تاریخ انتشار خبر: 16 فروردين 1393 - ساعت 01:55:08
کتاب «صخره‌های سخت»؛ همه چیزهایی که می‌خواهید درباره پرونده‌های امنیتی بدانید.

کتاب «صخره‌های سخت»؛ همه چیزهایی که می‌خواهید درباره پرونده‌های امنیتی بدانید.

تفاوت این مجموعه از آن جهت است که به بعد از انقلاب و موضوع جذاب و جالبی چون پرونده‌های امنیتی بعد از پیروزی انقلاب و نحوه شکل گیری نهاد‌های امنیتی انقلاب و نحوه عملکرد آنها پس از پیروزی انقلاب پرداخته است.

کتاب «صخره‌های سخت» مرکز اسناد انقلاب اسلامی که به همت محمدحسن روزی طلب منتشر شده، یکی از متفاوت ترین کتاب‌های این انتشارات است. تفاوت این مجموعه از آن جهت است که به بعد از انقلاب و موضوع جذاب و جالبی چون پرونده‌های امنیتی بعد از پیروزی انقلاب و نحوه شکل گیری نهاد‌های امنیتی انقلاب و نحوه عملکرد آنها پس از پیروزی انقلاب پرداخته است.

 

در واقع حفاظت از انقلاب اسلامی از همان ساعات ابتدایی پس از تسخیر پادگان‌ها و پاسگاه‌ها در عصر 22 بهمن 57 به دغدغه اصلی انقلابی‌ها تبدیل شد. در این کتاب روزی طلب روایتی از نقش آفرینان تاسیس گر نهادهای امنیتی در انقلاب ارائه کرده است. در این روایت‌ها تلاش شده وجهه واقعی جدال‌های درونی بر سر ایجاد نهادهای نظامی و امنیتی نمایش داده شود.

 

همچنین در این کتاب درگیری‌های مهم پس از انقلاب با مخالفان انقلاب و مردم و پاسداران این آب و خاک مرور شده است و شرح بحران‌های به وجود آمده به همراه رشادت‌ها و فداکاری‌های پاسداران انقلاب به صورت مختصر در این کتاب گنجانده شده است. این کتاب هر چند کتاب بسیار مفصلی است اما تنها به اتفاقات امنیتی در دوسال ابتدایی پیروی انقلاب پرداخته و نویسنده‌اش وعده داده که این کتاب  نقطه شروع تالیف و انتشار کتاب‌هایی درباره تاریخ انقلاب تا سال 1360 باشد و پس از این کتاب‌های درباره عملکرد سازان مجاهدین خلق به عنوان مهم‌ترین سازمان ضد امنیتی در جمهوری اسلامی و درگیری‌های منطقه‌ای در کردستان و سیر رویدادهای سیاسی و امنیتی در سال 1360 به عنوان مهم‌ترین و بحرانی‌ترین سال انقلاب اسلامی منتشر شود.

 

این کتاب شامل یازده گفتار است. گفتار اول با عنوان دغدغه‌هایی که نهاد شدند به موضوعاتی چون حفاظت از امام خمینی،‌ کمیته‌های همزاد انقلاب، انقلابی‌ها و دادستانی انقلاب و بقایای ساواک در خدمت دولت وقت می‌پردازد. گفتار دوم ارتشی که باید می‌ماند نام دارد و زیر عنوان‌هایی چون اولین سپهبد شهید،‌ سخت‌ترین بحران در اولین روزها و فتنه‌ای به نام خلق عرب دارد.

 

در گفتار سوم با عنوان نهاد پاسدار انقلاب به موضوعاتی چون پاسداری دغدغه‌ای همگانی،‌ سپاه در مسیر ثبات و سرنوشت شوم لاهوتی می‌پردازد. گفتار چهارم  به کارکردهای تنها حزب سیاسی- امنیتی جمهوری اسلامی اختصاص دارد و درباره حزب جمهوری اسلامی و فراز و فرودهای این سازمان بحث شده است. در گفتار پنجم پدیده‌ای به نام محمد منتظری بررسی شده و به مطالبی چون اختلاف در سنت ماری، سفرهای جنجالی،‌ امام موسی صدر و چالش روابط ایران و لیبی، قائم مقام ناخلف و اختلاف با شهید بهشتی پرداخته شده است.

 

گفتار ششم کتاب تناقض‌های گسترش طولی و عرضی نام دارد و زیر عنوان‌هایی چون اشتباه در دوراهی، فرصت طلبی در درگیری‌های اولیه، سازماندهی در شرایط نوین و اولین میتینگ بعد از انقلاب را شامل می‌شود. گفتار هفتم پدر طالقانی نام دارد  و به به اولین چالش خانوادگی پس از انقلاب و روابط دور و نزدیک با مجاهدین خلق می‌پردازد.

 

گفتار هشتم کتاب اولین  جاسوس نام دارد و با زیر عنوان‌های سیکوی مجاهدین خلق و دادگاهی با حواشی سی‌ساله.

 

عنوان گفتار نهم آمریکایی‌تر از آمریکایی‌ها است و به فعالیت‌های جاسوسی در مقام سخنگوی دولت می‌پردازد. عناوین گفتار دهم و یازدهم نیز حرکت سینوسی و جدی‌ترین کودتا است و به ابعاد کودتا یا عملیات انتحاری و خنثی کردن آن می‌پردازد. نکته مهم درباره این کتاب اینکه معمولا چنین کتاب‌های بسیار خشک نوشته می‌شوند اما قلم نویسنده این کتاب روان و روایتی موجز و خواندنی دارد. با پانوشت‌های مفصل درباره شخصیت‌های نامبرده شده در کتاب، تلاش کرده اطلاعات تاریخ انقلاب و شخصیت‌های تاثیرگذار در آن را ماندگار کند. در انتهای کتاب نیز تصاویر اشخاص نامبرده شده در کتاب به همراه کتاب‌نامه نام افراد آمده است.

 

انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی این کتاب را در 1108 صفحه با قیمت 36 هزار تومان منتشر کرده است.

 

به نقل از خبرگزاری فارس 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]