تاریخ انتشار خبر: 16 فروردين 1393 - ساعت 23:24:40
کتاب «تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» منتشر شد

کتاب «تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» منتشر شد

کتاب «تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» نوشته امین عزیزی و مجتبی سلطانی احمدی در شمارگان 2000 نسخه و 384 صفحه توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشرشد.

کتاب «تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» نوشته امین عزیزی و مجتبی سلطانی احمدی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشرشد.

با توجه به نقش تأثیرگذار و مؤثر صادق امانی در بنیانگذاری هیئت‌های مؤتلفه اسلامی و با عنایت به وارستگی اخلاقی و شخصیت خودساخته ایشان و کسب تجربیات فراوان در گروه شیعیان و انتقال آن به اعضای مؤتلفه به ویژه دوستان هم رزمش در شاخه نظامی مؤتلفه برای اجرای اهداف و نظریات امام خمینی (ره) این کتاب درصدد است در راستای تبیین نقش شخصیت‌ها در تاریخ انقلاب به بررسی عملکرد شهید صادق امانی در قالب تاریخ شفاهی بپردازد.

این کتاب در شمارگان 2000 نسخه و 384 صفحه و به قیمت 14هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

گفتنی است، امانی در دوره جوانی با سید مجتبی نواب صفوی آشنا شد و به گروه فدائیان اسلام پیوست. هرچند عضو رسمی این گروه نبود اما به همکاری با این جمعیت پرداخت. او ضمن تمایل سیاسی به نواب صفوی و آیت الله کاشانی به موازات همراهی و همکاری با جمعیت فدائیان اسلام، به همراه عده‌ای از دوستانش در گروه شیعیان که خود یکی از اعضای مؤسس آن بود، به فعالیت اجتماعی و فرهنگی مبادرت ورزید. با آغاز قیام امام خمینی (ره)، امانی ضمن پذیرش مرجعیت دینی و سیاسی ایشان در مسیر اهداف و سیاست‎های امام خمینی (ره) گام برداشت. در همین راستا با همراهی و همکاری عده‌ای از دوستان و هم‌رزمانش دست به تشکیل هیئت‌های مؤتلفه اسلامی زد. برجستگی چشمگیر و قابل توجه امانی آموزش تربیتی و عقیدتی اعضای جمعیت مؤتلفه بود، به طوریکه عمده مسائل ایدئولوژیک و عقیدتی جمعیت مؤتلفه توسط امانی رهبری و سازماندهی می‌شد. امانی در سازماندهی قیام سرنوشت ساز 15 خرداد 1342 به همراه دیگر اعضای مؤتلفه ایفای نقش کرد. او همچنین نقش ویژه‎ای در تشکیل شاخه نظامی مؤتلفه داشت. با توجه به همین توانایی‌ها و فعالیتهای چشمگیر امانی بود که به جرأت می‎توان او را از طراحان اصلی عملیات ترور منصور، نخست وزیر وقت، در بهمن 1343 معرفی کرد. وی پس از واقعه ترور منصور دستگیر و بعد از سال‎ها مبارزه علیه رژیم پهلوی در سحرگاه 26 خرداد 1344 به همراه دیگر همرزمانش به حکم دادگاه نظامی رژیم پهلوی به اعدام محکوم شد و به درجه شهادت نائل گردید.

 

 

به نقل از خبرگزاری فارس 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]