرت با حضرت مریم(س) را برای مخاطب ترسیم کرده و بیست خصلت ذکر شده حضرت مریم(س) و دیگر صفات برتر حضرت زهرا(س) را بیان کرده است.

 یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این کتاب این است که نویسنده در بخش حرف میم با عنوان مقاطع و دوران‌های زندگی حضرت زهرا(س) با ملاک‌های مختلف شش نوع تقسیم‌بندی از زندگی حضرت را بیان کرده که از حیث علمی و نظری و برای تسلط و سهولت بیشتر تاریخ زندگانی ایشان مطالعه این بخش مفید خواهد بود. 

 در این کتاب ابعاد گوناگون زندگانی حضرت بیان شده و مؤلف به موضوعات مختلفی همچون عبادت، فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی، خانه‌داری، برخورد با دیگران، آیات پیرامون ایشان و جایگاه رفیع حضرت، اتفاقات تلخ و شیرین زندگانی ایشان و ... با تکیه بر روایات و تاریخ  اشاره‌هایی داشته و حتی در بخش حرف هاء هنر در زندگی حضرت زهرا(س) را نیز بررسی کرده و مخاطب را با چهار جلوه فصاحت و بلاغت، شعری و شاعری، خطاطی و نویسندگی و هنر بافندگی حضرت آشنا ساخته است.

چاپ نهم این کتاب در 648 صفحه و در سه هزار شمارگان از سوی انتشارات مرکز فرهنگی شهید مدرس به چاپ رسیده است.

 3

منشور دادخواهی - نگاهی نو بر خطبه معجزه‌آسای حضرت فاطمه(س)

 علی کرمی فریدنی 

انتشارات دلیل ما

 یکی از اتفاقات درس‌آموز تاریخ اسلام جریان غصب فدک و ایراد خطبه عمیق و رسا و شجاعانه حضرت زهرا(س) است که شیعیان و ره‌پویان راه معرفت باید با دقت این خطبه را فرا بگیرند.

 کتاب منشور دادخواهی - نگاهی نو بر خطبه معجزه‌آسای حضرت فاطمه(س)، علی کرمی فریدنی ترجمه و تفسیر فشرده‌ و گویایی از خطبه ارزشمند و تاریخ‌ساز حضرت است که ایشان در جریان غصب فدک و در گوشه‌ای از مسجد پشت پرده ایراد فرمودند.

 نویسنده قبل از تشریح این خطبه برای درک بهتر و انگیز بیشتر مخاطب در ابتدا سه موضوع روایت‌گران و منابع این منشور جاودان، تدابیر ظرف و حکیمانه حضرت برای آغاز مبازه و محورهای بیست‌وچندگانه منشوردادخواهی حضرت را بیان و بررسی می‌کنند و نشان می‌دهد که با وجود این‌که عده‌ای در سند روایت تردید کرده‌اند اما از لحاظ تعداد و شخصیت راویان  و نحوه خطبه  یقین به صدور این خطبه ارزشمند حاصل می‌شود و تردیدها از بین می‌رود.

 مؤلف اصل متن عربی و ترجمه آن را بدون هیچ‌گونه توضیح به صورت مستقل ذکر می‌کند و در ادامه در چندین بخش این خطبه را برای مخاطب به صورت علمی و روان و با تکیه بر آیات و روایات دیگر تفسیر  وهمچنین برخی از واژه‌های مهم عربی را نیز برای مخاطب ترجمه می‌کند.   

 در لابه‌لای مباحث نویسنده پرسش‌ها و دغدغه‌های بشری را مطرح و سپس جواب قرآنی این سوالات را ذکر می‌کند و در پایان فرازی از خطبه حضرت را بیان می‌کند که مخاطب درمی‌یابد که این بانوی بزرگ هستی و آموزگار قرآن با دریافت از وحی این سخنان جاودانه و زندگی‌ساز خود را بیان کرده‌اند.

 نگاهی نو به خطبه‌ی فروزان فاطمه(س)، سیما و منش پرجاذبه‌ی پیامبر در آینه‌ی سخن زهرا(س)، پرتوی از ویژگی‌های قرآن و رسالت پیام رسانان آن، پرتوی از فلسفه احکام و مقررات دینی، تابلویی زیبا از شاهکارهای پیامبر و امر آزادی، پس از غروب آن خورشید بی غروب، استیضاح رهبری قانون‌گریز، سخنی روشنگر با یاران مدنی پیامبر(ص)، فراز پایانی سخن شعورآرین و تاریخ‌ساز زهرا(س)، پاسخ شگفت‌آور ابوبکر، پاسخ شجاعانه و حقوقی فاطمه(س)، مصاحبه‌ای با یار راه و شریک آرمان‌ها و راز آن شکیب حکیمانه از عناوین بخش‌های مربوط به تفسیر و توضیح خطبه فدکیه است.

 درس‌های توحیدی و معرفتی، عدالتخواهی، مبارزه با استبداد و انحصار طلبی قدرت و احیای حقوق مالی بخش کوچکی از درس‌های فراوان این خطبه است و در حقیقت این بحث و درگیری میان دو تن یا دو خانواده یا دو گروه نبوده بلکه میان دو سبک، دو اندیشه، دو شیوه و متدود و دو نگاه توحیدی و خودکامگی بوده که با توجه به عناوین مباحث می‌توان گفت که نگارنده در این کتاب دریچه‌های نو و مفیدی در این موضوع را برای مخاطب گشوده است.

 داستان غم‌انگیز فدک چه بود؟ آیا فدک ویژه پیامبر است؟ آیا پیامبر چیزی به عنوان ارث برجای می‌گذارد؟ آیا فدک در دست فاطمه(س) بود؟ انگیزه‌های مصادره فدک چیست؟ چه دلایلی بر حقانیت حضرت در پرونده فدک وجود دارد؟ چه رازهایی در جریان فدک است؟ از پرسش‌هایی است که خواننده جواب آن را در بخش نهم کتاب پیدا می‌کند و با ابعاد مختلف این جریان آشنا می‌شود.

 چاپ دوم این کتاب در 576 صفحه و در دو هزار نسخه از سوی انتشارات دلیل ما چاپ و منتشر شده است.

4

جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س)

عذرا انصاری

بوستان کتاب

 رسول اکرم(ص) در منزلت حضرت زهرا(س) فرمودند که اگر همه خوبی‌ها و کمالات به صورت شخصی درآید، آن شخص فاطمه است، بلکه از آن هم والاتر، دخترم فاطمه بهترین اهل زمین است؛ از نظر عنصر وجودی، شرافت و کرامت.

