تاریخ انتشار خبر: 11 فروردين 1393 - ساعت 00:00:24
کتاب ائمه اهل البیت فی کتب اهل السنه ترجمه شد.

کتاب ائمه اهل البیت فی کتب اهل السنه ترجمه شد.

ترجمه کتاب امامان اهل بیت علیهم‌السلام در کتب اهل سنت تألیف حکمت الرحمه و ترجمه آیت‌الله خزائی با توجه به جایگاه ویژه اهل بیت نزد مسلمانان و همچنین درج مناقب و فضایل آنان در کتاب‌های شیعه و اهل سنت در قطع وزیری، شمارگان 5000 نسخه و قیمت 6800 تومان به همت حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر منتشر شده است.

ترجمه کتاب امامان اهل بیت علیهم‌السلام در کتب اهل سنت تألیف حکمت الرحمه و ترجمه آیت‌الله خزائی با توجه به جایگاه ویژه اهل بیت نزد مسلمانان و همچنین درج مناقب و فضایل آنان در کتاب‌های شیعه و اهل سنت به همت پژوهشکده حج و زیارت منتشر شده است.

در دیباچه این کتاب آمده است: اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله انسان‌های کاملی‌اند که خداوند به پاکی و وارستگی آنان گواهی داده و رسول خدا نیز در روایت مشهورش «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی ...»، تمسک به آنان را کنار کتاب الهی خواستار شده است.

این نوشتار می‌افزاید: اهل بیت علیهم‌السلام همواره نزد مسلمانان جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند و مناقب و فضایل آنان در کتاب‌های شیعه و اهل سنت درج شده است،‌از این‌رو بررسی دیدگاه اهل سنت درباره اهل بیت، می‌تواند یکی از راه‌های تقریب میان دو فرقه اصلی اسلامی، یعنی شیعه و اهل سنت باشد.

در فصل نخست این اثر که در یازده فصل و یک بخش پایانی سامان یافته، برخی آیات و روایات مربوط به شأن و منزلت اهل بیت علیهم‌السلام بررسی شده و در فصل‌های دیگر به نقل سخنان علما و بزرگان اهل سنت درباره فضایل اهل بیت‌ علیهم‌السلام پرداخته شده است.

البته در فصل‌های کتاب ائمه اهل بیت علیهم‌السلام در کتب اهل سنت تنها به روایاتی اشاره شده که از نظر علمای اهل سنت صحیح است و جز در برخی موارد، آن هم برای شاهد و نمونه، از نقل روایات ضعیف نزد آنان خودداری شده است.

در آغاز فصل پایانی کتاب که به امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف اختصاص دارد، با اشاره به مسأله مهدویت در اندیشه اسلامی، موضوع ولادت حضرت محمد بن حسن عسکری علیها السلام براساس سخنان اهل سنت بررسی می‌شود.

نویسنده اثر که برای معرفی هر امام در ابتدای هر فصل، تنها از روایات اهل سنت استفاده نکرده، بلکه از روایات شیعه نیز بهره گرفته است تا کتاب از شکل احتجاج و مجادله خارج شود، در بخش پایانی کتاب مسأله تمسک به ائمه اهل بیت‌ علیهم‌السلام را بیان می‌کند.

امیرمؤمنان، علی بن ابی طالب علیه‌السلام نخستین پیشوای اهل بیت، امام حسن و امام حسین علیهماالسلام پیشوایان هدایت و سرور جوانان اهل بهشت و امام زین العابدین، علی بن حسین علیه‌السلام چهارمین امام از اهل بیت، عنوان‌های فصل اول تا سوم این اثر را به خود اختصاص داده‌اند.

فصل چهارم تا هفتم این اثر، روایات مربوط به امام باقر، محمدبن علی علیه‌السلام، امام صادق، جعفر بن محمد علیه‌السلام، امام کاظم، موسی بن جعفر علیه‌السلام و امام رضا، علی بن موسی علیه‌السلام، پنجمین، ششمین، هفتمین و هشتمین پیشوایان اهل بیت علیهم‌السلام را مطرح می‌کند.

در فصل هشتم تا یازدهم اثر نیز روایات مرتبط با امام جواد، محمد بن علی علیه‌السلام، امام هادی، علی بن محمد علیه‌السلام، امام عسکری، حسن بن علی علیه‌السلام و امام مهدی منتظر، محمدبن حسن علیه‌السلام، نهمین، دهمین، یازدهمین و دوازدهمین پیشوایان اهل بیت بررسی می‌شود.

یادآور می‌شود، تألیف کتاب ائمة اهل البیت علیهم‌السلام فی کتب اهل السنة در آغاز به کوشش شیخ حکمة الرحمه و با سفارش مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام در دستوار کار قرار گرفته و در ادامه با توجه به ضرورت ترجمه آن، به فارسی برگردانده شده است.

ترجمه کتاب ائمه اهل البیت فی کتب اهل السنه تألیف حکمت الرحمه به کوشش آیت‌الله خزائی به تازگی در قطع وزیری، شمارگان 5000 نسخه و قیمت 6800 تومان به همت حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر منتشر شده است.

 

 

به نقل از خبرگزاری رسا 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]