تاریخ انتشار خبر: 26 فروردين 1393 - ساعت 01:47:19
کتاب «حاشیه های مهم‌ترازمتن»؛ نکته‌های ناب و شیرین تاریخ

کتاب «حاشیه های مهم‌ترازمتن»؛ نکته‌های ناب و شیرین تاریخ

«پیرمردی را وسط انداخته بودند و می‌زدند. مجبورش کرده بودن قوقولی قوقو کند.بازجو گفت :«بگو مرگ بر خمینی» پیرمد با صدایی گرفته گفت:« نمی‌توانم بگویم.»...

درس تاریخ در سال چهارم دبستان وارد برنامه درسی دانش آموزان می‌گردد. بعضی دانش آموزان به درس تاریخ واکنش مثبت نشان می‌دهند و ابرازعلاقه می‌کنند، اما با وجود اهمیت داشتن و شیرینی ذاتی تاریخ، مورد توجه بعضی دیگر از دانش آموزان قرار نمی‌گیرد و حتی از تاریخ از سر بی احساسی و تنفر یاد می‌کنند.

باید ما تاریخ را طوری عرضه کنیم تا همه خوانندگان از این شیرینی ذاتی تاریخ لذت ببرند و همه مخاطبان از تاریخ  از یک بحث شیرین ومورد علاقه یاد کنند.

کتاب «حاشیه های مهم‌ترازمتن» اثر محمدعلی الفت‌پور در مقام این مهم برآمده که با یک شیوه جدید وارد بحث تاریخ شده وآن نکته‌های ناب و شیرین که غالب تاریخ نویسان آن را درحاشیه  گذاشته‌اند را به صحنه می کشاند ودر ضمن بیان ناگفته‌ها و کمتر شنیده‌های تاریخ  معاصر ایران تصویر تازه –فرای تصورات- را به گروه سنی جوان و نوجوان ارائه می‌دهد.

برای بیشتر آشنا شدن با این اثر به سراغ بخشی از این کتاب می‌رویم، در صفحه 214 اینچنین می‌خوانیم:

«پیرمردی را وسط انداخته بودند و می‌زدند. مجبورش کرده بودن قوقولی قوقو کند.

بازجو گفت :«بگو مرگ بر خمینی» پیرمد با صدایی گرفته گفت:« نمی‌توانم بگویم.»

سیلی محکمی به او زدند و گفت:« بگو مرگ بر خمینی » دوباره گفت:«نمی‌توانم».

بازجو با تعجب پرسید پس چرا قوقولی قوقو را خوب میتوانی بگویی؟

سرش بالا آورد و گفت: چون بچه‌ام کلاس دوم دبستان است و در کتاب درسی او یک جایی در داستان خرس و خروس نوشته شده: قوقولی قوقو ولی این جمله‌ای که شما می‌گویید من هیج جا نخوانده‌ام.

جسارت به مرجع تقلیید را من هیج جایی ندیده‌ام.

نویسنده در این اثرازبرای این‌که مطالبش ازحوادث غیر واقعی خالی باشد به نقل حوادث واقعی از کتاب‌های مختلفی همچون،  کتاب ده دوران خاطرات میرزاخانی، تاریخ شفاهی سازمان مهدیون، خاطرات حجت الاسلام هادی غفاری و چندین اثر دیگر و همچنین از آرشیو صدا و سیما استفاده بسزایی کرده است.

در واقع این اثر حاصل مطالعه و مداقه نگارنده در بیش از سی‌هزار صفحه از كتب مرجع تاریخ انقلاب اسلامی، خاطرات انقلابیون و تاریخ شفاهی معاصر است كه در مدت دو سال جمع‌­آوری و تنظیم شده است.

مؤلف كوشیده است ضمن رعایت امانت در انتقال اصل مضامین از آوردن عین عبارات كتب مرجع خودداری نموده و ایجاز و رسایی كلام را حفظ نماید.

در این كتاب سعی شده است تا با قلمی روان و زبانی ساده، زوایای پنهان و فراز و نشیب­های تاریخ معاصر و مبارزات ملت ایران در قالبی نو و به صورت داستان كوتاه به مخاطب ارائه شود تا علاوه بر حس شیرینی که این مطالب به خواننده القاء می‌کند او را خسته نکند و در نتیجه مخاطب از هدف اصلی کتاب که عبرت آموزی نسل جدید بعد از انقلاب است، دور نشود.

در واقع باید گفت که این اثر كه در نوع خود اولین مدل تدوین شده بدین شكل محسوب می‌شود، خاطرات و روایات جالب و پند‌آموز را از دوران مبارزات سخت زمان نواب صفوی شروع كرده و خاطرات زمان لوایح ایالتی و ولایتی،15 خرداد 42، دوران آیت‌الله كاشانی و مرحوم آیت‌الله بروجردی، دوران تبعید امام به فرانسه وعراق، خاطرات انقلابیون از زندان و روزهای پیروزی و كمتر شنیده‌های بعد از پیروزی انقلاب و... را در این کتاب جمع آوری كرده است.

اين اثر علاوه بر اين‌كه يك بعد جديدي از حقانيت انقلاب را به تصوير مي كشد، كوشيده تا با رعایت خواسته  نسل جوان كه بیشتر رغبتی به مطالعه­ی طولانی و یكنواخت تاریخ از خود نشان نمی‌دهد، يكسري دروس عبرت‌آموزی را براي نسل جدید بعد از انقلاب فراهم سازد تا اين قشر از جامعه با تاريخ  وطن و انقلاب خود هر چه بيشتر آشنايي پیدا کنند.

کتاب حاشیه‌های مهم‌ترازمتن، سيصد حاشيه‌ي تاريخ معاصر را كه بعضا از متن حوادث هم مهم‌تر به نظر مي‌آيد؛ در 310 صفحه از سوي انتشارات مركز اسناد منتشر گرديده است. 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]