 کتاب جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س) به قلم عذرا انصاری شرحی کوتاه بر جلوه‌هایی از زندگی عملی آن حضرت است که می‌تواند درس‌های فراوانی را در برداشته باشد.

 نویسنده قبل از  آغاز جلوه‌های رفتاری حضرت در ابتدا در دو فصل مستقل نگاه اجمالی به ولادت آن حضرت دارد و مراسم ازدواج بی بی دو عالم(س) با حضرت علی(ع) را گزارش می‌دهد که در ارایه مباحث خود از روایات، تاریخ و حتی شعر نیز بهره می‌جوید و در زمان کوتاه به صورت مختصر و مفید اطلاعات خوبی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

 جریان خواستگاری، ازدواج، مهریه و جهزیه حضرت زهرا(س) بخش جالب و خواندنی این کتاب است که در قسمتی از آن آمده است:

«علی(ع) کار آبدهی نخلستان را رها کرد، شترش را به خانه آورد و آماده رفتن به سوی خانه پیامبر اکرم(ص) شد. او اکنون روانه خواستگاری است، او اکنون در مسیری قدم برمی‌دارد که آغازگر تحول جدیدی در زندگی اوست.... علی(ع) وارد شد، سلام کرد و در حضور رسول خدا(ص) نشست؛ چشم بر زمین افکنده است، گویا مطلبی دارد که از بیان آن حیا می‌کند. از پیامبر(ص) خجالت می‌کشد. پیامبر(ص) سکوت را شکست، او می‌داند علی(ع) برای چه آمده است: ....»

 بانوان در زندگی هم نقش همسری هم نقش مادری و هم نقش دختری را ایفاء می‌کنند که این امور حساس نیازمند یک الگوی کامل و هم جنس است که بی شک نقش‌آفرینی‌های حضرت زهرا(س) در این امور برای همه زنان الگوی صحیح است که نویسنده نیز برای معرفی این بخش از زندگی حضرت در فصل سوم، چهارم و پنجم این کتاب رفتارهای خانوادگی حضرت با موضوع رفتار با همسر، رفتار با فرزند و رفتار با پدر را بررسی کرده که مطالعه آن برای خانواده‌ها خصوصا زوج‌های جوان مفید خواهد بود.

 رازداری، فداکاری، نگاه روح‌بخش، سپاس مجاهدت‌ها، شیوه‌های تربیتی حضرت زهرا(س)، توجه به نیاز کودک، ارج نهادن به نقش کودک، اهمیت دادن به نیازهای طبیعی کودک، هم‌راز و هم‌سنگر پدر و ایثار و از خودگذشتگی بخشی از مباحث این سه فصل است که برای اطلاع از سبک تربیتی این بانوی بزرگ و درس‌آموزی برای تربیت فرزندان و چگونگی رفتار با کودکان مطالعه آن سودمند می‌باشد.

 نویسنده با نگاه تاریخی در حد امکان و مختصر حوادث غم‌انگیز و پایانی زندگانی رسول خدا(ص) و اتفاقات و سخنان و درد هجران حضرت زهرا(س) را به تصویر کشانده و با این بیت شعر این فصل را به پایان رسانده است:

شب هجرانت ای دلبر شب یلداست پنداری                    رخت نوروز و دیدارتوعیدماست پنداری

 یکی از نقش‌آفرینی‌های  درخشان فاطمه زهرا(س) بالا بردن فرهنگ جامعه، رشد و اندیشه مردم و دفع مشکلات و شبهات آنان است، ایشان از مسایل ساده گرفته تا پیچیده‌ترین مشکلات را پاسخ‌گو بودند که در فصل هفتم با جلوه‌هایی از رفتار حضرت در این موضوع

آشنا می‌شویم.

 زندگی حضرت زهرا(س) همچون دیگر معصومین ابعاد مختلفی دارد و در همه عرصه‌ها به صورت کامل برای دیگران الگو هستند و به همین جهت نویسنده در دو فصل پایانی رفتارهای علمی و فرهنگی و سیاسی حضرت را بررسی و تبیین کرده‌اند و مخاطب با مباحثی مانند مصحف حضرت زهرا(س)، فلسفه احکام، ایراد خطبه و تاکنیک‌های سیاسی، امامت و لایت و سیاست جاودانه روبه‌رو می‌شود و مطالب مفیدی را بدست می‌آورد.

 این کتاب به سفارش مجله پیام زن و از سوی بوستان کتاب در 196 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.

5

الگوی حیات زیبا

محمدجواد مروجی طبسی

بوستان کتاب

 حضرت زهرا(س) مجسمه زهد، پارسایی، اخلاق، اخلاص و ایثار، حجب و حیاء، عفت و پاکدامنی و صدها خصلت خوب دیگر است که برای الگو پذیری و تبعیت از ایشان باید با نمونه‌های عینی این رفتارها آشنا شویم.

 کتاب الگوی حیات زیبا نوشته محمدجواد مروجی طبسی با نگاهی روایی در یازده فصل  گذری بر زندگانی حضرت زهرا(س) این بانوی بزرگوار داشته و ابعاد گوناگونی از رفتارهای حضرت را تشریح کرده تا مخاطبان از نحوه زندگی ایشان به راحتی درس بگیرند.

 نویسنده در پاره‌ای از موارد بعد از بیان چندین روایت در یک موضوع  به جمع‌بندی و ارایه نکات لازم برای فهم صحیح روایت می‌پردازد تا خواننده هم به راحتی نتیجه مباحث را بداند و هم برداشت اشتباهی نداشته باشد.

 شان و منزلت حضرت زهرا(س) در عالم هستی آنقدر والا است که در زبان و نوشتار گنجانده نشود و جز خداوند متعال و معصومین نتوانند جایگاه عظیم و برتر این بانو را به انسان معرفی کنند که در همین راستا نویسنده جایگاه شخصیتی حضرت را از دیدگاه پیامبر اکرم(ص) بررسی کرده و مخاطب را از بین روایت‌های متعدد با چندین روایت در این موضوع آشنا می‌سازد.

 شخصیت فاطمه(س) از دیدگاه پیامبر(ص)، فاطمه و ازدواج با علی(ع)، چشم اندازی به خانه فاطمه(س)، فاطمه(س) اسوه حیات زیبا، فاطمه(س) الگوی حیاء و عفاف، سیمای فاطمه(س) در روز قیامت، فاطمه(س) و نقل حدیث از پیامبر(ص)، بررسی حوادث هجوم به خانه فاطمه(س)، دفاع جانانه از حریم ولایت و شهادت حضرت فاطمه(س) از عناوین یازده فصل این کتاب است.

