تاریخ انتشار خبر: 19 فروردين 1393 - ساعت 22:08:30
مجموعه هشت جلدی نقش اهل بیت در بنیان‌گذاری جماعت صالحان

مجموعه هشت جلدی نقش اهل بیت در بنیان‌گذاری جماعت صالحان

مجموعه هشت جلدی نقش اهل بیت در بنیان‌گذاری جماعت صالحان به نوشته آیت الله سید محمدباقر حکیم و ترجمه کاظم حاتمی طبری با تکیه بر منابع متقن و اصلی به تشریح و تبیین یکی از اهداف اجتماعی اهل بیت در زندگی اسلامی پرداخته است.

پیرامون اهل بیت غیر از موضوع امامت و خلافت باید برای شیعیان و عموم مردم مسلمان، نقش این خاندان در زندگی اسلامی بیش از گذشته روشن گردد و همه ابعاد اهداف و برنامه‌های معصومین روشن شود که این امر مسؤلیت اندیشمندان اسلامی را سنگین‌تر می‌کند.

 

 

مجموعه هشت جلدی نقش اهل بیت در بنیان‌گذاری جماعت صالحان به نوشته آیت الله سید محمدباقر حکیم و ترجمه کاظم حاتمی طبری با تکیه بر منابع متقن و اصلی به تشریح و تبیین یکی از اهداف اجتماعی اهل بیت در زندگی اسلامی پرداخته است.

 

 

در پیش درآمد کتاب، اهداف هفت‌گانه‌ای برای معصومین در بعد اجتماعی ذکر شده و به جهت ارایه تصویری کامل در بعد نظری و عملی از گروه نخبگان صالح نویسنده در این مجموعه هفتمین هدف یعنی بنیان‌گذاری جماعت صالحین را انتخاب کرده‌ است.

 

 

نگارنده در جلد اول اهداف و ویژگی‌های نظام کلی جماعت صالحان را تبیین و در جلد دوم با بیان این‌که اهل بیت برای ایجاد ساختاری پولادین و مستحکم اصول و قواعدی را بیان کرده‌اند، این قواعد و اصول را در پنج جنبه عقیدتی، اخلاقی، فرهنگی، معنوی، روح معنوی والا و خط مشی‌های کلی سیاسی  بررسی می‌کند.

 

 

اهل بیت در راه رسیدن به اهداف خود در ساختار نظام جماعت صالحان دو گام مهم  و اساسی را برداشته‌اند که در این مجموعه این گام‌ها برای مخاطب روشن و تبیین می‌شود که می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار خواننده قرار دهد.

 

 

ساختار کلی نظام جماعت صالحان و مسؤلیت‌ها، هویت و نقش و مشخصات آن، سطح روابط داخلی و خارجی این افراد صالح و خاستگاه و خط مشی‌های کلی  از ابعاد چهارگانه گام اول اهل بیت است که نویسنده در این مجموعه به صورت مفصل توضیح می‌دهد.

 

 

نظام اقتصادی جماعت صالحان با دو مشکل هماهنگ کردن نظام اقتصادی عمومی جامعه و تامین منابع مالی لازم برای پوشش دادن نقاط ضعف این ساختار روبه‌رو بوده که اهل بیت برای رفع این مشکلات مواضع و برنامه‌هایی ارایه کرده‌اند که برای دریافت این موضع‌گیری‌ها مطالعه جلد پنجم این مجموعه توصیه می‌شود.

 

 

با توجه به نقش بی بدیل عبادت در سعادت بشری، اهل بیت در بیان این امور در نظام صالح خود کوتاهی نکرده و عبادات متنوع و گسترده‌ای را بیان کرده‌اند که نگارنده به صورت مفصل در جلد هشتم به این موضوع پرداخته و به عبادات روزانه، هفتگی، سالیانه، عبادات سه ماه رجب، شعبان و رمضان اشاره کرده است.  

 

 

نظام امنیتی این نظام، نگاه کلی به مساله اقتصاد این نظام صالح، مجموعه وظایف، آداب و سنن،، حقوق و پایبندی‌های روابط در این ساختار، شعایر این ساختار، ساختار عبادی صالحان از موضوعات اصلی دیگر جلدهای این مجموعه هشت جلدی است.

 

 

نخبگان برگزیده در زمان خلفای سه‌گانه  و دوران حکومت امام علی(ع) چه نقشی داشتند؟ اجتهاد در این ساختار چه جایگاهی دارد؟ جایگاه اخلاق در بافت حکم شرعی چگونه است؟ شیوه‌های فرهنگی شیعیان راستین و صالح کدام است؟ حوزه علمیه در این بین چه جایگاهی دارد؟ در بین بسیاری از برنامه‌های زندگی عبادت در این نظام چه نقش و جایگاهی دارد؟ زیارت قبر معصومین و زنده نگه داشتن یاد اهل بیت از سوی شیعیان در این ساختار چگونه است؟ تئوری روابط اجتماعی در اسلام از دیدگاه اهل بیت چیست؟ تفاوت چهارچوب‌های کلی این نظام با دیگر مسلمانان در چیست؟ مبارزه با نفس در روابط اجتماعی بنیان جماعت صالحان چه نقشی دارد؟ سیاست‌های اقتصادی اهل بیت برای این نظام چه بوده است؟ چرا اهل بیت دستور به تقیه داده‌اند؟ وجه تمایز و ویژگی منحصر به فرد جماعت صالحان با دیگران در چیست؟ از جمله سؤالاتی است که جواب آن در این مجموعه بدست می‌آید.

 

 

این مجموعه که با تقسیم‌بندی به ظاهر عجیب نگاشته شده، نویسنده  با تکیه بر قرآن، سنت و روایات معتبر در صدد بیان نقش عملی اهل بیت در تکوین و ساخت جماعت صالح، تولید تز نظری درباره آن و سپس بیان مشخصات و جزییات این جماعت صالح بوده که مطالعه این مجوعه برای جویندگان حقیقت سودمند و با نقاط امتیاز و خصوصیات مذهب اهل بیت آشنا خواهند شد.

 

 

این مجموعه مفید که ابعاد فردی، اجتماعی، فکری و امنیتی و اقتصادی این ساختار را مبین می‌سازد از سوی مجمع جهانی اهل بیت به چاپ رسیده است.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]