تاریخ انتشار خبر: 04 فروردين 1393 - ساعت 18:31:44
کتاب 100 دستاورد دانشمند ایران و اسلام

کتاب 100 دستاورد دانشمند ایران و اسلام

این کتاب بیشتر از آنکه به بیان زندگینامه دانشمندان اشاره کند به اختراعات، ابداعات و... آنها اشاره می‌کند که در هر صفحه از کتاب به معرفی یک دانشمند پرداخته شده که به همراه تصاویری از نسخ خطی، چهره دانشمندان و... به مخاطب ارائه گردیده است.


شاید یکی از دردهای جوامع امروز مسمانان این باشد که بسیاری خود را وابسته به شرق و غرب می‌دانند و اصالت خویش را فراموش کرده‌اند و از همین رو خودباوری خود را نیز از یاد برده‌اند.

کودکان و نوجوانان ما از کودکی در تار عنکبوتی رسانه‌ی غرب گیر افتاده و غرب را مظهر علم و تکنولوژی دانسته و خود را مصرف کننده‌ی بیش نمی‌دانند اما با ورق زدن تاریخ به این نکته پی‌می‌بریم که پدر بسیاری از علوم در رشته‌های مختلف ایرانیان و مسلمانان بوده‌اند.

 گرچه غرب تاریخ این علوم را فقط از قرن 17،18،19 میلادی ذکر کرده است و به قبل از آن اشاره‌ی نمی‌کند اما با این حال آثار تمدن بزرگ اسلامی و فعلیت‌های علمی دانشمندان ایرانی و اسلامی هنوز در اکثر علوم به جای مانده به طوری‌که پدر بسیاری از علوم همین مسلمانان بوده‌اند.

دستاوردهایی مسلمانان داشته‌اند که بازتاب آن هنوز در زندگی مردم نمایان است. نباید فراموش کرد زمانیکه اروپا در توحشبه سر می برد این ملل مسلمان تمدن بزرگ اسلامی بودند که در کتابخانه‌های عظیم و مملو از کتاب مشغول به مطالعه و کشف حقایق عالم بودند.

 از این رو آشنا کردن کودکان و نوجوانان با دستاوردهای بزرگ علمی جهان اسلام و دانشمندان اسلامی و ایرانی می‌تواند در نوع بینش و خودباوری آنان تاثیر گذار باشد. گرچه دست های پشت پرده بسیاری وجود دارد تا تاریخ واقعی بسیاری از علوم نمایان نشود.

کتاب 100 دستاورد دانشمند ایران و اسلام نوشته حسن سالاری در پی معرفی 100 دستاورد بزرگ از دانشمندان اسلامی و ایرانی است.

. این کتاب که در 156 صفحه توسط نشر محراب قلم روانه بازار شده است در واقع بیشتر از آنکه به بیان زندگینامه دانشمندان اشاره کند به اختراعات، ابداعات و... آنها اشاره می‌کند که در هر صفحه از کتاب به معرفی یک دانشمند پرداخته شده که به همراه تصاویری از نسخ خطی، چهره دانشمندان و... به مخاطب ارائه گردیده است.

 

 

خوانندگان از مهم‌ترین پیشرفت‌های علمی از سده‌ی یکم تا سده‌ی یازدهم هجری قمری آگاهی می‌یابند و همچنین در پایان کتاب نیز واژه نامه، کتابنامه، پایگاه اینترتی مربوط به موضوعات  و... ذکر شده است. 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]