 حضرت زهرا(س) از آن مربیان و معلمان اخلاق است که بشر می‌تواند زندگی او را به عنوان بهترین الگو برای رفتار و معاشرت خود قرار دهد که بخشی از این رفتارها در فصل پنجم این کتاب جمع‌آوری شده و به صورت اشاره‌ای و کوتاه از ایمان، عبادت، ترس از خدا و روز قیامت و اخلاق و روش معاشرت آن حضرت سخن گفته می‌شود.

 چهره مقدس و ملکوتی این بانوی آسمانی در این دنیا مشخص و در تاریخ شاید خوانده باشیم اما کمتر از سیمای حضرت در فردای قیامت اطلاع داریم که برای درک بهتر و ارتقای معرفت در این زمینه نویسنده با بیان روایت‌های نورانی معصومان در فصل هفتم مقام و جایگاه حضرت در روز قیامت را بررسی کرده و کیفیت برانگیخته شدن ایشان را نیز توضیح داده است.

 شاید این پرسش در ذهن باشد که با وجود این همه فضیلت و نزدیکی با پیامبر اکرم(ص) روایات کمی از حضرت زهرا(س) به جامانده است و امروز احادیث فراوانی از ایشان را مشاهده نمی‌کنیم که نویسنده در فصل هشتم این موضوع را بررسی و علت اصلی و مهم این موضوع را برای مخاطب به صورت مختصر تشریح کرده است.

 یکی از امور مهم و درس‌آموز زندگی حضرت فاطمه(س) دفاع جانانه از ولایت و مکتب اهل بیت(ع) است که این درس تا به امروز و تا ظهور حضرت حجت(عج) و روز قیامت باقی خواهد ماند و برای چگونگی دفاع حضرت از ولایت می‌توانید فصل دهم این کتاب را مطالعه کنید.

 این کتاب در 152 صفحه از سوی بوستان کتاب چاپ و منتشر شده است.

6

حضرت زهرا(س) مادر فضیلت‌ها، مروری بر زندگانی فضایل و شهادت آن حضرت

عباس اسماعیلی یزدی

انتشارات دلیل ما

 عالم صدف است و فاطمه(س) گوهر اوست                            گیتی عرض است و این گهر جوهر اوست

در قدر و شرافتش همین بس که زخلق                                  احمد پدر است و مرتضی شوهر اوست

 کتاب حضرت زهرا(س) مادر فضیلت‌ها، مروری بر زندگانی فضایل و شهادت آن حضرت به نوشته عباس اسماعیلی یزدی با تکیه بر روایات و منابع معتبر و متعدد تاریخی ابعاد مختلف زندگی ایشان را تشریح کرده است.

 یکی از ویژگی‌های خوب این کتاب این است که در خیلی از موارد در پاورقی برای ذکر یک حدیث یا واقعه تاریخی چند منبع معتبر را معرفی می‌کند که برای تحقیق و  بررسی بیشتر برای مخاطب سودمند خواهد بود.

 این کتاب در پنج بخش تنظیم شده که در بخش اول با عنوان میلاد موضوعاتی مانند زادروز، وراثت، حضرت خدیجه(س)، جریان خلقت، مونس مادر، چگونگی ولادت و نام‌گذاری را نویسنده بررسی کرده و  به برخی از اختلاف نظرها و برخی از نظرات اهل سنت نیز اشاره‌هایی داشته و در مباحث خود از آیات، روایات، تاریخ و شعر بهره برده است.

 خواستگاران، خواستگاری حضرت علی(ع)، همتایی و هم‌شآنی، مهر و هزینه عروسی، مراسم عروسی، در خانه امامت، نسل سرفراز، ساده‌زیستی و تقسیم کار از موضوعات مباحث بخش دوم با عنوان ازدواج و سیمای فاطمه(س) در خانه است که اتفاقات خواندنی و جذابی در این بخش وجود دارد که مطالعه آن توصیه می‌شود.

 اتفاقات مراسم خواستگاری، جواب امام علی(ع) به افراد حسود و فتنه‌انگیزان که برای ازدواج با حضرت زهرا(س) او را سرزنش می‌کردند، علل و حال و هوای حضرت علی(ع) در مدت زمان فاصله افتادن مراسم عقد و عروسی که به اصطلاح امروز دوران نامزدی نامیده می‌شود و چگونگی برپایی مراسم عروسی از جمله مباحث خواندنی این بخش است.

 نویسنده در بخش سوم با عنوان فضایل، کمالات و ویژگی‌های اخلاقی سیمای حضرت زهرا(س) در قرآن را با نگاه به مفسران شیعه و سنی تشریح کرده و در این بخش سوره هل اتی، سوره قدر، سوره کوثر، آیه مباهله، آیه تطهیر، آیه نور، آیه الکبری، بحرین و آیه مؤدت را بررسی کرده و با استناد به روایات و منابع فریقتین جایگاه حضرت در این آیات را بیان کرده است.

پیامبر اکرم(ص) با وجود داشتن دخترانی دیگر بیش از هرکس فاطمه زهرا(س) را بیشتر دوست می‌داشت البته نه بسان دوست داشتن دیگر پدران بلکه دوست داشتنی پرمعنا و پیام‌آور و همچنین در هر فرصتی او را تکریم و عظمت این بانو را یاد می‌کرد تا شخصیت والای او را به همگان در همه عصرها بشناساند که نویسنده در همین بخش با عنوان فاطمه زهرا(س) در آینه‌ی رسالت بخشی از ابراز محبت‌های رسول خدا(ص) را  با استناد به احادیث بیان کرده است.

 شاید امروز هم کسانی باشند که حسودانه و از روی تعصب و نادانی عصمت حضرت زهرا(س) را زیر سؤال ببرند و منکر این حقیقت بشوند که مؤلف در همین بخش سوم آیات و روایاتی از شیعه و سنی که دلالت بر عصمت حضرت دارند را ذکر می‌کند و تاکید دارد که این بحث نه برای ما که این بانو را مظهر تمام اسماء و صفات الهی می‌دانیم و بلکه برای پاسخ‌گویی به منحرفان و شبه‌افکنان مطرح می‌کنیم.

 این بخش که در برگیرند مباحث مهم و شاید اصلی کتاب باشد در پایان با عنوان‌های حضرت فاطمه(س) و شفاعت و پیشتاز بهشتیان با استناد به روایات فریقتین شفاعت ایشان در روز قیامت را اثبات و ورود به بهشت قبل از همگان را یکی از ویژگی‌ها و امتیازات حضرت معرفی می‌کند.

