تاریخ انتشار خبر: 16 فروردين 1393 - ساعت 00:06:09
کتاب درآمدی بر نقد مبادی علوم جدید

کتاب درآمدی بر نقد مبادی علوم جدید

کتاب درآمدی بر نقد مبادی علوم جدید نوشته اسماعیل شفیعی سروستانی درصدد نشان دادن جایگاه انسان در این علوم و نحوه تفکیک‌ناپذیر آنها است تا مقدمه‌ای برای گشودن باب گفت‌وگو درباره مبادی علوم جدید شود.

اسماعیل شفیعی سروستانی معتقد است که هیچ‌یک از شاخه‌ها و شعب علوم جدید که واسپس انقلاب فرهنگی  ( رسانس اروپای غربی) جوانه زده و به برگ و بار نشسته‌اند، بی‌تاثیر و منفک از سه رشته مهم زیست‌شناسی، روانشناسی و جامعه شناسی نبوده و نیستند و اساسا بدون توجه به جایگاه و تعریف انسان در این علوم امکان گفت‌وگو درباره او و سازکارش در این پهنه عالم بیهوده می‌نماید.

 

 

در همین راستا، کتاب درآمدی بر نقد مبادی علوم جدید نوشته اسماعیل شفیعی سروستانی درصدد نشان دادن جایگاه انسان در این علوم و نحوه تفکیک‌ناپذیر آنها است تا مقدمه‌ای برای گشودن باب گفت‌وگو درباره مبادی علوم جدید شود.

 

 

این کتاب در دو فصل تنظیم شده که در فصل اول با عنوان از راز تا مساله تفاوت‌های فکری و روحی انسان پیشین و انسان امروز غربی را بیان می‌کند و به مخاطب نشان می‌دهد که حکیمان عالی مقام و بزرگان اهل معرفت در پی کشف چرایی‌‌ها بودن. چرا آمدن و چرا رفتن؟ اما انسان غرب زده در پی چگونگی است و حتی مترصد آن است که با تکیه بر علوم جدید بر مرگ نیز فایق بیاید.

 

 

در این فصل دو نگاه و دو نوع شناسایی متفاوت رحمانی و شیطانی پیرامون انسان مطرح است که در کنار بسیاری از شاخصه‌های مرعوبیت افراد نسبت به غرب یکی از ملاک‌های مهم تفاوت گفتمان غربی نوع نگاه به بشر و نسبت آن با جهان هستی معرفی می‌شود.

 

 

نظریه تکامل و بسط آن در روانشناسی و جامعه شناسی عنوان فصل دوم کتاب است که نویسنده چرخش 180 درجه‌ای غرب را به تصویر می‌کشاند و پیوند و پیوستگی سه علم مهم و محوری این عصر با تحولات فکری و فرهنگی اروپای عصر روشنگری و رسانس را نشان می‌دهد.

 

 

مؤلف در این فصل با ارایه نظرات اندیشمندان غربی نوع نگاه آنان نسبت به هستی و انسان را برای مخاطب روشن و از بی‌توجهی و انکار ماورای طبیعت آنان سخن می‌گوید و تاکید دارد که این سیر تحول نوعی افراط در رویکرد به طبیعت است. 

 

 

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

 

 

« متاسفانه بی‌توجهی به سیر تحول آراء در مطالعات فرهنگی بسیار زیانبار است. چنانکه، ملت‌های مستقل اما غربزده، هیچ‌گاه برای تحقق انقلاب حقیقی فرهنگی اقدام به بازپرسی جدی از مبانی نظری غرب و سیر تحول آن ننموده‌اند. از همین‌رو درست زمانی که سر ستیز با غرب استکباری را دارند، تمامی نظامنامه فرهنگی، علمی و عملی آنان را در قالب کتب درسی و نظام علمی و آموزشی پذیرا می‌شوند.

 

 

این کتاب در 63 صفحه از سوی انتشارات هلال به چاپ رسیده است. 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]