تاریخ انتشار خبر: 27 فروردين 1393 - ساعت 01:50:11
کتاب دربار به روایت دربار؛ بیانگر فساد رژیم پهلوی

کتاب دربار به روایت دربار؛ بیانگر فساد رژیم پهلوی

کتاب دربار به روایت دربار درمقام بیان مفاسد اخلاقی رژیم پهلوی است اما بیان این نوع از مطالب سخت و نیاز به عفت کلام دارد که در هر نوشته‌ای پیدا نمی شود، ولی از خصوصیات منحصر به فرد این کتاب این است که در ضمن عفت قلم و ملاحظات اخلاقی به گوشه‌ای از مفاسد اخلاقی درباریان – اعم از شاه و حلقه نخست اطرافیان ودوستان و خانواده او – اشاره می‌کند.

ازجمله دلایل اصلی مخالفت مردم مسلمان ایران با رژیم پهلوی این بود که مسئولین این رژیم اعم از خود محمد رضا پهلوی و خانواده‌اش و درباریان به اعتقادات مردم و اخلاقیات دینی بی‌اعتنا بودند و کارهایی را رواج می دادند که مخالف شئون اخلاقی اجتماعی ملت ایران بود.

اگر بخواهیم  در یک سطر این فساد اخلاقی را بیان کنیم باید بگوییم دربار پهلوی به عنوان قدرتمند‌ترین کانون حاکمیت در فاصله سال‌های 1304 الی 1357 نقش اساسی در گسترش مفاسد اخلاقی و ارتکاب اعمال خلاف عفت برعهده داشته است.

کتاب دربار به روایت دربار نوشته نظرعلی کوشکی درمقام بیان همین مفاسد اخلاقی رژیم پهلوی است اما بیان این نوع از مطالب سخت و نیاز به عفت کلام دارد که در هر نوشته‌ای پیدا نمی شود، ولی از خصوصیات منحصر به فرد این کتاب این است که در ضمن عفت قلم و ملاحظات اخلاقی به گوشه‌ای از مفاسد اخلاقی درباریان – اعم از شاه و حلقه نخست اطرافیان ودوستان و خانواده او – اشاره می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های این کتاب باید به این نکته اشاره شود که نویسند چون درمقام بیان اصل واقعیت‌هاست از نقل حوادث غیر واقعی پرهیز نموده و در نتیجه صرفا به خاطرات درباریان در خصوص موضوع فساد تکیه شده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

« حسین فردوست رئیس بازرسی شاهنشاهی و محرم راز و اسرار محمدرضا پهلوی درباره آشنایی فرح با شاه چنین می‌گوید:

فرح دختر دانشجوی فقیری بود که از فرط استیصال برای دریافت کمک مالی به سراغ اردشیر زاهدی در حصارک می‌رود تا بتواند در پاریس تحصیل وزندگی کند. در حصارک ویلایی بود که اردشیر زاهدی با تعدادی از رفقای جوان منتظر شکار دخترها و زن‌ها می‌نشتند وهر مراجعه کننده از جنث مونث اگر مورد پسند زاهدی واقع می شد بلافاصله به اتاق خواب می‌رفتند واگر مورد پسند زاهدی نبود او را به رفقایش که حضور داشتند می‌داد.

این بود کار و شغل زاهدی و البته به دوستان انگلیسی و آمریکایی‌اش هم چیزهایی می‌رسید.»

این کتاب در 5 فصل تنظیم شده که در فصل اول نویسنده به سراغ مفاسد اخلاقی محمدرضا پهلوی رفته و به گوشه ای از مریضی اخلاقی او اشاره دارد  و در فصل دوم و سوم مفاسد  خواهر او یعنی اشرف و همسر او یعنی فرح را تبیین می‌کند و مفاسد اخلاقی خاندانش را در فصل چهارم بیان می‌کند ودر پایان به سمت درباریان رفته و از بی شرمی آنها سخنی به میان می‌آورد.

این کتاب  120 صفحه‌ای که از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ سوم رسیده، برای آگاهی نوجوانان از ماهیت رژیم پهلوی کتاب خوبی به نظر می‌رسد.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]