 نویسنده در بخش چهارم  رنج‌ها و رویدادهای ناگوار حضرت زهرا(س) را بررسی و جریان فدک، خطبه حضرت، فدک در عصر خلفاء، هجوم به خانه وحی را اشاره می‌کند و همچنین در این بخش عوامل خانه‌نشینی امام علی(ع) و گام‌های برداشته شده از سوی خلفاء برای ادامه حکومت و از میان بردن موانع را برای مخاطب تشریح می‌کند.

 نگارنده بعد از ذکر حوادث ناگوار هجوم به خانه حضرت زهرا(س) برای این‌که خوانندگان نپندارند که تنها عالمان و حدیث‌شناسان شیعه این ستم‌ها را در کتاب‌های خود آورده‌اند، برخی از نوشتار بزرگانی از اهل سنت گرچه غالبا به صورت اشاره‌ای و ناقص بیان کرده‌اند، را در این بخش آورده است.

 در بخش پایانی کتاب با عنوان در آستانه شهادت گوشه‌ای از ماجرای غم‌انگیز حضرت ذکر شده و جریان عیادت زنان انصار و مهاجر و همچنین عیادت خلفاء و سخنان دقیق و قابل تآمل و رسوا ساز حضرت زهرا(س) نیز بیان شده است.

  بهره‌گیری از روایات متعدد، نقل قول از علماء، استفاده از شعر، ذکر متن عربی برخی از روایات، ذکر برخی از توسلات و هدایای معنوی حضرت به بشریت از دیگر ویژگی‌های این کتاب 390 صفحه‌ای است که از سوی انتشارات دلیل ما به چاپ رسیده است.

7

بانوی بانوان

ابوالفضل موسوی گرمارودی

انتشارات دلیل ما

 حضرت زهرا(س) به عنوان یک انسان کامل و با وجود ویژگی‌های شگفت‌آفرین، کمالات بی‌نظیر و ابعاد حیرت‌انگیزانسانی، فرهنگی، اخلاقی، فردی و اجتماعی حقیقتا یک الگوی کامل و بی‌همتای برای بانوان جهان هستند که بر همه آنان لازم است با سیره و سبک زندگی حضرت آشنا بشوند.

 کتاب بانوی بانوان به قلم ابوالفضل موسوی گرمارودی در بیست عنوان به صورت مختصر زندگانی حضرت زهرا(س) از جریان تولد تا شهادت را تشریح و تبیین کرده و در این مسیر از آیات، روایات و تاریخ معتبر بهره برده است.

 نویسنده معتقد است که گمراهان کور دل و مادی اندیش نمی‌توانند حقایق و همه ابعاد شخصیتی حضرت زهرا(س) را درک و باور کنند و حتی افرادی مسلمان نیز برخی از کرامات‌ها و شگفتی‌های عالم را بدون توجه به قدرت لایتناهی پروردگار توجیه و تـآویل می‌برند که اینان درک روایاتی همچون  این‌که حضرت یک مخلوق نورانی و آفریده شده از میوه بهشتی است را ندارند.

 نگارنده برای مؤمنین و افراد لبریز از ایمان گوشه‌ای از ارجمندی و شخصیت آسمانی این بانوی بزرگ را با استناد به روایات شیعه و سنی برای مخاطب تبیین می‌کند که برای نمونه روایت امام صادق(ع) را نقل می‌کنیم که از امام سؤال شد چرا فاطمه(س) زهراء یعنی درخشنده نامیده شد؟ فرمودند: زیرا هنگامی که در محرابش به عبادت می‌ایستاد نور او برای اهل آسمان می‌درخشید همچنان که نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد.

 یکی از مباحث حایز اهمیت این کتاب بخش نهم با عنوان اخلاق و روش فاطمه(س) و گوشه‌هایی از زندگی او است که نویسنده از متن روایات و تاریخ فرازهایی از زندگی پرنور حضرت و کرامت‌ها و فضیلت‌های ایشان را به نمایش گذاشته و معتقد است که اگر امروز حق را می‌شناسیم و اسلام ناب را از اسلام اموی و عباسی تشخیص می‌دهیم همه را مدیون روشنگری‌های این بانوی بزرگوار هستیم.

 زهد، کار در منزل، تفاهم در زندگی مشترک، عبادت،‌گذشت از زینت‌ها، عفاف و دوری از مردان بیگانه، پیراهن عروسی، زهد و خوف از خداوند، چادر نورانی، کمک‌رسانی فرشتگان، گریه بر گرسنگی پدر، همراهان پیامبر در مباهله، احترام فاطمه(س) نزد پیامبر اکرم(ص) و بخشش به نیازمند و گردن‌بند پر برکت برخی از موضوعات مباحث این بخش کتاب است.

 نویسنده متن عربی و ترجمه خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) را از کتاب معتبر احتجاج طبرسی نقل می‌کند و به موضوعاتی همانند تکرار خلیفه بر حدیث جعلی ارث نبردن پیامبر و پاسخ حضرت فاطمه(س) به این سخن و چگونگی بازگشت به خانه بعد از ایراد این خطبه اشاره دارد و تاکید دارد که این خطبه علاوه بر اعتبار روایی آن نزد شیعه، دانشمندان اهل سنت نیز در کتاب‌های خود همه یا بخشی از این خطبه را آورده‌اند یا حداقل اشاره به آن کرده‌اند.

 درگذشت حضرت و دفن شبانه، علل دفن مخفیانه و معلوم نبودن قبر، اقوال در روز شهادت، وصیت‌های حضرت زهرا(س) به امام علی(ع)، عیادت بانوان و بیان حق از سوی حضرت، عیادت خلفاء و روی برگرداندن حضرت از اینها، سپاه اسامه، هجوم به خانه، تصمیم به نفرین، مصادره فدک و گریه و خنده فاطمه(س) در کنار پدر از دیگر مباحث این کتاب است.

 کتاب حاضر در 190 صفحه از سوی انتشارات دلیل ما به به زیور طبع آراسته گردیده است.

8

رنج های حضرت زهراء(س)

 علامه سید جعفر مرتضی عاملی با ترجمه محمد سپهری

انتشارات علویون

 پس از رحلت حضرت رسالت، تفوق طلبی گروهی برای دستیابی به مناصب و بدست آوردن امتیازات، حوادث و وقایعی را برای حضرت زهرا (س) به وجود آورد که بدون این اتفاقات هرگز قادر به دستیابی بدان نبوده‌اند، چونکه حضرت زهرا (س) سد منیع و قوی‌ای در راه تحقق بلندپروازی‌های نامشروع خود می‌دانستند.

