تاریخ انتشار خبر: 03 ارديبهشت 1393 - ساعت 20:31:23
محمدمهدی رسولی

محمدمهدی رسولی

رسولی داستان نويس، فيلمنامه نويس و نقاش معاصر دارای آثار هنری متعدد و دغدغه ادبيات پايداری دارد. او داستانی به نام "پدر بزرگ همه چيز را نگفته بود" برای نوجوانان نوشته كه درباره‌ی مرگ است.

رسولی داستان نويس، فيلمنامه نويس و نقاش معاصر دارای آثار هنری متعدد و دغدغه ادبيات پايداری دارد. او داستانی به نام "پدر بزرگ همه چيز را نگفته بود" برای نوجوانان نوشته كه درباره‌ی مرگ است. در اين داستان، پسر نوجوانی پس از مرگ پدربزرگش به ياد حكايت‌ها و صحبت‌هايي از او مي‌افتد كه پيش از مردن برای او درباره‌ مرگ و جهان پس از مرگ گفته بود و به همين بهانه به دنبال كشف اطلاعات بيش‌تری‌درباره‌ی مرگ انسان‌هاست. رسولی مجموعه داستاني نيز با نام "آنچه قاصد گفت" با نه داستان کوتاه با موضوع هشت سال دفاع مقدس به نگارش در آورده است. این داستان‌ها در سال‌های دوران دفاع مقدس و دهه‌های ۶۰ و ۷۰ نوشته شده‌اند و ویژگی این داستان‌ها در این است که در منطقه نظامی و يا حتی‌ گاه در حین عملیات نوشته شده است. برخی از اين روايات ها به صورت پراکنده در همان سال‌ها در روزنامه جمهوری اسلامی و کیهان به کوشش مرتضی سرهنگی و سید مهدی شجاعی منتشر شده بود.

 رمان جديدی نيز توسط رسولي به نگارش درآمده كه مراحل پاياني خود را مي گذراند. قهرمان اين رمان از اعضای یک گروه سياه لشکر سينماست كه زمانی و در مقطعي از زندگی به دلايلی‌متوجه مي‌شود كه در زندگی واقعی‌اش نيز گويي سياه لشكر است. اين شخصيت داستاني در نهايت خودش را پيدا می‌كند و برای آخرين بار تصميم می‌گيرد كه ديگر سياهي لشکر نباشد."بند بازی روی تن آب"،رسولی نيز شامل نوشته‌هايی پراكنده و بخش‌هايی از چند سفرنامه در موضوعات دو دهه اخير است. اين نقاش و نویسنده همچنين مجموعه داستانی را نيز در حوزه ادبيات جنگ و دفاع مقدس آماده انتشار دارد و كتابی را نيز در حوزه ادبيات كودك آماده چاپ كرده است.  

 در نمایش‌نامه "تیغ و ترنج" صحنه‌هایی از تعزیه‌خوانی دوست محمد و دیگر تعزیه‌خوانان به موازات رفتن آفاق ـ همسر دوست محمد ـ به امامزاده برای گرفتن شفای كودك بیمارش به پیش می‌رود. دوست محمد كه رفتن به امام‌زاده را برای علاج كودك بی‌فایده می‌داند، آفاق را از این كار برحذر می‌دارد. اما در پایان متوجه می‌شود كه كودكش شفا یافته است. دوست محمد پس از شفای كودكش در پایان تعزیه رو به ضریح كرده و می‌گوید: این من و این تیغ بران، یا ببخشایم به قرآن. مجموعه حاضر مشتمل بر دو نمایش‌نامه تحت عنوان "تیغ و ترنج"و"شب موش" است.

 رمان"رقص بسمل"در دوازده  فصل، به روايت زندگی يك رزمنده به نام ابراهيم، بر اساس اختلاف نسل‌های قبل و بعد از دفاع‌مقدس، در دهه‌های پس از آن پرداخته است. ابراهيم كه پس از تحمل سال‌ها اسارات به ايران بازگشته، به خاطر تفاوت موجود بين باورهای خود و عقايد خانواده‌اش از آن‌ها فاصله می‌گيرد و با سفر به عتبات عاليات، با شكنجه‌گر عراقی‌اش به نام خلف بعيم برخورد و مسير زندگی‌اش تغيير می‌كند. وقايع رخ داده در جنگ،‌ درگيری‌های ابراهيم و خانواده‌اش، ‌از زبان شخصيت اصلی داستان و در بازداشتگاه آمريكايی‌ها در عراق بازگو می‌شوند 
 

منابع برای مطالعه بيشتر

  1. محمد مهدی رسولی، رقص بسمل، انتشارات كتاب نيستان، 1389.

  2. محمد مهدي رسولی، روزنامه‌ كتاب راه ‌اندازی شود، خبرگزاري كتاب ايران (14تير 1390).

  3. حميد نور شمسی، هنوز از جنگ هيچ چيز ننوشته ايم، روزنامه امروز (8 خرداد 90).

  4. محمد مهدی رسولی، قصه‌های رنگین كمان ، ناشر: جوانه‌ها، 1376.

  5. محمد مهدي رسولی، جشن فانوسها: یك افسانه چینی، نشر افق ،1370.

  6. محمد مهدي رسولی، تيغ و ترنج، نشر كتاب نیستان،1387.

  7. محمد مهدي رسولی، آنچه قاصد گفت: مجموعه داستان، نشرمحراب قلم ، 1366.
  8. به نقل از بنیاد ادبیات داستانی
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]