تاریخ انتشار خبر: 22 فروردين 1393 - ساعت 21:37:37
معرفی کتاب «طالبان، خاستگاه و مبانی فکری»

معرفی کتاب «طالبان، خاستگاه و مبانی فکری»

نویسنده در این کتاب در چهار بخش جداگانه به بررسی مبانی نظری و فکری جنبش طالبان در افغانستان پرداخته است.

«طالبان، خاستگاه و مبانی فکری»عنوان کتاب تازه‌ای است که توسط «مازیار کریمی حاج خادمی» تألیف و روانه بازار کتاب شده است. این اثر به تازگی توسط «انتشارات کانون اندیشه جوان»، در تهران منتشر شده است.

 

نویسنده در این کتاب در چهار بخش جداگانه به بررسی مبانی نظری و فکری جنبش طالبان در افغانستان پرداخته است.

 

آشنایی اولیه با طالبان، سیر تاریخی مبانی کلامی اندیشه طالبان، طالبان و قومیت پشتون و جریان‌های سیاسی و تحولات اجتماعی مؤثر در تفکر طالبان، عنوان سر فصل‌های این کتاب را شکل می‌دهد.

 

نویسنده در مقدمه اثر خود هدف از انتشار این کتاب را با توجه به تأثیرگذاری جنبش طالبان در حوزه مسائل فکری، سیاسی و فرهنگی منطقه و جهان اسلام و نیز اهمیت تحولات افغانستان به عنوان کشور دوست و همسایه ایران، مهم دانسته و بررسی مبانی فکری طالبان و نحوه شکل گیری اندیشه طالبان را موضوعی قابل اهمیت برشمرده که مطالعه آن می‌تواند برای مخاطبان پرسشگر سودمند باشد.

 

در فصل اول کتاب نویسنده ضمن اشاره به اندیشه سیاسی، رهبری و تشکیلات طالبان، علل داخلی و خارجی روی کار آمدن طالبان و سپس عقاید و سیاست های آنان در عرصه دین، فرهنگ و اقتصاد را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

 

رهبری، تشکیلات حکومتی، شورای نظامی و سایر نهاد های طالبان مثل دارالفتوی، مجالس شورا در ولایات و سخنگویان طالبان نیز در فصل اول کتاب معرفی شده‌اند.

 

همچنین نویسنده در این فصل زمینه‌های ساختاری و علل شکل‌گیری طالبان را مورد تحلیل قرار داده و عملکرد نامطلوب مجاهدین، فقر فرهنگی و باورهای غلط سنتی، عدم امنیت، مسئله قومیت، و نقش پاکستان، عربستان و آمریکا را در به وجود آمدن طالبان مؤثر دانسته است.

 

مؤلف در بخش دوم کتاب مبانی اندیشه گروه طالبان را مورد کاوش قرار داده است و بر این باور است که در شکل‌گیری تفکر طالبان جدای از کنش‌ها و جریان‌های سیاسی، آموزه‌های کلامی نیز نقشی تعیین کننده داشته است و تحلیل مبانی فکری طالبان بدون در نظر گرفتن پیش زمینه‌های تاریخی آن نمی‌تواند تحلیل جامعی باشد.

 

نویسنده این اثر تأکید دارد که نباید قضیه طالبان را بیش از حد سیاسی جلوه داد؛ درست است که در جنبش طالبان، بسیاری از کشورها و گروه

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]