باگذشت زمان از آن وقایع گروهی از اندیشمندان که نتوانسته‌اند به صورت علنی آن را رد و باطل کنند، خود را در حالت شک و تردید انداخته‌ و با تمسک به توجیهاتی، درستی نقل حدیثی و تاریخی آن حوادث را مورد پرسش قرار داده و جامعه‌ی آن عصر را نسبت به وقوع آن حوادث مبری دانستند. بدین جهت نگارنده کتاب رنج‌های حضرت زهرا(س) را به رشته تحریر درآورد تا پاسخ به پرسش‌هایی باشد که نوعی شک و تردید نزد اندیشمندان به وجود آورده است.

محور اصلی مطالب درباره تهاجم به منزل حضرت زهرا (س) و پاسخ به شبهات در این مسئله است. 

نگارنده یکی از چهره‌های ممتاز تحقیق و پژوهش در زمینه تاریخ، فرهنگ و فقه اسلامی در دوران معاصر است که دارای آثار متعددی مانند الحیاه السیاسیه للامام الرضا (ع) و الصحیح من سیره النبی الاعظم است و اثر حاضر ترجمه کتاب «ماساه الزهرا علیها‌السلام» است که توسط محمد سپهری ترجمه شده است.

در اثر حاضر بعد از شخصیت‌شناسی حضرت زهرا (س) به وقایعی از زندگانی او پرداخته است که گروهی تلاش می‌کنند در هر حادثه‌ای که بر ایشان گذشته جز تهدید به آتش زدن خانه و غصب فدک، ایجاد شک نمایند و گاه از بودن همین تهدید کاسته و آن را یک تهدید صوری وانمود می‌کنند به این بهانه که محبت مردم به زهرا (س) و جامعه‌ی ان عصر، مانع وقوع این حوادث شده است، بنابراین نگارنده به شیوه‌ی رسا و روان پاسخی قانع به شبهه افکنان و شکاکان داده است و با تفسیر دادن سخنان اندیشمندان شیعه سوء برداشت‌ها را پاسخ داده است.

یکی از فصول حائز اهمیت این کتاب، بازگو کردن مظلومیت حضرت زهراء (س) از منظر روایات، شعر شعراء، احتجاجات و سخنان اندیشمندان شیعه و سنی است که در این بخش به روایات فراوانی استناد می‌کند که حادثه‌ی یورش به خانه زهرا (س) و قصد به آتش کشیدن و اقدامات دیگر در این تهاجم را بیان نموده است.

 سپس به شعر شعرایی از قبیل؛ سید حمیری، قاضی نعمان و دیگران اشاره نموده که یا معاصر امامان بوده‌اند یا در دوره‌ای نزدیک به عصر ائمه زندگی کرده‌اند و یک سند تاریخی برای تبیین حادثه‌ی تهاجم به بیت وحی است. این مساله از همان روزهای نخست وارد استدلال‌ها و احتجاحات مذهبی شد و هنوز هم در این زمینه بدان احتجاج می‌شود و در این اثر به نمونه هایی از آن اشاره شده است.

بخش پایانی نوشته را به شبهه‌ی برخی مورخان اختصاص داده که در زمان رسول خدا (ص) خانه‌های مدینه درب چوبی که باز و بسته شود نداشته است و در نتیجه آتش زدن درب منزل حضرت زهرا (س) را یک افسانه‌ی تاریخی مطرح نموده‌اند که نگارنده با اسناد تاریخی ابتدا تبیین می نماید که خانه‌های مدینه و مکه در عصر رسول خدا (ص) درب داشته است و سپس حادثه‌ی هجوم به منزل حضرت زهرا (س) را تشریح می‌کند.

 یکی از مطالب ممتاز اثر حاضر، منبع شناسی اوست به صورتی که برای موضوعاتی از قبیل؛ آتش زدن درب، زدن زهراء (س)، شکستن پهلوی زهرا (س)، مجروح شدن چشم زهرا (س)، شهادت فاطمه (س)، مرگ محسن در کودکی، ذکر محسن، سقط محسن مطرح کرده که هر موضوع در چه منابعی بازگو شده است و فعالیت تحقیقی را برای پژوهش‌گران آسان نموده که در صورت نیاز  به چه کتبی مراجعه شود.

 مطالعه اثر حاضر برای دانشجویان رشته تاریخ اسلام و طلاب علوم دینی مفید است.

اثر حاضر «رنج‌های حضرت زهرا» به قلم علامه سید جعفر مرتضی عاملی با ترجمه محمد سپهری در سه بخش و فصول متعدد به شمارگان 2500 نسخه به قیمت 9000 تومان توسط انتشارات علویون در سال 90 ه ش وارد بازار کتاب گردید.

9

چشمه در بستر

سید مسعود پورسید آقایی

انتشارات حضور

یکی از مسائل مورد اختلاف بین مسلمانان خلافت و جانشینی بعد رحلت پیامبر اسلام بود که مسلمانان به دو گروه «پیروان خلافت انتخابی و تنصیصی» تقسیم شدند. بازتاب این مسئله، مصائبی است که برای کوثر و لیله القدر خدا، پاره‌ی تن رسول اکرم (ص) و همتای مولی علی (ع) به وقوع پیوست که اثر حاضر به شیوه‌ی تحلیلی به این مصائب پرداخته است.

زهراءشناسی برای نسل معاصر به نحوی باید تبیین شود که الگوی هر شیعه در اندیشه و رفتار قرار گیرد چرا که این شخصیت الگوی اهل‌بیت است. بدین جهت نگارنده این خلاء علمی را با تالیف اثر حاضر فراهم نمود تا نسل حاضر را از زهراشناسی توصیفی به تبیینی و تطبیقی رهنمون سازد.

نگارنده قبل از ورد به بحث، جریان رحلت رسالت را مطرح نموده است که سبب گردیده گروهی با انکار رحلت فرصتی را فراهم آوردند تا با کینه های سرشار و نظام قبیله‌گی به اسلام نوپا حمله برده و روشن ترین گفتار رسالت (وصایت) را انکار نمایند. حضرت علی (ع) هم راه سکوت و تقیه نه سکون را برگزید. محور اصلی کتاب درباره‌ اسوه‌ی بصیرت و زمان شناس بودن حضرت زهرا (س) است که در دفاع از ولایت و تببین مسئله وصایت حضرت علی (ع)، دوازده گام به تعداد تمامی ائمه (ع) برداشت. هر گام او مثل یک چشمه است تا انسان‌های آزاده‌ای که به دور از تعصبند، بتوانند در آن خود را به طهارت و تطهیری برسانند بدین جهت نام کتاب را چشمه در بستر برگزید. 

گام اول اسوه‌ی بصیرت، دعوت‌های شبانه بود که با حضرت امیر و فرزندانش به درب خانه‌ی مهاجران و انصار رفت تا آن‌ها را به یاد بیعت‌شان در غدیر اندازد. گام بعدی دفاع از ولایت بود به حدی که در آتش کینه‌ها سوخت و با بالی شکسته به مسجد رفت و با تهدید نفرین، امام زمانش را از سلطه‌ی ظالمان عصر خود رهانید که نمونه‌ی بصیرت و عارف به زمان بودن اوست. گام سوم افشاگری حضرت است که به بهانه‌ی غصب فدک در مسجد به افشاگری پرداخت. دیگر اقدام زهرا (س) برای رسواکردن باند نفاق و اتمام حجت با مردم، همان سکوت بود زیرا گاهی بلندترین فریادها را از زبان سکوت باید شنید. ولی این سکوت در روزهای اخر عمرش در بستر بیماری به انذارهای بلند تبدیل شده بود تا قلوب خفته را بیدار کند. اقدام دیگر زهرا (س) زنده نگهداشتن خاطرات دوران رسول بود که با طنین اذان بلال آن را به تصویر کشاند. گام هفتم زهرایی، اشک‌های شب و روز او بود به حدی که همسایگان مدینه از گریه‌ی او بی تاب شده و شکایت به حضرت امیر بردند. گام نهم با روش سیاست مبارزه منفی، هم‌سخن با خلفا نشد و وصیت نمود که در نماز و تشییع جنازه شرکت نکنند. او با پنهان کردن قبرش همگان را به فکر واداشت تا خود به دنبال پاسخ برآیند و مسببین اصلی جنایت بر دختر رسالت را بیابند.

یکی از مباحث حائز اهمیت این کتاب بررسی ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی حضرت است که به اوصافی از قبیل؛ علم، ایمان، عصمت، ایثار، دعا، توسل، وفا، ولاء، مجاهدت پرداخته است و ویژگی بصیرت و زمان شناسی حضرت در دفاع از ولایت و شیوه‌ی برخورد او در راه احقاق حق را به تصویر کشیده است تا خواننده را به این حدیث رهنمون سازد که عرفان فاطمه (س) ادراک شب قدر است.

نگارنده در پیوست به شیوه‌ی برخورد غاصبان خلافت پرداخته و به دور از تعصب و با توجه به منابع شیعی و سنی هجوم به درب خانه حضرت زهراء، تهدید به سوزاندن، آتش زدن خانه، صدمات وارده بر حضرت زهراء، سقط و شهادت ایشان را مورد بررسی قرار داده است که بر غنای اثر حاضر افزوده است.

اثر حاضر «چشمه در بستر » به قلم سید مسعود پورسید آقایی به شمارگان 2500 نسخه به قیمت 22000تومان توسط انتشارات حضور چاپ ششم در سال 90 ش وارد بازار کتاب گردید.

10

تنها یادگار

حجه‌الاسلام و المسلمین علی نظری منفرد

انتشارات جلوه کمال

اثر حاضر فرازهایی از تاریخ زندگانی حضرت زهرا (س) است که از ولادت تا شهادت به سه بخش تقسیم شده است که نگارنده بهترین راه آشنایی با موقعیت معنوی و کمال وجودی حضرت زهرا (س) را مراجعه به کلام وحی دانسته است لذا به آیاتی مانند؛ تطهیر، مباهله، مودت اشاره نموده و هم‌چنین روایات پیامبر و اهل‌بیت درباره این بانوی بزرگوار و منزلت ایشان در آفرینش هستی را بازگو نموده است تا سطح شناخت شناسی مخاطب را نسبت به ایشان بالا ببرد.

 شیوه ولادت و معرفی خانوادگی حضرت زهرا (س) و دروان کودکی و نوجوانی ایشان تا هجرت پیامبر به مدینه از موضوعات مطرح شده در بخش اول است. 

بخش بعدی اثر حاضر، از هجرت پیامبر تا وفات اوست در این محور به ازدواج حضرت زهرا با مولی علی (ع) اشاره کرده و شیوه‌ی برخورد حضرت زهرا در زندگی مشترک و نظام تربیتی که با فرزندانش بکار گرفته را به تصویر کشیده است تا الگوی رهپویان سنت نبوی قرار گیرد.

علاوه بر این به فعالیت‌های ایشان در حوزه فرهنگی، سیاسی و عبادی پرداخته تا بتواند مخاطب را از زهرا شناسی توصیفی به تطبیقی سوق دهد. این بخش را با ارتحال پیامبر و بی تابی و جزع حضرت زهرا (س) به پایان رسانده است.

بخش سوم که یکی از مباحث حائز اهمیت این اثر است، به حوادث مربوط بعد از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س) اختصاص داده شده است. حادثه‌ی هجوم به بیت فاطمه، غصب فدک را مطرح کرده است و به فعالیت های حضرت زهرا (س) از قبیل؛ ایراد سخن و خطابه، گریه و اشک، انذار، ملاقات با مهاجرین و انصار، سکوت و بیماری او بازگو نموده تا بتواند مخاطب را به برخی از اقدامات و مجاهدت‌های ایشان در تحقق اهداف پدر بزرگوارش رهنمون سازد و برکات نهضت زهرایی را تبیین نماید.

یکی از برکات قیام حضرت زهرا (س)، ترسیم راه راست دین بود که دشمنان می کوشیدند مردم را از ان منحرف سازند. برکت بعدی معرفی چهره‌های نفاق بود که در دوران پیامبر در پوشش دین و به نام دین خود را پنهان کرده بودند.

برکت دیگر این نهضت؛ بصیرت دینی و ولایتمداری ایشان بود که با دفاع در زمان مناسب، مشروعیت حکومت غاصبان خلافت را به چالش کشاند. شناخته شدن شایستگی حضرت زهرا (س)، مظلومیت ایشان و اعلان تنفر و بیزاری از دیگر برکات این قیام معرفی شده است. نگارنده نوشته پایانی خود را به دعاهای حضرت فاطمه (س) اختصاص داده است. مطالعه اثر حاضر برای اقشار مختلف جامعه مفید است.    

اثر حاضر «تنها یادگار؛ فاطمه سلام الله علیها از ولادت تا شهادت» به قلم حجه‌الاسلام و المسلمین علی نظری منفرد در سه بخش و فصول متعدد به شمارگان 1000 نسخه به قیمت 16000 تومان توسط انتشارات جلوه کمال در سال 92 ش وارد بازار کتاب گردید.

11

اما دخترم فاطمه ...

ب. امّ نرجس

دلیل ما

بهترین راه آشنایی با موقعیت معنوی و کمال وجودی حضرت زهرا (س) مراجعه به کلام وحی است. بازگو کردن فضائل انسیه حوراء از ناحیه خدای متعال و فرشتگان از همان روزی که خلقت جسمانی‌اش شکل نگرفته بود آغاز گردید و زبانزد اهل آسمان‌ها شد.

شخص بعدی که می‌تواند حضرت زهرا (س) را معرفی نماید، حضرت رسالت است چونکه در دامان او رشد و نمو نمود و متخلق به اخلاق او شد تا جایی که درباره اش «ام ابیها» فرمود. بدین جهت نویسنده این اثر را فقط به مناقبی اختصاص داد که از زبان پیامبر اسلام روایت شده است. هم‌چنین سعی شده روایاتی که از نظر سند و متن در دیدگاه شیعه مورد اتفاق است، بیان گردد و جز چند حدیث از کتب اهل سنت آورده نشده است زیرا روایاتی که در کتب اهل سنت آورده شده از زبان عایشه و امثال اوست و به خاطر حسادتی که داشته‌اند محتوای معرفتی ندارد بدین جهت نگارنده به روایات شیعه بسنده کرده است.

اولین عالمی که می‌توان در آن از فضائل این بانوی بزرگوار سخن گفت، عالم انوار است که غیر از اهل بیت کسی توان توصیف‌گری آن عالم را ندارد. به جهت اینکه خلقت نورانی پیامبر و اهل بیت زمانی واقع شده که بشری وجود نداشته است. پیامبر اسلام آن فضائل را به تصویر کشیده و بیان نموده که در عالم انوار پروردگار نور ولایت را بین من و فاطمه و علی با اهل‌بیتش تقسیم نمود و این نور به هریک از موجودات و مخلوقات رسیده باشد به ولایت آل محمد(ص) هدایت گردیده یا در حدیثی دیگر آفرینش نور فاطمه(س) را به قندیل تشبیه نموده که خدای متعال در گوشه‌ی عرش آویزان نمود و با آن نور، آسمان و زمین‌های هفتگانه نورانی شد و برای همین فاطمه به زهرا نامگذاری شد و فضایل دیگر که به اثر حاضر مراجعه گردد.

فصل بعدی فضائل مربوط به عالم دنیا است. حضرت رسالت در زمان حیاتش فضائل و مناقبی را برای حضرت صدیقه طاهره بیان می‌نمود تا منزلت ایشان را برای مسلمانان تبیین گرداند گاه می فرمود من هرگاه مشتاق بوی بهشت می شوم بوی فاطمه را استشمام می‌کنم. و گاه می‌فرمود؛ من دخترم را فاطمه نامیدم به‌خاطر این‌که خداوند او و دوست داران او را از آتش جهنم جدا کرده است و اگر بتول نامیده شده بدین جهت که به حیض و نفاس مبتلا نمی‌شود.

 درباره ازدواج ایشان فرموده است که ازدواج فاطمه (س) با علی (ع) پیوندی آسمانی است که نگارنده در ادامه به شیوه عبادت حضرت زهرا(س) اشاره نموده و ادعیه‌ای که پیامبر (ص) به ایشان تعلیم داده را یادآور شده است.

حجاب فاطمی، ایثار، کرامت فاطمی و مناقب دیگر اموری است که در این اثر به آن اشاره شده است. محور بعدی فضائل حضرت زهرا(س) بعد از این عالم دنیا است که ایشان را مالک محشر و شافع دوستان و انتقام گیرنده از قاتلان فرزندش حسین و مناقب دیگر که از زبان پیامبر برای ایشان آورده شده را با موضوع بندی مطرح نموده است.

بخش پایانی نوشته را به مصائب حضرت زهرا (س) از زبان پیامبر (ص) اختصاص داده است. مطالعه‌ی اثر حاضر برای اقشار مختلف جامعه مفید است.

اثر حاضر «اما دخترم فاطمه ...!!» به قلم ب. امّ نرجس به شمارگان 3000 نسخه چاپ ششم ان توسط انتشارات دلیل ما در سال 1391 به قیمت 2400 تومان وارد بازار کتاب گردید.

 12

فاطمه زهرا درنگاه دیگران

علی اصغر رضوانی

انتشارات دلیل ما

فاطمه زهرا کوثر و همتای رسول اسلام، یگانه الگوی زنی است که علاوه در دین اسلام، در بین پیروان ادیان و مذاهب دیگر مورد توجه خاص قرار گرفته است. چونکه حضرت زهرا (س) مانند دریایی بی کرانه است و گستره معرفتی او به مانند قله‌ی بلندی است که شخص هر چه به آن قله نزدیگ‌تر شود، چشم انداز بیشتری از معارف برایش آشکار می‌گردد.

اثر حاضر به شخصیت حضرت زهرا (س) در بین پیروان ادیان و مذاهب با دسته‌بندی موضوعات به رشته تحریر درآمده است. در این اثر سخنان اندیشمندان غیر شیعه را آن‌گونه که فهمیده‌اند بیان شده و از نقد و بررسی خودداری شده است چونکه اختلاف شیعه با مذاهب دیگر در اعتقاد به عصمت و علم غیب حضرت زهرا (س) است.

هدف از تالیف اثر حاضر اثبات این اندیشه است که در بین عالمان غیر شیعه کسانی هستند که در برابر حق خاشع هستند و بدور از تعصب حق را می‌پذیرند. 

اثر حاضر سخنان این اندیشمندان را در دوازده موضوع تقسیم بندی نموده است. عنایت خداوند به حضرت زهرا (س) از موضوعاتی است که احمد خلیل جمعه از علمای اهل سنت سوریه آن را به تصویر کشیده و برای آشکار نمودن این عنایت به آیات تطهیر، مودت، اطعام مسکین اشاره کرده است. هم‌چنین سید احمد سایح در مقدمه کتاب «الاضواء فی مناقب الزهرا» آورده که رضای خدا و رسولش در رضای فاطمه است. درباره عظمت و جلالت حضرت زهرا (س) سخنان اندیشمندانی هم‌چون سلیمان کتانی نویسنده مسیحی و زینب شحاده نویسنده اهل‌سنت سوری آورده که به عدم معرفت به حقیقت مقام فاطمه زهرا و قصور از درک مقام ایشان اعتراف کرده‌اند. هم‌چنین عنایت پیامبر به ایشان از موضوعات دیگری است که اعتراف اندیشمندان را درباره پاره تن پیامبر بودن را به همراه داشته است. یکی از مباحث حائز اهمیت در این اثر ارتباط حضرت زهرا (س) با امیرالمومنین (ع) است که دکتر محمد بیّومی مهران، استاد دانشکده آداب در دانشگاه اسکندریه مصر گفته حضرت زهرا (س) به رای خود در خلافت اسلامی تمسک کرده بود و هرگز از این اندیشه‌ که امام علی (ع) سزاوار به خلافت است روی برنگرداند و عقب نشینی نکرد. عبدالفتاح عبدالمقصود پیوند علی مرتضی با فاطمه زهرا را پیوندی خانوادگی و بشری ندانسته بلکه پیوندی قدسی دانسته است.

سلیمان کتانی نویسنده مسیحی زندگی حضرت زهرا(س) را این‌گونه بازگو کرده که فاطمه زهرا با دوگانگی‌ها زندگی کرده است ایشان در پناه سایه پدر و همسرش زندگی کرد و عصر جاهلیت و بعثت را آزمود و دو گونه محبت دختری و مادری را تجربه نمود. در ادامه به موضوعات دیگری از قبیل؛ القاب حضرت زهرا، علم حضرت زهرا، شجاعت، محبت، اخلاق فاطمی و امّ ابیها بودن حضرت زهرا (س) را در سخنان عالمان غیر شیعه مطرح نموده است. نگارنده بخش پایانی نوشته‌ی خود را شخصیت حضرت خدیجه (س) اختصاص داده است و سخنان این اندیشمندان را درباره‌ی ایمان، دفاع و عظمت ایشان را مطرح نموده است.

اثر حاضر «فاطمه زهرا (س) از نگاه دیگران» به قلم علی اصغر رضوانی در شمارگان 1000 نسخه به قیمت 6000 تومان چاپ دوم آن توسط انتشارات دلیل ما در سال 1392 وارد بازار کتاب گردید.

13

آلبوم خانواده

جواد اکبری دافساری و محبوبه زارع

بوستان کتاب

خانواده یکی از محیط­هایی است که هر انسانی برای رشد و بالندگی مادی و معنوی خویش، بدان نیازمند است. البته آن خانه­ای می­تواند انسان را به سوی کمالات سوق دهد که از چشمه سار وحی بهره­ای برده باشد. خانه­ای که بر مبنای ارزش­های اسلامی بنا شده باشد.

کتاب آلبوم زندگی نوشته­ی جواد اکبری دافساری و محبوبه زارع درصدد آن است که الگوی مناسبی از یک خانواده الهی برای مخاطب خود به نمایش بگذارد. موضوع این کتاب تعلیم و تربیت در خانواده از منظر اسلام می‌باشد.

مؤلف کتاب، در مقدمه­ای، هدف خود را از نوشتن این اثر اینگونه معرفی می­کند: «از آنجا که سیرۀ چهارده قرن پیش، به لحاظ اتصالش با سرچشمه وحی، تا ابدیت نیازهای اخلاقی و فلسفی بشر را پاسخ گوست، بر آنیم تا اسرار آن را به سطح ظرفیت درک خویش نزدیک نماییم.» از این رو این کتاب می­کوشد تا ضمن بیان و ترسیم تصاویری از زندگی خاندان وحی، به تطبیق و معاصرسازی پیام­های دین مبین اسلام برای خانواده‌های امروز بپردازد.

روشی که نویسنده در این کتاب اتخاذ کرده است، روشی نو می­باشد که درکمتر کتابی بدان بر می­خوریم. ایشان با توجه به روایاتی که به شرح حال پنج تن آل عبا وارد شده، آن را با زبانی روان، به صورت داستان بازگردان کرده تا بتواند بدین وسیله تصویری از کامل ترین خانواده خلقت برای مخاطب خود ترسیم کند. خانواده­ای که مدیر و بانوی آن حضرت زهراس) است.

دغدغه نویسنده، در رسیدگی به مسائل اجتماعی و خانوادگی در سرتاسر اثر نمایان است چرا که می‌کوشد تا با استخراج پیام از این داستان‌ها نکاتی را به برای زندگی دینی همه­ی اعضای خانواده داشته باشد.

این نکته قابل توجه است که در این کتاب، پنجاه داستان از زندگی خانه­ی فاطمه مطرح شده است. نویسنده، هر داستان را، در یک صفحه در سمت راست آورده و پیام آن در صفحه مقابل به مرئی مخاطب رسیده است.

تنها ضعفی که در این کتاب به نظر می­رسد آن است که منابع تک تک روایاتی از آن بهره برده شده است، در ذیل هر تصویرِ بیانی، وارد نشده است و به ذکر منابع در انتهای کتاب کفایت شده است. البته منابع مذکور در پایان کتاب از اتقان و صحت لازم برخوردار هستند.

کتاب آلبوم زندگی در108 صفحه از سوی مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسیده است.

14

کشتی پهلوگرفته

سیدمهدی شجاعی

نیستان

این کتاب ضمن مروری بر نقاط عطف حیات حضرت فاطمه ی زهرا(س)، روایت مصائب زندگی ایشان از زبان اطرافیانشان و نیز شخص خودشان است. در واقع می توان گفت این کتاب مرثیه ای است منثور از زبان و دل صاحبان عزای فاطمی. کتاب از 14 فصل تشکیل یافته و راوی اول شخص در هر کدام از فصول، یکی از وابستگان حضرت فاطمه (س) هستند؛ فصل اول حضرت رسول، فصل دوم حضرت خدیجه (س)، فصل سوم خود حضرت زهرا (س)، فصل چهارم حضرت امیرالمؤمنین علی(ع)، فصل پنجم امام حسن (ع)، فصل ششم امام حسین (ع)، فصل هفتم مجدداً حضرت زهرا (س)، فصل هشتم حضرت زینب (س)، فصل نهم فضّه، فصل دهم حضرت ام کلثوم (س)، فصل یازدهم اسماء، فصل دوازدهم برای بار سوم حضرت فاطمه (س)، فصل سیزدهم مجدداً حضرت امیر (ع) و فصل چهارم از زبان آسمان روایت می شود.

در این کتاب می خوانیم: روزگار غریبی است دخترم! دنیا از آن غریب تر! این چه دنیایی است که دختر رسول خدا را در خویش تاب نمی آورد؟ این چه روزگاری است که «راز آفرینش زن» را در خود تحمل نمی کند؟ این چه عالمی است که دردانه ی خدا را از خویش می راند؟ روزگار غریبی است دخترم. دنیا از آن غریب تر. آنجا جای تو نیست، دنیا هرگز جای تو نبوده است. بیا دخترم، بیا، تو از آغاز هم دنیایی نبودی. تو از بهشت آمده بودی، تو از بهشت آمده بودی ...

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]